Ako žiarlivosť ničí vzťahy a ako ju skrotiť

farmasi

Žiarlivosť v určitej miere ku vzťahu patrí. Je to jeden zo spôsobov, ako dať druhému najavo, že o neho stojíte a počítate s ním v budúcnosti. Lenže nikde inde neplatí viac, že ​​všetko má svoje medze. Keď sa z drobných žiarlivých epizód stane pravidelnosť, pričom často s väčšou intenzitou, potom to s normálnosťou  nemá nič spoločné.

Žiarlivosť je emócia, ktorá je sprevádzaná pocitom strachu z opustenia, vygradovať môže až k pocitom hnevu a poníženie. Vo vzťahoch je žiarlivosť často vyvolaná v okamihu, keď sa jeden z partnerov cíti byť ohrozený niekým tretím. Táto hrozba pritom môže byť skutočná, ale tiež nemusí. Často sa jedná len o podozrenie.
Niekedy sa pritom žiarlivosť zamieňa so závisťou, a teda túžbou po niečom, čo má niekto iný.
Nie vždy ale za žiarlivosťou musí nutne stáť strach zo straty citov náprotivku, niekedy za ňu môže i stres z nedostatočnej dôležitosti, keď sa náprotivok musí venovať aj ďalším veciam, ako dieťaťu z predchádzajúceho vzťahu, chorým rodičom či ďalším rodinným či pracovným povinnostiam.

Nepriateľ vnútorný pocit

„Raz za čas sa žiarlivé monštrum môže objaviť v úplne každom z nás. Obvykle za to môže náš vnútorný pocit, ktorý v nás vzbudzuje pochybnosti. Ak svoj vnútorný dialóg včas nezastavíme, potom sa zrejme žiarlivej scéne nevyhneme“ vysvetľuje na svojom blogu odborníčka na vzťahy Dona Murphyová.
Je teda potrebné sa naučiť po každej takejto scéne urobiť niekoľko krokov späť a uvedomiť si, že vaše správanie nie je dobré a môže veľmi ľahko zničiť vzťah.
„Žiarlivosť môže mať na vzťah skutočne deštruktívne dopad. Nedostatkom dôvery, ktorý svojou žiarlivosťou vyjadrujete, svoj vzťah pomaly a iste zabíjate. Ak sa druhý ničím neprevinil a napriek svojej snahe pokúsiť sa vám dokázať svoju nevinu sa nestretne s pochopením, potom sa mu nemožno čudovať, že časom stratí záujem, „upozorňuje Murphyová.
Zachrániť vzťah sa vám podarí len vtedy, keď prestanete podliehať svojim domnienkam a najčiernejším scenárom svojho podvedomia a začnete situáciu skutočne riešiť, a to tak, že začnete o svojich pocitoch s druhým otvorene hovoriť.

Štyri spôsoby, ako skrotiť pocity žiarlivosti

1. Hľadajte fakty – často náprotivok vzbudí u druhého pocity podozrenie v okamihu, keď zmení nejakým spôsobom svoje správanie.
„V takýto okamih môže jedinec začať druhého sledovať, kontrolovať mu telefón, sledovať jeho aktivitu na sociálnych sieťach a pod. Verte, že ale neexistuje nič viac ponižujúceho. Zvlášť ak dotyčného partner odhalí a navyše bude nevinný“ varuje odborníčka.
Ak sa podozrenie potvrdí, ani tak nebude mať žiarlivec vyhraté. Naopak, začne mať skutočný problém a bude musieť urobiť oveľa ťažšie rozhodnutie.
2. Nahrajte nahlas svoje pochybnosti – keď vás prepadnú pochybnosti, snažte sa ich hneď povedať nahlas, napr. „Páni, vyzerá to, že tá nová kolegyňa na teba urobila skutočne dojem, páči sa ti, však?“
Ak je druhý nevinný a chápe vaše pochybnosti, potom vás zrejme ubezpečí, že sa jedná skutočne len o pracovnú záležitosť. Keď sa ale vaša podozrenie potvrdí, potom zistíte, že žiarlivosť je až sekundárny problém, zo všetkého najskôr budete musieť vyriešiť, čo budete so vzťahom robiť ďalej.
3. Stanovte si svoje limity – partneri by si hneď na začiatku mali nastaviť pravidlá a tiež svoje limity z pohľadu očakávaní a vzájomného rešpektu. Druhý by mal vedieť hneď na začiatku, ako zvládate jeho priateľstvo a prácu s opačným pohlavím. Vždy je dobré sa aj dopredu dohodnúť na správanie, ktoré ste schopný druhému akceptovať pri kontakte s druhým pohlavím a cez čo už nemôže ísť vlak.
4. Urobte si na seba dostatok času – často sa hovorí, že kvalita spoločne stráveného času je dôležitejšia ako kvantita. Ale bez vyčlenenie si dostatku času pre druhého nemôže byť ani o kvalite reč.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Inšpirujte sa každodennými drobnosťami, ktoré obohatia váš vzťah a pritom je k nim potrebný len pár minút:
• Kým ráno odídete obaja do práce, rozlúčte sa spolu, poprajte druhému pekný deň a nebojte sa mu povedať, že ho milujete …
• Pri návrate z práce sa druhého vždy spýtajte, aký mal deň a porozprávajte sa spolu o svojich zážitkoch.
• Aspoň raz denne si s partnerom vyjadrite vzájomné uznanie a nikdy nezabúdajte na slovíčka „prosím“ a „ďakujem“.

zdroj: novinky.cz

Podvádzajte svojho partnera, ale najlepšie so svojím partnerom, radí advokát

facebook

7 rozdielov medzi životným partnerom a jedným z mnohých