Je závislosť na čokoláde realitou?

Možno ste už niekedy počuli, ako o sebe niekto vyhlásil, že je závislý na čokoláde. Že by bez lahodnej pochúťky rozplývajúcej sa na jazyku jeho alebo jej život stratil zmysel a akékoľvek výživové tipy, ktoré z jedálnička čokoládu z nejakého dôvodu vyraďujú, považuje za nezmysly. A možno to nebol ani nikto známy, možno ste to boli vy! Existuje však niečo ako čokoholizmus?

Závislosť na jedle rozhodne nie je žiadne sci-fi. Každý človek je samozrejme svojím spôsobom závislý na jedle už len preto, že bez neho naše telo príliš dlho nevydrží. Tu ale hovoríme o skutočne neovládateľnej túžbe po konkrétnej potravine. V takzvanom prvom svete, kde otázku hladomoru už dávno nahradil problém prebytku, má mnoho obyvateľov potenciál prepadnúť psychogennému prejedaniu.

Civilizácia praje prepchávaniu

Človeku, ktorý siahne po jedle ako po medicíne na zlú náladu, sa hovorí emočný jedák. Jedlo mu jednoducho robí dobre, takže, ak je jeho psychické rozpoloženie z akéhokoľvek dôvodu narušené, siahne po osvedčenom lieku. V takom prípade však potraviny neslúžia na doplnenie energie alebo nasýteniu prázdneho žalúdka, ale iba k zlepšeniu nálady. Emočný jedák teda konzumuje viac jedla, ako jeho organizmus skutočne potrebuje. Človek tak ľahko priberá na váhe, s čím sa spájajú pocity zlyhania a negatívne vnímanie vlastného tela. A liekom na také stavy je samozrejme opäť jedlo. Tieto situácie sa síce vzťahujú na jedlo všeobecne, čokoláda ale často pri tejto poruche príjmu potravy hrá dôležitú úlohu.

Existujú proste chvíle, keď nie sme schopní pustiť z hlavy predstavu hnedej maškrty, a to v ľubovoľnej forme. Od lákavé bonboniéry čokoládových morských plodov, ktorú ste dostali k narodeninám, cez čokoládovú tyčinku na desiatu pre deti, až po zvyšok tabuľky tmavej čokolády na varenie čakajúce v kredenci od posledného nedeľného pečenia. V súvislosti s menštruačným cyklom sa u žien hovorí o zvýšenej chuti na sladké, ale potreba ukojiť náš maškrtný jazýček sa neobmedzuje len na jeden týždeň v mesiaci. Môžeme však hovoriť o závislosti, ktorá by sa dala prirovnať napríklad k alkoholizmu?

Čo na to hovoria vedci?

Čokoláda skutočne obsahuje látky, u ktorých nie je asociácia s istou formou závislosti úplne od veci. Napríklad z tryptofánu, esenciálnej aminokyseliny, ktorú v čokoláde nájdete, naše telo syntetizuje serotonín, hormón šťastia. Práve preto pravdepodobne siahneme po čokoláde, keď máme deň pod psa. Náš mozog by totiž rád zažil aspoň trochu šťastia a podľa predchádzajúcej skúsenosti s čokoládou už vie, že sladká lahôdka nás na chvíľu skutočne vyvedie z chmúr. Ďalšiou látkou, ktorá má potenciál pre vytvorenie závislosti, je fenyletylamín, ktorému sa hovorí čokoládový amfetamín. V tele spôsobuje pocity vzrušenia a príťažlivosti.

Hoci čokoláda spĺňa základné vlastnosti závislosti, teda intenzívnu chuť na danú potravinu, strata kontroly nad jej užívaním a pokračovanie v užívaní napriek negatívnym následkom, výskumníci sa zdráhajú ju ako návykovú látku označiť. Takzvané craving, ktoré sa do slovenčiny prekladá ako baženie, teda nekontrolovateľná túžba po niečom, je ale aj vedcami považované za reálne. Zvlášť potom u žien.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Čokoholismus je teda stále termínom, ktorým sa niekto môže robiť skôr zaujímavým. Zatiaľ sa teda bohužiaľ nemožno oháňať závislosťou na čokoláde ako lekárskou diagnózou, keď si u svojho šéfa chcete vydupať čokoládovú fontánu na pracovisku.

Zdroj: prokondici.cz/

Ako žiarlivosť ničí vzťahy a ako ju skrotiť

facebook

Čo robiť, keď je partner úplne beznádejný v posteli