Ako účinne zrýchliť metabolizmus

Rýchle riešenia, ako podporiť metabolizmus a spaľovanie tukov, spadajú väčšinou do kategórie mýtov o zdraví. Účinné spôsoby napriek tomu existujú, či už ide o spánok, úpravu jedálnička, alebo pohyb. Pozrite sa, čo naozaj funguje.

Raz je to HIIT tréning, potom zase ovocné alebo zeleninové šťavy, všetko sa točí okolo toho, aby telo fungovalo čo najlepšie. Metabolizmus, rovnako ako mnoho vnútorných systémov v tele, je však citlivá a krehká záležitosť, o ktorú sa treba starať správne. Dajte pozor na sľuby, ktoré zaručujú rýchle výsledky. Krátkodobé riešenie spôsobí jojo efekt a metabolizmus naopak rozhodí a spomalí.

Ako funguje metabolizmus

Je to mechanizmus, ktorý premieňa v tele potravu na energiu. Inými slovami páli kalórie, ktoré zjete a vypijete. Pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, aj keď odpočívate alebo spíte. Metabolizmus každého človeka je individuálny a na tom, že rýchlosť spaľovania ovplyvňuje aj genetika, tiež niečo je. Stále však platí, že kľúčovú úlohu hrá výživa a životospráva.

Čo všetko má vplyv

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť efektivitu metabolického systému, napríklad ako vaše telo spaľuje cukry alebo ako reaguje na cvičenie. Mnohé z nich sú spojené s funkciou štítnej žľazy, ktorá produkuje hormóny regulujúce rýchlosť metabolizmu.

Prístup k diétam sa počas rokov i podľa oblasti mení. Niektorí ľudia dodržujú pravidlo troch jedál denne, iní sa vzdávajú raňajok, v niektorých krajinách je obed výdatný a večera naopak ľahká, inde zasa jedia po malých dávkach v priebehu celého dňa. A potom je tu zvyk neustále si dopriať niečo dobré alebo príliš často desiatovať, čo môže spôsobiť zvýšenú produkciu inzulínu. Jeho úlohou je regulovať hladinu cukru v krvi, ale tiež môže telo prinútiť prebytočný cukor premieňať nie na energiu, ale na tuk.

„Stres, nevhodné potraviny a nadmerná alebo nedostatočná záťaž majú na metabolizmus veľký vplyv,“ vysvetľuje Lyn-Genet Recitas, ktorá je autorkou The Metabolic Plan. „Stres možno zmierniť a stravu upraviť, ale nadmerná alebo nedostatočná záťaž je pre mnoho ľudí zle zrozumiteľná.“ Aj keď sa často napríklad odporúčajú intenzívne intervalové tréningy HIIT, Lyn-Genet upozorňuje, že zvyšujú produkciu stresového hormónu kortizolu, čo má vplyv na štítnu žľazu a môže byť príčinou ukladanie tuku v oblasti brucha.

Aby ste svoj metabolizmus správne podporili, zamerajte sa na tieto oblasti:

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
1. Spánok

Dostatočný spánok je, pokiaľ ide o zlepšenie zdravotného stavu alebo fyzickej kondície, často prvé odporúčanie. Jeho nedostatok zvyšuje stres, pravdepodobnosť zápalov v tele, môže viesť k priberaniu na váhe a ovplyvňuje duševnú pohodu. „Nedostatok spánku spomaľuje metabolizmus. Menej ako sedem hodín nestačí, každé chýbajúce dve hodiny spánku spomalí chudnutie o pol kilogramu, „vysvetľuje Lyn-Genet Recitas.

2. Cvičenie

Nadmerné cvičenie môže telu spôsobiť zbytočný stres, pretože vedie k produkcii kortizolu a spomalenie metabolizmu. „Pre aktívne cvičenie, kde sa naozaj prekonávame, stačí osem až dvanásť minút,“ tvrdí Lyn-Genet Recitas. Odporúča „iné formy, ako je napríklad chôdza do práce, jemná jóga, základné práce, pohyb bez zvýšenej tepovej frekvencie“. Dôležité je aj načasovanie. Nie je vhodné cvičiť tesne pred spaním, stimulácia nadobličiek znemožní hlboký odpočinok.

3. Strava

Zelenina, ovocie a strukoviny sú pre metabolizmus veľmi dôležité. Spaľovanie zložitých cukrov pomaly uvoľňuje inzulín a udržiava metabolizmus stabilný. Telo je tak aktívne a vyživené celý deň. Rafinované cukry pôsobia opačne, zvýšia produkciu inzulínu, rozhodia metabolizmus a tak ho spomalia. Cukor sa potom ukladá v podobe tuku.

Kľúčové je tiež dobré trávenie. Napríklad červené mäso telo príliš zaťažuje. A prekvapivo sa to týka aj ovocných a zeleninových štiav a surovej kapusty. Kel, brokolica, produkty na báze sóje, ako sú tofu a tempeh, jahody, ľanové semienko a arašidy zase podľa Lyn-Genet Recitas môžu ovplyvniť schopnosť tela absorbovať jód (nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy), tým nadmerne stimulovať štítnu žľazu a opäť spomaliť metabolizmus. Samozrejme nie je hneď nutné ich z jedálnička vyradiť, ale ich príliš častá konzumácia telu veľmi neprospieva.

Nenasýtené tuky, napríklad kokosový olej, olivy a avokádo, a polynenasýtené tuky (omega-3 a omega-6), napríklad tučnejšie ryby, môžu metabolizmus ovplyvniť pozitívne, vyrovnávajú hladinu cholesterolu, kontrolujú cukor v krvi a podporujú účinnú bunkovú funkciu, čo napomáha vstrebávaniu vitamínov rozpustných v tukoch.

Je však dôležité si uvedomiť, že každý sme iný. Vplyv rôznych potravín sa môže u každého líšiť, takže je naozaj dôležité spoznať svoj vlastný zažívací systém. V prípade pochybností vám môže pomôcť viesť si záznamy alebo sa poradiť s výživovým poradcom.

4. Prerušovaný pôst

Výskumy ukázali, že prerušovaný pôst, teda príjem potravy v období ôsmich až desiatich hodín a potom pôst, účinne reguluje metabolickú funkciu tela a znižuje riziko obezity, cukrovky, ochorenia pečene a vysokého cholesterolu.

Prerušovaný pôst tiež vytvára prirodzenú citlivosť na inzulín, čo znamená, že bunky a vnútorné systémy vrátane metabolizmu pracujú efektívne. Schopnosť účinne regulovať potrebu inzulínu znamená menej prebytočného tuku.

zdroj: vogue.cz/

Zoznam 50 superpotravín pre zdravie, silu a energiu.

facebook

Žite život bez cukru. Toto všetko bez neho vaše telo pocíti!