Slobodná matka? Žiadna tragédia. Nenechajte sa otráviť okolím

Čo teraz budeš robiť? Ako to zvládneš? To je hrozné! Neboj, však si čoskoro nájdeš niekoho iného. To sú najčastejšie vety, ktoré od svojho okolia počuje žena, ktorá sa ocitne v situácii, keď zostane s deťmi sama. Hoci súčasná spoločnosť považuje za úplne normálne, že sa viac ako polovica detí rodí nezosobášeným párom, reakcie na sólo materstvo sú skôr negatívne a tlak okolia na vytvorenie takzvanej úplnej rodiny spôsobuje, že matky samoživiteľky vnímajú svoju situáciu ako stigma.

Život však nie je ani čiernobiely, ani jednoduchý a scenár, na ktorého konci je šťastná rodina v zložení mama, otec a deti, nemusí vždy vyjsť. Nie je to však nič, z čoho by sa človek musel rúcať alebo prečo by mala byť žena, ktorá vychováva deti bez partnera vnímaná ako menejcenná.

Táto životná situácia so sebou nesie aj mnoho výhod. A ako u všetkého, s čím sa v živote stretávame, záleží len na uhle pohľadu.

Osobná sloboda

Partnerský vzťah je o kompromisoch. Keď žijete sami, nemusíte žiadne robiť. Nemusíte sa nikomu podriaďovať a ustupovať. Nehrozia dohady o tom, na čo sa budete pozerať v televízii. Nemusíte si nahrávať film a nechávať pozretie na neskôr, kvôli veľmi dôležitému futbalovému zápasu. Môžete doma chodiť v natáčkach a pleťovej maske. Môžete si kúpiť, čo chcete a nemusíte nikomu tajiť, koľko to stálo, len aby bol pokoj.

Muži majú často radi rituály vo fungovaní domácnosti, sú radi opatrovaní, niektorí stále trvajú na teplých večerách. Nič z toho však ako slobodná matka nemusíte robiť – všetok čas môžete venovať deťom a sebe a robiť čo vás baví. Obed na poludnie? Pokojne o tretej popoludní, až bude chuť a hlad. Ako single mama si môžete dovoliť akúkoľvek anarchiu a rebéliu bez obáv, čo tomu povie svokra.

Žiadne vyjednávanie a posteľ pre seba

O ničom. O všetkom rozhodujete sama. V spolužití s partnerom to občas vyzerá ako na bojovom poli, kde účastníci potrebujú rokovacie znalosti a schopnosti špecialistov zo zásahových jednotiek. Partneri mávajú rozdielne názory na výchovu aj na chod domácnosti. Ako slobodná matka si všetko riadite sama.

A možno aj zistíte, že ste top manažérka, schopná zvládnuť niekoľko úloh naraz, vyriešiť situácie, ktoré by ste v partnerstve prehodila na muža len preto, že tam je, a že viete prevziať iniciatívu a byť zodpovedná. Čo nakoniec výborne zúročíte tiež v zamestnaní.

Nikto vás v noci nebudí chrápaním a prevaľovaním, nikto do vás nekope. Že majú single rodičia menej sexu? Spýtajte sa svojich zadaných priateľov na frekvencii ich milostných príbehov po tom, čo sa im narodil potomok! Možno zistíte, že aj keď nerandíte pravidelne a s nikým nežijete, ste na tom oveľa lepšie.

Sama s dcérou

Štyridsaťtriročná Klára vychováva svoju dcéru sama už sedemnásť rokov. Jej manželstvo sa rozpadlo krátko po narodení dcéry. Klára k tomu dnes hovorí: „Ani na minútu mi nenapadlo, že by sme mali s dcérou žiť inak, než ostatné rodiny. Že by sme mali mať núdzu a trpieť tým, že som sa s jej otcom rozviedla. „

Dcéra bola pre ňu najväčšou motiváciou, a tak urobila všetko preto, aby život neprežívali ale užívali si. „A podarilo sa. Dnes máme veľmi pekný, blízky vzťah, „hovorí Klára. „Musela som nás uživiť a zároveň som sa chcela venovať svojej práci, ktorá ma baví. Dcéra je vďaka tomu samostatná a vidí, že sa žena o seba dokáže postarať sama,“ pochvaľuje si matka samoživiteľka.

Vedie vraj život, aký si priala. „Keby som zostala vydatá, tak by som možno mala viac detí, nemusela by som napríklad chodiť do práce, ale či by som bola spokojnejšia to naozaj neviem,“ uvažuje žena, ktorá o tom pri pohľade na manželstvo niektorých svojich kamarátok pochybuje.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„Keď vidím, v čom ich deti vyrastajú, som rada, že som bola schopná a ochotná ísť do sólo rodičovstva. Najdôležitejšie bolo uvedomiť si, že je to náš život, nie život okolia, ktoré malo pocit, že by som sa mala čo najskôr znovu vydať, „prezrádza. „Na otázku, či už mám chlapa, som alergická. Môžem ho mať, ale nemusím. Pre deti je najdôležitejšie, aby vyrastali v pokojnom a harmonickom prostredí a je jedno, či ho vytvoria jeden, dvaja alebo desať ľudí. „

Pre deti je asi lepšie ak vyrastajú v úplnej rodine, ale tá musí byť funkčná. Lepšie je nemať vzťah, než zotrvávať vo vzťahu zlom. Ženy, ktoré zostanú samy s deťmi, by preto nemali prijať stigma, že byť samoživiteľkou musí nutne znamenať život na sociálnych dávkach a osamote.

zdroj: idnes.cz

Hádky partnerov sú prirodzené. Ale pravdu pri nich nemá ani jeden z nich.

facebook

Čo robiť, keď je partner úplne beznádejný v posteli