Ako vylepšiť imunitu našich detí?

„Trocha špiny deťom neublíži“

Imunita je vlastne taká prezidentská ochranka každého z nás. Má za úlohu vyhľadávať cudzorodé látky a nedovoliť im, aby nám škodili. Ako ale imunitný systém posilňovať u najmenších detí? Všeobecne je dôležitá vyvážená strava, primeraný pohyb na čerstvom vzduchu, dostatok spánku a samozrejme minimalizácia stresov. Škodiť ale môže napríklad prehnaná honba za čistotou.

Imunitný systém je veru zložitá vec, ktorú ovplyvňuje celý rad faktorov. Oslabená imunita môže podľa vedcov do istej miery predstavovať civilizačný problém a nezanedbateľný vplyv na ňu má aj životný štýl. „V dnešnom svete máme s baktériami, ktoré sa bežne nachádzajú vonku, obmedzený kontakt. Niektorí rodičia prehnane ochraňujú svoje deti pred nečistotou všetkého druhu, nedostatočný kontakt s baktériami však môže viesť k oslabeniu imunity a následne vyššej náchylnosti na ochorenia pri kontakte s vírusom,“ dodáva. Tieto pravidlá fungovania imunity niektorí rodičia malých detí ignorujú. Inými slovami, prehnaná čistota je svojím spôsobom metla imunity a občasná špina deťom určite neuškodí.

Pestrá strava

Pre posilnenie imunity je veľmi dôležitým vhodný životný štýl. Najmä je kladený dôraz na odľahčenie stravy a priebežné jedenie sezónnych druhov ovocia a zeleniny. U vyváženej stravy by mal byť pokrytý dostatočný príjem všetkých výživných látok. Odborníci propagujú konzumovať pestrú stravu obsahujúcu ovocie, zeleninu, mäso, obilniny, mliečne výrobky, tuky a oleja. Nie je potrebné mať strach zo zmien jedálnička, jeho variabilita môže telu prospieť a tiež je tým zvyšovaný pôžitok z jedla. Zásadou je samozrejme primeranosť vo veľkosti porcií. V období, kedy deti čaká stres spojený s nástupom do škôl a škôlok je výhodné doplňovať stravu o vitamíny a betaglukány, ideálne v jednom chutnom balení.

Nezabúdajte na tekutiny

Dbať by sme mali aj na dostatok tekutín, predovšetkým čistej vody, bylinkových čajov pri nachladnutí a minerálnych vôd s obsahom sodíka, draslíka a horčíka. Skvelá je potom pre telo rakytníková šťava, ktorá má na telo antioxidačné účinky. Nariediť si ju môžeme s vodou či mliekom.

Pohyb

Pre predškolské deti je pohyb prirodzený. Dieťa potrebuje cca 6 hodín pohybu denne, z toho väčšinu (4,5 hodiny) tvorí spontánne pohybová aktivita. Dôležité je vyberať vhodné všestranné pohybové aktivity, ktoré dieťa baví. Pohyb s radosťou je pohyb pre zdravie. Záleží hlavne na blízkom okolí dieťaťa, ako dokáže deti motivovať k cvičeniu/hraniu a tým ovplyvniť ako ich psychomotorický vývoj, tak obranyschopnosť ich organizmu. Prínosné je tiež otužovanie tela, prechádzky, výlety na bicykli a iná vhodná pravidelná fyzická aktivita.

Dostatok spánku

Nedostatok spánku narúša funkciu nášho imunitného systému. Mali by sme si ho teda dopriať dostatok. V 3 rokoch veku potrebujú deti spať minimálne 10 hod a užiť si 1 malé zdriemnutie po obede. 6-ročné deti by mali chodiť spať večer medzi siedmou a pol deviatou, zvlášť ak budú vstávať do školy medzi 6 a 7 hodinou.

Ako na stres

Pre deti je dôležité, aby hlavne ich rodičia neprepadali v súčasnej situácii stresu, prílišným obavám či depresiám a zachovali pokojnú hlavu. Dlhodobý či silný stres oslabuje telo a imunitný systém, čím zvyšuje možné riziko ochorenia. Aj proti stresu je možné bojovať dodržiavaním určitého denného režimu, ktorý si stanovíme. Skúste sa tiež viac venovať činnostiam, ktoré bavia a napĺňajú celú rodinu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Doplnky stravy

V čase, keď vyčíňa respiračné ochorenia, je vhodné podporiť imunitu vhodnými doplnkami stravy, tie s betaglukánom sú často využívaným riešením podpory obranyschopnosti a prevencie najrôznejších ochorení. Často tiež mamičky siahajú po najrôznejších multivitamínoch.

 zdroj: zena-in.cz

Ktoré vlastnosti mužov priťahujú ženy?

facebook

20 najzdravších nápojov sveta