Klimaktérium, menopauza, prechod … Nech použijeme akýkoľvek z týchto názvov, vždy myslíme obdobie, ktorého sa väčšina žien obáva. Nejde len o nepríjemné príznaky, ktoré ich sprevádzajú. Pre mnohých je to totiž krok do neznáma. Až keď ho urobia, spoznajú, že za „reprodukčnou hranicou“ nič nekončí.
Menopauza sa zvyčajne dostaví okolo 50. roku. Presný vek, kedy sa tak stane, je veľmi individuálny. Závisí od genetických faktorov, na konštitúcii ženy aj na spôsobe života. Niektoré ženy nemajú žiadne ťažkosti, iné sa sťažujú na návaly tepla, potenie, nespavosť, väčšia únavnosť alebo zníženie chuti do sexu. Častým problémom je tiež inkontinencia.
Pokles tvorby ženských hormónov však môže mať aj ďalšie následky. S menopauzou je napríklad spojená aj zmena procesu ukladania tuku. Ten sa začína hromadiť aj mimo svojej typickej lokalizácie a významne pribúda žien obéznych. S tým súvisí aj vzostup hladiny cholesterolu a ostatných tukov v krvi, čo zvyšuje riziko srdcových a cievnych ochorení. Znížiť tieto nebezpečenstvá klimaktéria je možné aj bez asistencie lekárov diétou a pohybovou aktivitou.
Suché sliznice – ďalší dôsledok hormonálneho starnutia organizmu ženy – však nemusia vždy znamenať stratu chuti na sex. Tento mýtus, ktorý sa k prechodu spája, vyvrátili pred časom výskumníci z oblasti sexuality. Zistili, že libido nie je spojené s hladinou estrogénu, ktorá v období menopauzy výrazne klesá. Viac ako 50% žien, ktoré sa zúčastnili prieskumu, žiadny pokles záujmu o sex nezaznamenalo. Výrazný nedostatok chuti na sex priznalo len menej ako 20% jeho účastníčok.
Prevencia možných dôsledkov hormonálnych zmien v menopauze spočíva okrem iného v prispôsobení jedálnička. Je dobré zvýšiť podiel zeleniny a ovocia, vyvarovať sa príliš ostrých a tučných jedál, dodržiavať výdatný pitný režim. Lekári odporúčajú tiež obmedziť konzumáciu alkoholických nápojov, kávy a úplne prestať s fajčením. Pre zmiernenie nepríjemných prejavov klimaktéria existujú na trhu voľne predajné nehormonálne prírodné doplnky.
Veľmi zásadnú úlohu v tom, ako žena prechod znáša, hrá psychika. Žena po päťdesiatke by si mala uvedomiť, že klimaktérium nie je choroba, ale nové obdobie. Už len to, že sa ho žena dožije, je dôvod k radosti. V histórii sa o klimaktériu hovorí len veľmi zriedka aj preto, že len málo žien svoju poslednú menštruáciu prežilo. Dnešné ženy po menopauze žijú prakticky rovnako aktívne, mnohé vďaka tomu, že deti sú už odrastené, ešte aktívnejšie než pred ňou.
zdroj: kafe.cz