Ako začať hovoriť s partnerom o sexe a necítiť sa trápne

Prečo je ľahšie sex mať ako o ňom hovoriť? Či už sú ľudia na začiatku lásky, alebo majú dlhodobý vzťah, téma sexu často patrí medzi tie chúlostivé. Avšak ak chcete mať zdravý a fungujúci vzťah, mali by ste túto tému otvoriť. Ako ale začať? A prečo o ňom vôbec hovoriť?

Sex je súčasťou romantických vzťahov a kladieme na neho veľký dôraz. Keď prestáva fungovať, nie je alebo je nám nepríjemný, často sa rúca aj náš vzťah. S dĺžkou vzťahu sa ale sex premieňa a otvárajú sa možnosti pre vzájomné poznávanie.

Oblasť sexu je pre nás vo vzťahu veľmi dôležitá, a napriek tomu o nej nedokážeme hovoriť. Oveľa lepšie zvládame rozhovory o víkendovom pláne alebo novom aute suseda. Ale to, že túžime viac po bozkávaní, chceme sex presunúť zo spálne na zaujímavé miesta alebo túžime po dlhšej predohre o tom mlčíme. Bohužiaľ do svojich hláv si navzájom nevidíme, a ak si chceme naozaj sex užívať, tešiť sa z neho a v dlhodobom vzťahu ho zlepšovať, musíme o ňom začať hovoriť. Ako však pre mnohých z nás prekonať pocit trápnosti? Ako v sebe zlomiť predsudok, že sa o sexe nehovorí?

Mlčanie o sexe

Ako hovoríte so svojim partnerom o sexe? A prečo je to pre vás tak divné? „Hovoriť o sexe a sexuálnej túžbe s partnermi je ťažké z mnohých dôvodov,“ hovorí Dr. Justin Lehmiller, sociálny psychológ a výskumný pracovník v The Kinsey Institute a vysvetľuje dôvody: „Je to čiastočne preto, že mnoho ľudí sa hanbí za svoje fantázie – myslí si, že je na nich niečo „divného“ alebo „neobvyklého“, aj keď väčšina z nás v skutočnosti fantazíruje o rovnakých veciach. „Veľmi často podľa odborníkov za to mohla naša výchova. Boli a možno ešte sme vychovaní, aby sme si mysleli, že sex je tabu alebo niečo tak samozrejmé, že rozoberať ho je trápne.

Páry často rozhovory o sexe odkladajú, pretože sa boja, že by na svetlo priviedli niečo divného alebo vyvolali nepríjemné pocity. Avšak keď o svojich potrebách partnerovi nepovedia, pripravujú pôdu pre partnerské problémy. „Navyše sa väčšina z nás nikdy nenaučila žiadne sexuálne komunikačné zručnosti,“ hovorí Lehmiller. „Mnoho programov sexuálnej výchovy sa bohužiaľ zameriava na to, aby sa ľudia učili „len povedať NIE“ v sexe, namiesto aby ich učili, ako viesť produktívne a zdravé sexuálne rozhovory.“ Našťastie je možné tento zvyk zmeniť a naučiť sa o sexe hovoriť otvorenejšie, riešiť problémy a do spálne vniesť nové impulzy.

Začnite sexting

Sexting je termín označujúci rozosielanie elektronických správ, videí alebo fotiek so sexuálnym obsahom. Pre prelomenie ľadu vo vzťahu je vítaným pomocníkom. Jeho výhodou je, že nie ste v priamom kontakte. Môžete skúšať zdieľať dôverné myšlienky bez tlaku priameho osobného stretnutia. Skúste poslať partnerovi počas dňa: „Vieš, čo som vždy chcela robiť …“ Poukážte na niečo, čo váš partner robí a vás vzrušuje. Pohladí vás po vlasoch? Dá bozk na krk? Nehovoriac o tom, že sa i toto počíta ako predohra. „Sexting pomáha kultivovať predvídanie, ktoré môže raz spoločne zosilniť fyzické potešenie,“ hovorí párová terapeutka Dr. Jess O’Reilly. „A v niektorých prípadoch sa to považuje za sex sám.“

Poukazujte na sexi okamihy vo filmoch

Film je skvelou príležitosťou k začatiu konverzácie. „Ak napríklad na Netflixe uvidíte scénu, ktorá vás vzrušuje, rozprávajte o nej,“ hovorí O’Reilly. „Ak postava robí niečo, čo by ste chceli vyskúšať, poukazovať na to je prirodzený spôsob, ako začať hovoriť o fantáziách, nových sexuálnych pozíciách alebo o čomkoľvek inom vo vašej mysli. Druhou alternatívou, ako film využiť je, že ak sledujete scénu, ktorá je vám nepríjemná, spýtajte sa partnera, či sa mu páči a povedzte, prečo vám nie. Je to pre vás nemorálne? Zvrhlé? Vyvoláva zlé spomienky? Kde máte svoje hranice? Aj o tomto je potrebné v oblasti sexu hovoriť.

 Zvoľte na rozhovor správny čas

Môžete na to ísť priamo a ak máte niečo na mysli, rozprávajte. „Niekedy je to oveľa jednoduchšie ako plánovanie rozhovoru,“ hovorí klinický psychológ Jared M. Grant. „Možno si budete chcieť naplánovať čas na rozhovor, aby to nepôsobilo tak náhle. Alebo môžete byť unavení z práce, podráždení, a to nie je dobrý okamih na odkrývanie vašich sexuálnych fantázií. Namiesto toho si vyberte čas, kedy sa môžete obaja usadiť na gauči, urobiť si pohodlie a rozprávať sa. „Začnite tým, že dáte svojmu partnerovi vedieť, prečo by ste rada o týchto veciach hovorila, a dajte najavo, že to nebude negatívna konverzácia. Namiesto toho pripustite, že aj vy sa cítite trochu nesvoja. Pravdepodobne na tom budete obaja rovnako.

Uvádzajte nadšenie z toho, čo sa vám páči

Až sa nabudúce stane niečo sexy, informujete o tom svojho partnera. Ako hovorí Grant, zdieľanie toho, čo sa vám páči, povzbudzuje k opakovaniu. „Ľudia sú radi vo veciach dobrí,“ hovorí. „Povedzte im, kedy sú a sledujte, ako začnú takéto správanie opakovať.“ Napríklad poviete, že sa vám páči, keď vám partner jazdí po chrbtici a uvidíte, že sa takéto správanie bude opakovať. Aj toto sa môže stať odrazovým mostíkom ku konverzácii o sexe. Navyše používate komplimenty a chválite, a to sa moc rado počúva a pamätá.

Klaďte si zábavné otázky

Chcete ďalší spôsob, ako začať hovoriť o sexe? Pýtajte sa navzájom a pokladajte si zábavné, nepredvídateľné alebo zaujímavé otázky. Justin Lehmiller, sociálny psychológ, tento typ otázok odporúča, pretože pomáhajú otvoriť tému sexu, činiť rozhovory o ňom normálne a uľahčujú hovoriť o sexuálnych želaniach, ale aj problémoch. Skúste napríklad otázku: „Ako si si myslel, že vznikajú deti, keď si vyrastal? A kedy a ako si sa konečne dozvedel pravdu? „Podobných otázok vás môže napadnúť viac. Prvá láska, prvé milovanie, trapas …

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Hovorte o sexe častejšie

Keď prejdete niekoľkými málo potenciálne nepríjemnými rozhovory, snažte sa diskutovať o sexe častejšie, aby sa stali prirodzenosťou. Sex by mal byť zábava a aj rozhovor o ňom. Buďte koketná, usmievajte sa a uvoľnite sa. Podeľte sa o svoje fantázie počas nákupu novej postele, diskutujte o sexe ráno pri raňajkách, nebojte sa narážok na neho pri varení aj jazde autom. „Nakoniec sa nebojte vyjadriť svoje priania, potreby a túžby,“ hovorí Mia Sabati. „To je základ všetkých pozitívnych intímnych zážitkov. Sústreďte sa na komunikáciu a zbavte sa zábran. „

zdroj: zeny.cz/

Prečo ženy opúšťajú svojich mužov?

facebook

10 dôvodov, prečo je pre mužov ťažké udržať si osobnostne silnú ženu