Či chcete alebo nie, hejtovanie aj obyčajné čítanie agresívnych a urážlivých online komentárov vás podprahovo negatívne ovplyvňuje. Napĺňa vás nielen agresiou, nenávisťou, ale podľa minuloročnej štúdie uverejnenej v časopise Psychology Today vo vašom mozgu spúšťa celý rad mechanizmov ničiacich postupne aj vaše fyzické zdravie. A čo viac, to, že budete vstupovať do diskusie, o vás môže povedať viac, než si myslíte a tiež vás ovplyvniť viac, než by ste chceli.
Tu je päť dôvodov, prečo by ste mali hejterov a ich príspevky úplne ignorovať. A áno, aj keď niekto hejtuje práve váš post na Facebooku.
1. Nenechávajte sa sebou manipulovať
Minuloročná štúdia v časopise Personality and Differences potvrdzuje to, čo asi tušíte – že má autor hejtu problém. Podľa nej sú autori negatívnych komentárov najčastejšie ľudia s psychopatickým a sadistickým sklonmi, ktorí chcú ovládať druhých. Nezaujíma ich váš názor ale manipulácia. A ako s každým psychopatický ladeným človekom v diskusii s hejtermi nikdy nemôžete vyhrať. S tým súvisí aj to, že podľa posledných štúdií psychopati nepostrádajú empatiu, ako sa predtým myslelo. Naopak, zneužívajú ju pre to, aby vás zasiahli na „tom pravom“, slabom mieste. Ušetrite si preto energiu a čas a nepúšťajte sa do vopred prehratých a nedôstojných bojov.
2. Vysielajú signál o vlastnej neúspešnosti
Agresívne komenty majú za cieľ vás vtiahnuť do diskusie urážkami a bezohľadným tlakom na slabé miesta. Prečo? Pretože hejtovanie slúži ako spôsob, ako na seba menej úspešní ľudia strhávajú virtuálne pozornosť a získavajú tým fantazijnú dôležitosť. Nedopriavajte im preto falošný pocit záujmu a svoj cenný čas radšej venujte sami sebe. Tým, že sa budete pridávať k „diskusiám“ neúspešných krikľúňov, môžete vyzerať, že máte rovnaký problém. A to určite nie je sexy pre váš osobný ani obchodný brand.
3. Ukazujú (nevedome) svoje slabé stránky
Tu platí staré príslovie, o ktorom už Freud hovoril ako o mechanizme projekcie: „Podľa seba súdim teba.“ Preto až budete nabudúce čítať, akí utečenci a politici podľa niekoho sú, vedzte, že s vami autor / ka zdieľa dosť možno svoje temné stránky – bez toho, že o tom vie. Pretože projekcia prebieha nevedome, dajte si pozor, aké komenty lajkujete alebo pod aký post svoj komentár pridávate. Aj ako účastník sa totiž môžete znemožniť a priateľom na Facebooku, ku ktorým často patria vaši kolegovia aj šéf o sebe povedať viac, než by ste chceli.
4. Ide o osoby bez odvahy a s nízkym sebavedomím
Podľa psychológov sú to práve ľudia s nízkou sebahodnotou, ktorí najčastejšie vyhľadávajú spôsob, ako si na internete „zašteká“. Za klávesnicou totiž nepotrebujú toľko šarmu, odvahy alebo sociálnej obratnosti, bez ktorej by v reálnej komunikácii neuspeli. A aby si chýbajúce sebavedomie doplnili, ponižujú druhých. Vaša spätná väzba nikoho nezaujíma, väčšinou ani nedostanete možnosť ukázať, ako ste chytrí. Hejtovanie je len prostriedok k tomu, aby sa niekto druhý cítil lepšie.
5. Hejtovanie môže ničiť vaše zdravie i vzťahy. Proste ho netolerujte
Podľa štúdií z poslednej doby je miera negativity niektorých postov pre ich príjemcu až tak ničivá, že môže spôsobiť silné trauma. S tým súvisia samovraždy po kyberšikane, s ktorou sa podľa výskumu z roku 2017 stretlo až 40 percent Američanov. Nad hejte sa môžete dokázať povzniesť, keď budete diskusie brať ako priestor pre vzájomnú inšpiráciu a obohatenie. Pokiaľ je ale danú osobu „ťažké zvládnuť“, požiadajte ju, nech svoje komenty nepridáva, prípadne ju zablokujte a ak ide o skupinu alebo moderovanú diskusiu, požiadajte o zablokovanie admina.
Slušne, zároveň hneď a bez milosti, ktorú s vami hejter mať tiež nebude – tým si môžete byť istí.
zdroj: forbes.cz