Prechodený vzťah alebo keď chýba vášeň, intimita ale aj záujem o druhého

Po nejakej dobe spoločného spolužitia môže nastať okamih, kedy sa postupne zo vzťahu začína vytrácať vášeň, intimita a začne prevažovať vzájomná nespokojnosť. Spoliehať na to, že sa všetko samo spraví, je nezmysel. Ak partneri chcú, aby vzťah ďalej fungoval, musia sa o neho veľmi intenzívne začať starať. Každý vzťah sa skladá z niekoľkých fáz, ktoré na seba časovo nadväzujú. Všetko začína zoznámením, následným chodením a potom manželstvom. Chodiť s druhým tak nemožno do nekonečna. Aj toto obdobie by malo mať nejaké pokračovanie, či už v podobe svadby, detí či rozchodu.

Vzťahy, ktoré nevyústia do založenia rodiny, nazýva napríklad psychológ Jaromír Klimeš polovzťahy, ktoré podľa neho začínajú najdlhšie do šiestich rokov viaznuť. Príťažlivé sily opadávajú a naopak posilňujú sily odpudivé. Vzťah postupne a isto stráca čaro a obaja partneri trpia. Podľa väčšiny odborníkov nemá význam testovať vzťah päť a viac rokov. Úplne stačia dva roky. Pokiaľ si počas tej doby rozumiete, budete si rozumieť aj ďalej.

Najčastejšie znaky vyhasínajúceho, tzv. prechodeného vzťahu sú: pocit, že to nikam nevedie, odcudzenie, nezáujem o toho druhého, nuda, nedostatok intimity, túžby, príťažlivosť.

„Prestávate sa dotýkať, cítite, že nemáte nič spoločné, chýba vám vzájomné prepojenie, pocit spojenectva. Spoznáte to podľa toho, že vám v takomto vzťahu nie je dobre, netešíte sa na spoločné chvíľky, nezažívate napojenie, porozumenie, vzťah vás viac vyčerpáva, než nabíja, „vysvetľuje terapeutka Lenka. V takomto vzťahu sa tiež jedinci cítia osamelo, a to hoci majú vedľa seba druhého. Na ňom začnú vidieť len chyby a prestane byť pre nich atraktívny.

Tieto príznaky neprichádzajú naraz, cez noc. „Väčšinou si postupne viac a viac uvedomujeme svoju nespokojnosť vo vzťahu, cítime, že niečo nie je v poriadku a tiez, že to asi samo neprejde. Je potreba nájsť odvahu spolu s partnerom začať na vzťahu pracovať, alebo sa rozísť. Ani jedno nie je ľahké, obe cesty môžu byť bolestivé, ale obe vedú von z tohto začarovaného kruhu k niečomu novému, „radí Lenka Matoušová.

Byť dlhodobo v neuspokojivom vzťahu len zo zvyku a možno aj nedostatku odvahy svoj život od základu zmeniť rozhodne neprinesie nikomu nič dobré. Mnoho párov sa už nefunkčný vzťah snaží „reštartovať“ napríklad svadbou. Hovoria si, že by im mohla dodať novú energiu, či dokonca lásku.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„Svadba môže pomôcť krátkodobo, prípravy, očakávania niečoho nového atď. Samotná svadba ale za partnerov nevyrieši to, ako dobre sa o svoj vzťah starajú, či je im vo vzťahu dobre a či sa do budúcnosti dokážu pozerať rovnakým smerom,“ varuje Matoušová.

zdroj: novinky.cz/

Aké rúže sa hodia k vašej farbe vlasov?

facebook

Prečo je toľko nezadaných atraktívnych tridsiatničok?