1. Uberte jednu štvrtinu porcie
Viete, že musíte jesť zdravšie a mali by ste znížiť porcie. Čo ale robiť, keď sa vám nechce jedlo vážiť alebo počítať kalórie? Máme pre vás riešenie! Z každej bežnej porcie si dajte o štvrtinu menej ako doteraz a pokiaľ to ide, nahraďte túto štvrtinu zeleninou.
Neochudobňujme sa ale o bielkoviny. Naopak sa snažte zmenšiť prílohy. Pri príprave jedla šetrite tukom, ale úplne ho nevynechávajte. Navyššie tuk pridávajte vo forme orechov, semienok alebo avokáda.
2. Spite dostatočne dlho
Samozrejme nie vždy je možné dať si v kľude odporúčaných sedem až deväť hodín spánku, ale snažte sa to dodržiavať. Keď spíte málo, váš metabolizmus sa spomalí a môžete dokonca priberať, hoci napríklad od siedmich hodín večer do polnoci už nepozriete ani na jedno sústo.
Nedostatok spánku navyše zvyšuje krvný tlak a zvyšuje riziko rozvoja chorôb, ako je cukrovka. Počas spánku telo produkuje hormón leptín, ktorý prispieva k pocitu zasýtenia. Ak ho nemáte dosť, bude vás pravdepodobne naháňať druhý deň na sladké. So spánkom to ale na druhú stranu ani nepreháňajte. Keď je ho príliš, tiež by ste kvôli nemu mohli priberať.
3. Poriadne sa hýbte
Podľa lekárov ovplyvňuje výkonnosť metabolizmu najviac pohyb. Okrem spaľovania tukov vám pohybová aktivita dokáže naštartovať spaľovanie k vyšším výkonom. Kombinujte najlepšie cviky, ktoré vedú k rastu svalov, ale zaraďujte aj pohyb vo vyššom tempe, ktorý zlepší kondíciu vášho srdca a obehového systému.
Telo s vyšším podielom svalovej hmoty spáli viac energie aj v pokoji. Nebojte sa preto posilňovať. Nemusíte ale hneď chodiť do posilňovne. Stačí, keď zaradíte do svojho tréningu pár cvikov s vlastnou váhou, ako sú drepy, výpady alebo cviky vo vzpore na posilnenie stredu tela. Nezabúdajte ale ani na obyčajnú chôdzu, pri ktorej zapojíte svaly po celom tele.
4. Vyhnite sa chemikáliám a jedzte čerstvé jedlo
Prečo si zaplavovať telo zbytočnými chemikáliami, alebo dokonca jedmi? Vyberajte si prírodnejšiu kozmetiku, čistiace prostriedky a nespracované potraviny. V zložení výrobkov si dajte pozor najmä na polychlórované bifenyly, bisfenol či ftaláty z mäkkých plastov. S tým súvisí odporúčanie používať čerstvé, nie konzervované či instantné potraviny. A nezabudnite na časté umývanie rúk, má to význam aj kvôli toxínom zo všetkých vecí, na ktoré počas dňa siahnete, nie len kvôli prenosu rôznych infekcií.
5. Nebojte sa pálivých jedál
Jedlo, ktoré je aspoň mierne pálivé, má priaznivý vplyv na rýchlosť spaľovania. Preto používajte prírodné korenie, ako sú červené čili papričky, čierne korenie, kurkuma, škorica, cesnak a zázvor. Obsahujú napríklad kapsaicín – zlúčeninu transformujúcu kalórie na teplo – alebo chemickú látku ovplyvňujúce činnosť mozgových receptorov riadiacich metabolizmus.
6. Spaľujte viac v chladnom prostredí
Máte možno pocit, že čím viac sa potíte, tým skôr schudnete – spomeniete si napríklad na bikram jogu?.Keď ste niekde, kde je skôr chladnejšie, telo je nútené vytvoriť viac telesného tepla a preto spáli viac kalórií. Preto je podľa endokrinológa Isaaca účinné cvičenie v miernom chlade. Podľa neho je jednou z príčin – hoci nie tou hlavnou – epidémia obezity, prekurovanie vnútorných priestorov.
7. Nehladujte
Hladovky nikam nevedú. Pretože ak vaše telo pravidelne hladuje, naučí sa energiu šetriť a váš metabolizmus sa spomalí. Navyše si podobné situácie veľmi dobre pamätá a tak s každou ďalšou diétu reaguje rovnako.
Riešením je pravidelná strava! Či už sa jedná o tri alebo päť jedál denne, mali by ste prijať minimálny počet kalórií, ktorý zodpovedá vášmu bazálnemu metabolizmu. Pokryjete tak energiu, ktorú telo potrebuje k správnemu fungovaniu. V prípade, že sa rozhodnete pre stravovanie päťkrát až šesťkrát denne, porcie by mali byť skôr menšie. V diéte by vám nemalo ustavične škvŕkať v bruchu ale mierny hlad je v poriadku. Telo siaha do tukových zásob a vy tak chudnete.
8. Naučte sa zaobchádzať s cukrom
Sacharidy telo potrebuje ako zdroj energie aj palivo pre mozog, ale naučte sa medzi nimi vyberať. Sladkosti si doprajte len vo výnimočných prípadoch, ako sú narodeninové oslavy a pečivo z bielej múky nahraďte skutočne celozrnným – tiež v sebe obsahuje nie len viac výživovo cenných látok, ale vďaka vyššiemu obsahu vlákniny lepšie zaženie hlad. Jedzte skôr zložité cukry (komplexné sacharidy), inak budete bojovať s tým, že vás po každej sladkej bombe prepadne vlčí hlad, kvôli rozkolísanej hladine cukru v krvi.
9. Pozor na sladké nápoje
Zladíte kávu? Pijete limonády? A džúsy? Alkohol? Potom by ste si mali uvedomiť, že vo všetkých týchto nápojoch je cukor. Napr. polliter piva vám dodá viac energie ako rožok a kto vypije večer pár deci vína, ako by si – čo do energie – dal druhú poriadnu večeru. Zradné sú aj džúsy a mušty vrátane tých neprisladzovaných, pretože ovocie je tiež zdrojom jednoduchého cukru.
10. Aby sa vás držal len vhodný tuk
Táto rada možno znie divne – kto by chcel, aby v jeho tele bolo viac tukových buniek? Ale podľa zámorského endokrinológa to funguje. Vo vašom tele existujú rôzne druhy tukových buniek. Zjednodušene sa dá hovoriť o bielom tuku, ktorý sa ukladá na bruchu či stehnách a o hnedom tuku, ktorý býva zvyčajne na hrudi a okolo krku.
Kým biely tuk je spájaný s chorobami srdca a ciev, hnedý vám naopak pomáha spaľovať viac energie. Bohužiaľ v tele je oveľa viac toho bieleho, zatiaľ čo hnedý tuk zaberá maximálne jedno percento. Zvýšiť jeho pomer je ťažké, ale malo by k tomu napomôcť pravidelné cvičenie a dodržiavanie ďalších vyššie uvedených rád
zdroj: blesk.cz