Žiarivo oranžové druhy ovocia a zeleniny vyzerajú veselo na tanieri, ale ten hlavný dôvod, prečo sú tak úžasné, je betakarotén! Ako by to nestačilo, obsahujú okrem toho aj rad ďalších cenných látok. Preto by ste im mali pravidelne urobiť miesto vo svojom jedálničku.
Obľúbené oranžové potraviny majú svoju hrejivú farbu vďaka betakaroténu, látky, ktorá funguje ako cenný antioxidant a má celý rad benefitov pre vaše telo. Sladké zemiaky, tekvica, mrkva, broskyne a ďalšie druhy ovocia a zeleniny patria medzi jeho bohaté zdroje. Napovedá to aj ich prirodzené sfarbenie. Mať ich na tanieri pravidelne sa preto oplatí. Vyrazte ústrety oranžovej!
Účinky betakaroténu
Keď sa povie betakarotén, väčšine ľudí sa ako prvá vybaví mrkva, leto a bronzový vzhľad kože. Bola by však škoda účinky tohto kartenoidu obmedzovať len na opaľovanie.
Keď do seba z potravy dostanete betakarotén, časť z neho sa premení na vitamín A. Zvyšok sa skladuje v orgánoch. Ak máte v tele áčka dostatok, premena betakaroténu sa zníži, z toho dôvodu sa ním prakticky nemôžete predávkovať.
Okrem toho, že z betakaroténu si telo vytvára vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému alebo ostrý zrak, chráni telo pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie buniek. Hrajú tak úlohu v prevencii mnohých ochorení od Alzheimera po rakovinu. A ktoré oranžové potraviny dostať do jedálnička?
Sladké zemiaky
Nahradiť čas od času klasické zemiaky sladkými zemiakmi sa oplatí nielen vďaka ich lahodne sladkastej chuti. Okrem betakaroténu obsahujú celý komplex vitamínov a stopových prvkov, okrem iného vitamín C, vitamíny skupiny B, železo, draslík alebo horčík. Sladké zemiaky si môžete pripraviť podobne ako pečené zemiaky alebo si dopriať výborný batátový krém.
Tekvica
Tekvicu z veľkej časti tvorí voda a vláknina, preto je skvelou potravinou do chudnúceho jedálnička. Potom podobne ako sladké zemiaky obsahuje betakarotén, vitamíny skupiny B, vitamín C, železo, draslík i horčík. Teraz na jeseň príde vhod napríklad tekvicové karí s kuracím mäsom a špenátom.
Broskyne
Tiež broskyne sú bohaté na vlákninu i radu minerálov, ako je draslík, železo a horčík, vďaka ktorému majú dobré účinky na telesnú schránku aj na psychiku. Obsahujú tiež veľa vitamínu C. A že už tie čerstvé nie sú na trhu? Tieto zdravotné benefity majú aj zavárané broskyne, hoci tie čerstvé sú samozrejme na množstvo živín bohatšie. Broskyňový kompót zvládne každý.
Marhule
Výživné marhule si môžete dopriať po celý rok nielen zavarené, ale aj v sušenej forme. Sú zdrojom stopových prvkov ako draslíka, mangánu, fosforu a železa. Obsahujú aj veľa vlákniny. Sušené marhule sú rovnako zdraviu prospešné ako čerstvé, ich nevýhodou však je, že sú o poznanie kalorickejšie. Aj keď marhule pečené s maslom a tymiánom sú tiež veľká delikatesa.
Mrkva
Rovnako ako všetky predchádzajúce potraviny je mrkva dobrým zdrojom množstva minerálov a celého komplexu vitamínov. Potom samozrejme betakaroténu, dokonca je tým zo všetkých menovaných zrejme najznámejšia. Ešte viac ho do seba dostanete, keď mrkvu zjete vo varenej forme. Varenie narušuje tuhé bunkové steny, vďaka čomu sa vstrebateľnosť betakaroténu viac ako zdvojnásobí. Čerstvá mrkva vám oproti tomu dodá veľkú dávku céčka.
zdroj : prozeny.cz/