Akú úlohu hrá pre imunitu vek alebo pohlavie

Náchylnejší nielen k obávanému koronavírusu sú predovšetkým seniori – a tiež muži. Prečo sa ľudia v určitom veku nedokážu chorobám účinne brániť? Avšak staroba nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje našu obranyschopnosť.

Imunitu si budujete celý život a ovplyvňuje ju dlhý rad faktorov. Je to dômyselný a komplikovaný systém, ktorý u málokoho funguje neustále na sto percent. Našťastie mu môžete v mnohom pomôcť. Čo všetko hrá rolu?

Imunita detí sa ešte len buduje

Obranyschopnosť má každý človek do istej miery vrodenú, avšak tento základ je pre skutočné prežitie vo svete plnom nástrah nedostatočný a je potrebné ho postupne posilňovať a dotvárať. Novorodenci tak patria z hľadiska imunity medzi najzraniteľnejšie skupiny, s väčšinou mikroorganizmov sa potrebujú ešte len pozvoľna stretnúť a vybudovať si protilátky. Najintenzívnejšie tento proces prebieha do troch rokov, ale imunita sa vyvíja až do desiatich rokov veku.

„Detská imunita je mladá, rýchlo reagujúca, na druhej strane je však neskúsená. To znamená, že s väčšinou chorobou sa stretáva prvýkrát a niektoré ochorenia jej môžu dať viac zabrať, lebo ešte na nich nepozná vhodnú odpoveď, „vysvetľuje Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures. Riešením však nie je dezinfikovať celé okolie potomka. „Ak sú deti vychovávané v sterilnom prostredí, imunitné bunky sa nemajú ako naučiť bojovať s ochoreniami, čo sa neskôr prejaví na zvýšenej náchylnosti na ochorenia,“ varuje odborník.

S vekom výkonnosť imunity klesá

V dospelosti už je človek na nápor cudzorodých organizmov vybavený lepšie. Lenže nie navždy. Telo starne a rovnako ako slabne fyzická sila aj výkon, slabne aj obranyschopnosť. Tento proces začína prekvapivo skoro, už okolo štyridsiatky. „S pribúdajúcim vekom napríklad klesá produkcia B- a T-lymfocytov v kostnej dreni. Okolo štyridsiateho roku tiež už v podstate nefunguje týmus, v ktorom T-lymfocyty dozrievajú. Imunitný systém navyše vzhľadom k svojmu opotrebeniu horšie rozlišuje medzi vlastnými a cudzími bunkami, preto sú u starších ľudí bežnejšie autoimunitné ochorenia, „vysvetľuje lekár Bohumil Ždichynec.

Prečo sú seniori v ohrození

Po 65. roku života je rada ľudí, aj s ohľadom na životný štýl, zraniteľná podobne ako niekoľkomesačné dieťa. V tele ubúda množstvo protilátok aj pre imunitu nevyhnutných bielych krviniek, ich reakcie na votrelca sa navyše spomaľujú. Obranyschopnosť v starobe môže byť znížená aj v dôsledku chronických chorôb, ako je cukrovka II. typu alebo hypertenzia. Dôležité je nevzdávať sa pravidelného pohybu, kvalitnej stravy a dostatku spánku. Imunitu pomôžu podporiť aj doplnky stravy, najmä antioxidanty, betaglukány, probiotiká, prebiotiká, zinok, selén a vitamíny A, C a D.

Ženy verzus muži

V boji s chorobami rovnoprávnosť neexistuje. Podľa imunologických výskumov sú na tom z hľadiska infekčných chorôb lepšie ženy – a platí to aj pre respiračné choroby, ako je chrípka alebo aktuálne covid-19. Rolu hrá pravdepodobne vyššia hladina estrogénu aj dvojaký chromozóm X. Vidieť je to napríklad v tehotenstve, kedy musia byť nastávajúce matky schopné uchrániť plod, ktorý v nich prežíva, preto je ženská imunita v boji s infekciou rýchlejšia a účinnejšia.

Čo by sa mohlo zdať ako výhra, sa ale môže obrátiť aj v nevýhodu. Niekedy totiž imunitný systém bojuje aj s tým, s čím by nemal. Preto je u žien bohužiaľ vyšší počet prípadov autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída, roztrúsená skleróza alebo lupus.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako podporiť dobrú imunitu

Človek v produktívnom veku je na tom z hľadiska imunity lepšie ako malé deti a seniori. Ak sa však k svojmu telu chová dobre. Workoholizmus, stres, fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu a nevhodne zložená strava totiž znamenajú veľké mínusové body.

zdroj: prozeny.cz/

Ženy, ktoré sú magnetom pre mužov. Ako to robia?

facebook

Ženy a orgazmus 1.diel – Čo orgazmus ovplyvňuje a ako ho rozpoznať