Prečo s nami cvičia hormóny?

Nemohli ste sa počas tehotenstva pozerať na televízne noviny, pretože všetky katastrofy vás privádzali k plaču? A dojalo vás aj to, keď vás niekto pustil v električke sadnúť? Tehotenstvo je skrátka obdobie zásadných psychických zmien a každá žena by s nimi mala viac menej počítať.

V počiatku gravidity sa v ženskom tele mieša divoký hormonálny kokteil. Na povrch väčšinou vybuble v podobe iného, ​​väčšinou ľútostivejšieho správania. To je typické pre prvý trimester. V tom druhom nastupujú obavy o zdravie dieťaťa. Posledné tri mesiace už len myslíte na pôrod. A to je ďalší zdroj starostí, ale aj radosťou!

Prvý trimester: precitlivenosť a depresia

Sú ženy, možno patríte medzi nich, ktoré si svoje tehotenstvo užívajú a vychutnávajú od začiatku až do konca. Napríklad mamička Tereza hovorí: „Tehotenstvo bolo nádherné, išla by som do toho znova. Rozprávala som sa so synom, spievala mu a snažila sa byť optimistická. Na pôrod som sa dokonca tešila. Vôbec som sa nebála.“

Tereza je asi jedna z mála, pretože sa zistilo, že veľké percento tehuliek šokujú psychické zmeny, ktoré sú často negatívne. A to práve predovšetkým v prvom trimestri. Veľmi intenzívne pôsobia hormóny, ktoré produkuje placenta. Majú za úlohu držať vyvíjajúce sa tehotenstvo. Ďalšie hormóny pripravujú budúce mamičky už počas gravidity na pôrod, dojčenie a starostlivosť o dieťa. Je vlastne celkom logické, že sa to prejaví vo väčšej citlivosti na vonkajšie podnety. Okrem precitlivenosti, býva typická aj horšia nálada. Môže sa dokonca objaviť úzkosť a depresia. „S nadhľadom môžeme povedať, že tehotenstvo je vlastne puberta alebo menopauza, “ hovorí MUDr. Karel Přibyl.

Tehotné ženy cítia, že od nich spoločnosť očakáva, že sa budú bezhranične radovať z blížiaceho sa príchodu bábätka. Keď sa ale eufória nedostaví, obviňujú sa. Pritom za svoj stav ani náhodou nemôžu. Najlepším riešením pre nastávajúce mamičky bude, aby prvé tri mesiace jednoducho ustáli. Na druhú stranu, keď vás bude prepadať bezhraničná radosť, užite si ju. A nehanbite sa vašu rodinu aj známych strhnúť k nadšeniu, veď očakávanie bábätka môže byť spoločnou radosťou.

Druhý trimester: Obavy o dieťa

V polovici tehotenstva prebieha veľa vyšetrení, ktoré majú odhaliť prípadné vrodené vady. Čo je dobre. Lenže: s rastúcim počtom prehliadok geometricky rastie aj strach, či je všetko v poriadku. Napríklad toľko obávaná amniocentéza. Čiže odber plodovej vody, ktorý môže odhaliť poruchy mozgu alebo vážne metabolické poruchy. Neprepadajte ale panike, často sa stane, že obavy sú zbytočné a možné poškodenie sa nepotvrdí. Dobrou správou je, že psychika sa v tomto druhom trimestri začína upokojovať a výkyvy nálad už nie sú tak časté. Napriek tomu v túto dobu môže dôjsť k rozkmitaniu hormonálneho systému. „Navonok sa to môže prejaviť stresom, strachom, emotívnymi prejavmi plaču, smiechu, radosti i smútku. Najvyššie všetko naraz, „opisuje ďalej MUDr. Karel Přibyl.

Tretí trimester: Ako zvládnuť pôrod

Posledné tri mesiace myslíte len na narodenie dieťaťa. A celkom prirodzene ste nervózne a cítite strach. „Do poslednej chvíle som sa bála pôrodu,“ zveruje sa dvadsaťpäťročná Jana a pokračuje,“keď mi moja kamarátka hovorila, že rodila šestnásť hodín a to vo veľkých bolestiach, mala som z toho doslova hrôzu. Našťastie mi bol oporou manžel, ktorý so mnou bol na sále a pomáhal mi správne dýchať a upokojoval ma.“

Takofóbia – to je odborný výraz pre chorobný strach z pôrodu. Väčšina žien sa ho snaží racionálne spracovať, niekedy to ide lepšie, inokedy horšie. MUDr. Přibyl odporúča: „Zaručene vám pomôže návšteva predpôrodného kurzu. Naučíte sa tam techniky, ktoré vám uľavia od bolesti. “ Najdôležitejšie zo všetkého je však dôverovať vlastnému telu. A potom pôrod iste zvládnete.

A čo sex, pýtate sa? Čo s vami urobia hormónmi v tejto oblasti?

Tehotenstvo a sex – ide to dokopy?

prvý trimester: chuť väčšinou upadá, pretože ženu trápia časté nevoľnosti a zvracanie

druhý trimester: sex si môžete náležite užiť, zväčšuje sa citlivosť prsníkov, zvyšuje sa chuť na sex a intenzita orgazmu

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

tretí trimester: koitálne opatrne, alebo radšej vôbec. Do rodidiel by mohli byť zanesené choroboplodné baktérie. Tie by sa potom mohli stať príčinou horúčkovitého priebehu pôrodu alebo šestonedelia. Ale sú aj iné techniky, napr. orálny sex … Je ale možné, že na sex nemá väčšina budúcich mamičiek rovnako pomyslenie. Plne sa totiž sústredí na blížiace sa narodenie potomka.

zdroj: prozeny.cz/

Dlhodobý vzťah bez sexu. Vadí, keď máte sexu málo?

facebook

Emočné zdravie: Ovládate svoje emócie, alebo ony vás?