Ázijský recept na večne mladistvý vzhľad ľahko prenesiete aj do svojej kúpeľne

Nie je kultúra, ako kultúra. Každá vyniká medzi ostatnými niečím, čo jej tie ostatné môžu závidieť. V posledných pár rokoch sa aj u nás stala pojmom kórejská kozmetika. V médiách vidíme ázijské krásky s pleťou tak bezchybnou ako keby bola z porcelánu. Čo tkvie za ich kúzlom a môžeme sa od nich niečo priučiť?

Pleť je do značnej miery otázkou genetiky. A v tomto smere ženy z Ázie nemajú nič zadarmo. Pleť ázijského typu je všeobecne náchylná k poruchám pigmentácie a tvorbe obávaných pigmentových škvŕn. Akné ich postihuje rovnako ako pleť európskeho typu, navyše má väčší sklon k zjazveniu. Pritom ideálom krásy je v ázijskej kultúre bezchybná, hebká, svetlá a žiarivá pleť. Kórejské ženy ale aj muži preto na svojej pleti musia pracovať a vyvinuli si na to celý prepracovaný systém. Ich kozmetický priemysel im vychádza všemožne v ústrety a patrí medzi najinovatívnejší na svete.

Kozmetika aj strava

Kúzlo ich starostlivosť spočíva v čistení, ako zvnútra, pomocou stravy a rôznych doplnkov, tak zvonku, pomocou pleťových produktov. Ich strava tradične obsahuje dostatok ovocia a zeleniny, plných vitamínov C a E, čo sú antioxidanty bojujúce s voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie pleti. Ďalej jedia veľa rýb, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, tiež priaznivo pôsobiace na pleť. Ich ďalším anti-age tromfom sú morské riasy, bohatý zdroj minerálnych látok s detoxikujúcim a omladzujúcim účinkom na náš organizmus. Zdrojom prospešných antioxidantov je takisto v Ázii obľúbený zelený čaj.

Čo sa týka vonkajšej starostlivosti, tak na tú si Kórejky nájdu aj v hektickej dobe vždy čas a to ráno aj večer. Naozaj dôkladne sa venujú čisteniu, pretože vedia, že len skutočne vyčistená pleť je schopná prijať ďalšie účinné látky. Ich čistenie prebieha v dvoch fázach, najskôr čistiacim olejom (a oproti všeobecnej predstave existujú aj umývacie oleje vhodné na mastnú pleť) zmyjú nečistoty rozpustné v tukoch, potom penovým gélom alebo krémom odstránia to, čo je rozpustné vo vode. Po čistení príde na rad tonikum, ktorým obnovia prirodzené pH pokožky. Až potom nanášajú séra a krémy.

Plátynkové masky

Kórejčanky tiež milujú pleťové masky, hlavne tie plátynkové, nasiaknuté účinnými zložkami, ktoré pleť hydratujú, vyživujú a osviežujú. A tiež peeling, zvlášť s ovocnými kyselinami, ktorý používajú prakticky každý deň. To ale na našu pleť radšej neskúšajte, ázijská pleť má silnejšu vrchnú vrstvu ako tá naša a vydrží aj agresívnejšie zaobchádzanie. Nám bohato stačí inšpirovať sa Kórejkou dvakrát týždenne, ale samozrejme záleží na tom, na čo svoju pleť navyknete.

Súčasným najväčším hitom kórejskej kozmetiky v oblasti starostlivosti o pleť sú tzv. nočné masky – husté gély, ktoré sa nanesú na tvár pred spaním a zmývajú sa až ráno. Napomáhajú regenerácii počas spánku a zásobujú pleť výživou a hydratáciou. Navyše slúžia ako záruka toho, že všetky predchádzajúce vrstvy starostlivosti zostanú pekne v pleti. Nočnými maskami sa už inšpirovali aj niektoré tradičné európske firmy a začali vyrábať vlastné verzie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Žiadne slnko

A čo by sme nemali zabudnúť – Kórejčanky sa dôsledne vyhýbajú opaľovaniu a to ako prirodzenému, tak v soláriách. Naopak používajú pred slnkom všemožné ochrany – klobúky, slnečníky, krémy s vysokým ochranným faktorom. Vedia totiž, že ultrafialové žiarenie je nielen karcinogénne, ale tiež spôsobuje starnutie kože a to nielen čo sa týka vrások, ale aj pigmentových škvŕn.

zdroj: kafe.cz

Predstierať orgazmus – áno či nie?

facebook

Emočné zdravie: Ovládate svoje emócie, alebo ony vás?