Zlé rodičovskej návyky, ktoré ničia zdravie detí

Jedným z najväčších želaní každého rodiča je, aby jeho dieťa vyrástlo v sebavedomého, zdravého jedinca. Ako to najlepšie docieliť? Správať sa tak, ako chceme, aby sa v budúcnosti správal i náš potomok – jednoducho mu ísť vzorom.

Rodičia si často myslia, že najlepší spôsob, ako dieťa naučiť správnym veciam, je vysvetľovať, čo je dobré a zakazovať, čo je zlé. Existuje ale aj ďalšia cesta, ísť jednoducho príkladom.

Ťažko z potomka vychováte človeka, ktorý bude mať zdravú stravu za samozrejmosť, keď sa budete vy sami doma prejedať polotovarmi, jedlom z fast foodu alebo jesť kalorické bomby. Podobné je to aj s jeho sebavedomím a radom ďalších vecí. Čomu sa teda vyhnúť, aby to od vás vaše dieťa „neodkukalo“?

Zlozvyk č. 1: Sebakritika

Ľahká sebakritika je v ľudskom živote k dobru, ale musí byť reálna. Ak váš potomok uvidí, že ste neustále nespokojná so svojím vzhľadom, môže rýchlo (prevažne dcéra) získať pocit, že sa vlastná spokojnosť zakladá na tom, ako vám padnú nové džínsy či blúzka, alebo koľko kíl ste pribrali či schudli. Skúste preto čo najviac obmedziť tieto drobné sťažnosti a zamerajte sa skôr na to pozitívne. Ako sa skvele cítite, keď sa dobre vyspíte, dáte si niečo výdatného na raňajky atď. To sú základy, ktoré každé dieťa potrebuje.

Zlozvyk č. 2: Emocionálne prejedanie

Ak používate jedlo ako spôsob, ako zahnať akékoľvek zlé emócie, rozhodne nejdete svojmu dieťaťu dobrým príkladom. Skúste miesto prejedanie v krízovej situácii nájsť iný spôsob riešenia – vysvetlite, že je lepšie sa ísť prejsť, s niekým sa porozprávať atď.

Zlozvyk č. 3: Závislosť na technológiách

Čím viac času trávite pri počítači či s mobilom v ruke, o to viac takéto správanie bude dieťa považovať za normálne. Skúste preto nastaviť jasné rodinné pravidlá – pri spoločných aktivitách na mobily či tablety zabudnite, vymedzte deťom čas na hranie. Naučte ich, že najlepší trávenie času je spoločné ako rodina.

Zlozvyk č. 4: Povrchnosť a materiálnosť

Predovšetkým malé dievčatá a slečny rady organizujú dievčenská posedenia, na ktorých sa okrem iného tiež parádia. To je v poriadku, ale nemalo by sa to stať jedinou náplňou. Je dobré tiež poukázať aj na iné aktivity – napríklad prechádzky alebo rôzne športové aktivity.

Zlozvyk č. 5: Robiť zo všetkého súťaž

Dávať dieťaťu najavo, že niekto iný je v niečom inom lepší a nútiť ho tak neustále s niekým súperiť a zlepšovať sa, nie je príliš dobrou motiváciou. Skúste namiesto toho radšej chváliť, ak sa mu naozaj niečo podarí. To, čo bude chcieť robiť, by malo robiť hlavne pre zábavu a nielen pre výhru či ocenenie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Zlozvyk č. 6: Hádky

Hádate sa ako rodičia doma často, a to aj pred dieťaťom? Potom mu vštepujete, že podobné správanie je bežné, alebo dokonca normálne. Dieťa sa ho tak pravdepodobne bude čoskoro samo držať. Bude tak skoro svojím správaním stresovať samo seba aj ľudí okolo, čo pre jeho zdravie a vývoj nie je vôbec ideálne.

zdroj: novinky.cz/

Dotyk je veľmi dôležitý, je to forma kontaktu a komunikácie

facebook

Deti sú karmou rodičov

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.