Bolesť hlavy nepovažuje väčšina ľudí za závažný problém a berú ju ako prirodzenú súčasť ľudskej existencie. Problém nastáva až v bode, kedy nám bolesť hlavy začne pravidelne a intenzívne znepríjemňovať život. Kedy je na čase spozornieť a ako spoznať, či sa nejedná o migrénu?
Ak ste s migrénami už v minulosti zápasili, potom pravdepodobne viete, kedy na vás ide bolesť hlavy a kedy migréna. Pokiaľ ale s migrénami nemáte bližšie skúsenosti, je ťažké odhadnúť, kedy sa jedná o bolesť hlavy a kedy o migrénu.
„Existujú primárne bolesti hlavy, ako sú migrény, napätie a bolesti hlavy a potom sú tu sekundárne bolesti hlavy, ktoré sú zapríčinené napríklad nádormi mozgu alebo poranením,“ hovorí lekárska poradkyňa Susan Hutchinsonová pre Huffington Post.
Bolesti hlavy sa často prejavujú v oblasti svalov hlavy, zadnej časti pokožky hlavy alebo v oblasti čela, zatiaľ čo migréna sa odohráva v samotnom mozgu. Niekedy je ale veľmi ťažké tieto ťažkosti od seba rozoznať. Existujú ale určité znaky, ktoré vám môžu napovedať.
Venujte pozornosť bolesti
Pri typickej bolesti hlavy väčšina ľudí popisuje bolesť, ako by ich hlava bola zvieranie zverákom. „Naopak klasická migréna sa spravidla prejavuje ako pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy,“ vysvetľuje odborník na migrény Jonathan Cabin. Obyčajné bolesti hlavy vás navyše zvyčajne nevyradia z bežnej dennej prevádzky, zatiaľ čo pri migrénach sa aj jednoduché úlohy vykonávajú ťažko. Ďalej sa často objavujú aj sprievodné symptómy, ako je nevoľnosť a zhoršená aktivita.
„Migrény zvyčajne trvajú od štyroch do 72 hodín, na rozdiel od klasických bolestí hlavy sú teda neporovnateľne dlhšie,“ hovorí Cabin a dodáva, že pri migrénach sa môžu dostaviť zmeny v zraku či závraty. Pomerne spoľahlivo spoznáte migrénu tak, že bolesti nevymiznú, aj keď použijete voľne dostupné lieky tlmiace bolesť. V takom prípade je vhodné vyhľadať odborníka a absolvovať neurologické vyšetrenie.
Hľadajte spúšťače
Či už sa jedná o klasickú bolesť hlavy, či migrénu, je dôležité vypozorovať, čím sú tieto stavy zapríčinené. Na vine môže byť stres, dehydratácia, spánok (príliš krátky i príliš dlhý), diéta, zmena prostredia či peľové alebo barometrické zmeny. Zvlášť u migrén je potom dôležité tieto a iné spúšťače nájsť a vyhnúť sa im.
zdroj: novinky.cz