Prečo je dôležité sa vo vzťahoch vedieť ospravedlňovať

Nie všetci vnímajú ospravedlnenie rovnako. Niekto ju berie ako svoje zlyhanie, iný ako možnosť napraviť chyby. Sila ospravedlnenia je veľká a dokáže mnohokrát zlepiť aj to, čo je rozbité totálne. A preto sa pýtame, ako veľmi ospravedlnenie ovplyvňuje naše vzťahy? A je dobré sa vždy ospravedlňovať?

Postoj k ospravedlňovaniu už sa v nás rodí v detskom veku. Ak sme medzi rodičmi nikdy nepočuli predniesť slová ospravedlnenia alebo len časté „prepáč“ z matkinej strany voči otcovi, môže v nás také konanie zakotviť aj v budúcich vzťahoch. Máme tendenciu sa ospravedlňovať stále, aj koľkokrát za svoj názor, alebo naopak vôbec a tvrdohlavo mlčať. Aký máte vy postoj k priznaniu chyby? Dokážete sa po hádke partnerovi ospravedlniť, keď viete, že vina je na vašej strane? Ako prenášame ospravedlnenie? Úprimne, alebo nútene? A čo cítite po tom? Zahanbenie alebo upokojenie? Mnoho odborníkov sa zhoduje na tom, že schopnosť efektívne sa ospravedlňovať posilňuje naše vzťahy. Predné americký profesor psychológie John M. Gottman vo svojej knihe Sedem princípov spokojného manželstva dokonca hovorí, že jedným z javov, ktoré dokážu v partnerstve zázraky, je veta: „Prepáč, je mi to ľúto.“

Pozitívny vplyv ospravedlnenia

Prečo je ospravedlnenie tak dôležité? Psychológovia určili niekoľko dôležitých dôvodov, prečo je nutné sa ospravedlniť. Jedným z nich je priznanie, že sme si vedomí toho, že sme porušili nejaké pravidlo spoločenského správania, a súhlasíme s tým, že by sa malo dodržiavať. Od drobného previnenia až po vážnejšie porušenie zákona. Vďaka tomu sa ostatní môžu cítiť v bezpečí, pretože vedia, že súhlasíme s tým, že zlé správanie nie je v poriadku. Ďalším dôvodom pre ospravedlnenie a jej prínosom je obnova dôstojnosti pre tých, ktorým sme ublížili. Keď dáte poškodenému vedieť, že viete, že to bola vaša chyba, nie jeho, pomôže mu to cítiť sa lepšie a zachovať svoju tvár. „Ospravedlnenie pomáha napraviť vzťahy tým, že ľudí prinúti znovu hovoriť a znovu sa cítiť dobre,“ vysvetľuje prínos ospravedlnenia poradkyňa v oblasti rodinnej a párovej terapie Elizabeth Scott a dodáva, že priamu ospravedlnením dávame ľuďom najavo, že nie sme hrdí na to, čo sme urobili  a nebudeme takéto správanie opakovať. Vďaka tomu budú ľudia vedieť, že nie ste typ človeka, ktorý chce ľuďom ubližovať.

Kedy je dobré sa naozaj ospravedlniť?

Vzťahy môžu byť veľkým zdrojom úľavy od stresu, ale len ak v nich nie sú konflikty. Ak sa naučíme efektívne ospravedlňovať, môžeme výrazne znížiť vo vzťahoch negatívne prostredie, pretože ospravedlnenie nám pomáha konflikt prekonať a posunúť nás ďalej. Schopnosť ospravedlnenia a jeho prijatie nám taktiež podľa psychológa Johna M. Gottman o vzťahu vypovie, či je schopný prežitia: „Keď majú partneri medzi sebou silný vzťah, celkom prirodzene sa zdokonaľujú vo vysielaní pokusov o nápravu aj v správnom rozpoznávaní tých, ktoré boli vysielané. Naopak v prípade párov, kde prevláda vzájomná nevraživosť, sa nestretávajú s úspechom ani tak zjavné pokusy o nápravu ako napríklad výrok: „Prepáč, ospravedlňujem sa.“ Úspešnosť či zlyhávania pokusov o nápravu medzi partnermi je jedným z najdôležitejších indikátorov, či bude ich manželstvo prekvitať , alebo chradnúť. „

Ak ste urobili niečo, čo spôsobilo bolesti inej osobe, je dobré sa ospravedlniť, aj keď to, čo ste urobili, bolo neúmyselné. Je to preto, že ospravedlnenie otvára dvere ku komunikácii, čo vám umožňuje znovu sa spojiť s osobou, ktorá bola zranená. Tiež vám ospravedlnenie umožní vyjadriť ľútosť nad tým, že ste ublížili a zároveň tým dáte danej osobe vedieť, že vám záleží na jej pocitoch. To všetko spôsobí, že sa s vami budú opäť cítiť bezpečne. Ospravedlnenie dáva priestor na diskusiu a definovanie pravidiel do budúcnosti, čo pomáha ľuďom predísť budúcej bolesti a ublíženia. V zásade platí, že ak vám záleží na druhej osobe a vzťahu, vďaka ospravedlneniu sa môžete v budúcnosti vyhnúť urážlivému správania. A to by malo byť cieľom.

Ospravedlnenie nie je povinné. Za všetko nemôžete

Neznamená to, že musíte prevziať zodpovednosť za veci, ktoré neboli spôsobené vašou vinou. Môžete napríklad vyjadriť ľútosť nad neúmyselným zranením niekoho citov, ale nemusíte hovoriť, že „ste to mali vedieť“. Nemohli ste predsa tušiť, že svojím správaním niekoho zraníte. Nemali ste informácie ani predchádzajúce skúsenosti. Vhodnou reakciou je potom niečo v zmysle: „Je mi ľúto, že som vás zobudil! Teraz, keď viem, že nechcete, aby vám ľudia volali po 21:00, budem si to pamätať, aby som nabudúce nevolal.“ Týmto spôsobom sa chránite pred pocitom, že ak sa ako prvý ospravedlníte, preberáte zodpovednosť za celý konflikt alebo za jeho podstatnú časť. Je tiež dôležité si uvedomiť, že ospravedlnenie môže obsahovať jednoduché vyhlásenie ako: „Je mi ľúto, že ste to tak cítili.“ Ospravedlnenie nemusí nevyhnutne zahŕňať vyhlásenie, že ste urobili niečo zle. Vždy buďte v ospravedlnení konkrétni a definujte, za čo sa ospravedlňujeme. „Je prirodzené si myslieť, že za určitú hádku je zodpovedný len druhý partner. Takéto myslenie je úplne scestné. Ak máte túto bariéru prelomiť, musíte obaja uznať svoj podiel na vzniku konfliktu, „radí Gottman a ako prvý krok odporúča zamyslieť sa, v akom rozpoložení ste sa na začiatku hádky nachádzali. Boli ste vystresovaní z práce? Precitlivení? Nedokázali ste dostatočne načúvať? Ak viete, čo vás ovplyvňovalo, povedzte to partnerovi pri ospravedlnení. „Prepáč, že som reagovala tak prehnane. Už som dve noci poriadne nespala. „

Prečo je niekedy ťažké sa ospravedlniť?

Niektorí ľudia vnímajú ospravedlnenie ako priznanie, že je v nich niečo neodmysliteľne zlé. Nevnímajú konkrétny problém, ale všetko vzťahujú na seba. Iní sa zas domnievajú, že ak ponúknu ako prvý po hádke ospravedlnenie, uznajú vinu a preberú zodpovednosť za celý konflikt, ktorý zahŕňal krivdy na oboch stranách. Niekedy sa zdá, že ospravedlnenie upozorňuje na chybu, ktorá mohla zostať nepovšimnutá. Avšak za správnych okolností sa dobre prednesené a náležite úprimné ospravedlnenie všeobecne všetkým týmto problémom vyhne a slúži len k nastoleniu riešenia. Znovu potvrdí spoločné hodnoty a obnoví pozitívne pocity. Musíte len vedieť, kedy a ako sa ospravedlniť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Tu sa radšej neospravedlňujte

Je dôležité si uvedomiť, že ospravedlnenia, ktoré zahŕňajú prázdne sľuby, sú zlý nápad i riešenie. Prečo? Jednou z dôležitých funkcií ospravedlnenia je, že poskytuje príležitosť na obnovenie dôvery. Ide o rozhodnutie neopakovať urážlivé správanie alebo vykonať akúkoľvek možnú zmenu. Ak sľúbite, že sa zmeníte, ale potom to neurobíte, ospravedlnenie len upozorní na skutočnosť, že ste niečo neurobili či porušili, „vysvetľuje Elizabeth Scott na svojich seminároch. Preto nedávajte sľuby, ktoré nemôžete dodržať, ale snažte sa dávať rozumné sľuby, aby ste v budúcnosti danému človeku neubližovali a dodržujte ich. Neúprimné ospravedlnenie môže často spôsobiť viac škody ako žiadne ospravedlnenie. Ak sa pre ospravedlnenie rozhodnete, myslite ho úprimne a rozviňte myšlienku nápravy situácie. Len tak sa všetko zdarne vyrieši a vy sa budete vo svojich vzťahoch cítiť dobre.

zdroj: zeny.cz/

Ako schudnúť? Dodržujte týchto 10 rád.

facebook

Nízke libido? Za nechuťou na sex často stojí týchto 6 vecí