Päť najčastejších dôvodov rozpadu manželstva

Hoci podľa štatistického úradu rozvodovosť v roku 2018 o niečo klesla, stále sa rozpadá až 45% manželstiev. Dve tretiny žiadostí o rozvod pritom podávajú ženy, ako dôvod udávajú vo väčšine prípadov rozdielnosť pováh, za ním sa ale často skrývajú osobnejšie príčiny. Pozrite sa s nami na päť pravých dôvodov rozpadu manželstva.

1. Netolerancia

Medzi najčastejšie dôvod rozvodu paradoxne patrí netolerancia, ktorá predbehla aj neveru. Často je to dané tým, že ľudia majú pri vstupe do manželstva nereálne, až skreslené predstavy o tom, kam sa bude manželstvo uberať ďalej. Zároveň prestali robiť kompromisy, teda vyžadujú, aby sa vzťah uberal len tou cestou, ktorú si vysnívali. Sociológovia sa zhodujú, že sa kríza vyhne máloktorému manželstvu. Zásadné pre to, či dôjde k rozluke, alebo pár krízu ustojí, je spoločne prežitá história a tiež povahy manželov.

„Najmenej trpezlivá je mladá generácia, je tu príklon k rýchlemu riešeniu problémov. Buď cestu nájdem hneď, alebo končíme …, „píše sociológ James Carry pre web The Telegraph.

2. Nevera

Nevera stojí v rebríčku piatich najčastejších dôvodov rozvodu na druhom mieste. Žiadosť o rozvod podáva takmer rovnako často postihnutá strana ako neverník. Viac pritom podvádzajú muži, ktorí po rokoch stereotypného sexu zatúžia po niečom novom.

Objekty ich túžby sú pritom často kolegyne z práce. Ženy sú neverné tiež, ale kvôli zabehnutým stereotypom, ktoré sa stále opakujú. Na rozdiel od mužov im však primárne nejde ani tak o sex, ako o „čerstvé city“ a lásku. Túžia znova zažiť pocit zamilovanosti.

„Ľudia sa nechávajú klamať svojim vlastným mozgom a myslia si, že nové poznanie prinesie niečo úžasné,“ upozorňuje na svojom webe kouč Aleš Kalina a všetkým ľuďom radí: „Využite schopností mozgu a nechajte ho porovnávať informácie k vášmu prospechu. Nebojte sa a nechajte mozog porovnať nového človeka s partnerom, ktorého práve máte. Ak vám bude hlásiť túžbu, že by ste to chceli s tým druhým človekom skúsiť, uvedomte si, v akých oblastiach vám to hlási. V čom je váš partner nedostatočný? Prečo vás mozog ťahá za tým druhým? A tieto dôvody si napíšte. Sú to práve tie oblasti, kde so svojim partnerom máte nízka emočné čísla.“

3. a 4. Alkohol a domáce násilie

Alkohol a domáce násilie sú na treťom a štvrtom mieste medzi najčastejšími príčinami rozvodovosti.

„Častým dôvodom k rozvodu je domáce násilie a prenasledovanie spojené s cholerickou a niekedy až neznesiteľnou žiarlivosťou. Objektom násilia môžu byť ako partner, tak deti. Nemusí sa pritom jednať iba o násilie telesné, ktoré je lepšie viditeľné a preukázateľné, ale aj o násilie psychické, ktoré môže mať v dlhodobom horizonte oveľa ťažšie a trvalejšie následky než násilie fyzické, „vysvetľuje právnik Miroslav Zeman zo spoločnosti Profi právnik.

Čo sa alkoholu týka, viac alkoholikov sa regrutuje z radov mužov a väčšina rozvodov, za ktorými stojí alkohol, je ich vinou, aj keď to samozrejme nie je pravidlom.

5. Nedostatok sexu a peniaze

O piatu priečku sa potom rovným dielom delia nedostatok, teda skôr absencia sexu a peniaze. Finančné nezhody prebiehajú z mnohých dôvodov – na vine môže byť finančná negramotnosť niektorého z partnerov, ale aj „obyčajný“ pocit, že ja zarábam väčšinu peňazí do rodinného rozpočtu a manžel alebo manželka len utráca … Na druhej strane dosť často sú peniaze aj dôvodom k opaku, teda mnoho párov sa zdráha rozviesť práve kvôli peniazom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Čo sa sexu týka, je zvyčajne na vine jeho nedostatok: „S exmanželom sme si rozumeli v mnohých oblastiach, ale sex k nim bohužiaľ nepatril,“ napísala štyridsaťročná čitateľka Jana.

„Na začiatku manželstva som naivne dúfala, že sa to zlepší, ale potom, čo sme splodili dve deti, prestal manžel mať záujem o sex úplne. Desať rokov som to vydržala, pretože inak nám spolu bolo dobre. Ale život bez sexu bol tak frustrujúci, že som sa nakoniec odhodlala k rozvodu. „

zdroj: novinky.cz/

Proti koronavírusu môže pomôcť ústna voda, vírus zničí do 30 sekúnd

facebook

4 sladké vety, ktoré mu neverte