Keď nedostatok lásky nahradíte prejedaním

Veľa žien rieši svoje problémy prejedaním. Je to dokonca jedna z najbežnejších reakcií, keď im chýba láska a blízkosť partnera. Ak sa cítia citovo podvyživené, často siahajú po najdostupnejšej náhrade – a tou je jedlo. Vďaka nemu potlačia aspoň na chvíľu pocit neistoty. Otupia tiež nepríjemné emócie aj vášne a pocit vnútornej prázdnoty. Obľúbené jedlá alebo dobroty pre nich predstavujú zdroj pozitívnych a príjemných zážitkov. Jedlo im slúži ako barlička.

Podobne reagujú aj ženy chronicky preťažené a unavené, ktoré cítia, že nároky na ne kladené presahujú ich fyzické i psychické sily. Zvyčajne je pritom prenasleduje nutkavý pocit, že musia byť výkonné, všetko musia zvládnuť a to dokonale. Tiež majú dojem, že všetko visí len na nich. Vo víre povinností sa odnaučia prirodzene odpočívať. Trpia predstavou, že si to nemôžu dovoliť. Jedinou úľavou, ktorú si dovoliť môžu, je jedlo.

V stálom strese trpia aj ich organizmus. Chýba mu energia. Postihnutým ženám ju nedodá zdravá zelená zelenina ale niečo veľké a sladké. Ide teda opäť o zástupné uspokojenie a zástupné riešenie problému. Namiesto oddychu si doprajú jedlo. A to všetko len preto, aby mohli pokračovať na ešte vyššie obrátky. Namiesto jednej potreby je nadmerne uspokojovaná potreba iná.

Pre tieto ženy býva spoločné to, že o svojich problémoch nechcú hovoriť alebo ich nemajú s kým prebrať. Ak sa ich snažia riešiť, zaoberajú sa ich dôsledkami, teda obezitou a nie príčinou, a tou sú citové útrapy.

Začarovaný kruh drastických diét

Vadí im, že priberajú, a preto začnú držať nejakú drastickú diétu. Tým sa dostanú do ešte väčšieho stresu, než v akom boli. Trápia telo hladom, duša trpí a bráni sa. Ako? Túžbou po jedle! Ak žena ďalej chudne, táto túžba enormne rastie. Preto sa drastické diéty nedajú nikdy dlho vydržať. Po diéte nasleduje prejedanie. Vyhladované telo skočí po všetkom. Predchádzajúce strádanie ho navyše poučilo. Aj kalórie, ktoré by normálne spálilo, si uloží do zásoby. Snaží sa pripraviť na ďalší možný „hladomor“. Výsledok je logický, žena priberá stále viac a viac. Pohľad na ručičku váhy ju psychicky deprimuje a jedlo jej zas slúži ako útecha. Kolotoč pokračuje.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Najúčinnejším riešením obezity je hľadať jej príčiny. Na to ale človek väčšinou sám nestačí. Musí vyhľadať odbornú pomoc. Zvyčajne len za pomoci terapeuta žena pochopí seba samú a svoje potreby. Uvedomí si podstatu svojich problémov. Začne potom riešiť svoje neuspokojivé vzťahy a nastolí pokojnejšie pracovné i životné tempo. Potom sa pustí do rozumnej a miernej redukčnej diéty. Tá síce nevedie k rýchlym výsledkom, ale zato k tým trvalým.

zdroj: novinky.cz/

Nadváha je ochrana

facebook

O čom vypovedá vaša nadváha