Manuál pre otca dospievajúcich dcér

Byť všeobecne dobrým otcom nie je nikdy jednoduchá úloha. Byť potom dobrým otcom dospievajúcej dcére dokáže byť zložitá cesta plná otázok a pochybností. Puberta je veľmi citlivé obdobie v živote každého dievčaťa a mnoho otcov zrazu zisťuje, že nevie, ako so svojou dcérou komunikovať.

Správne zvolenú komunikáciu by ste však rozhodne nemali podceňovať. Aj vďaka nej dokáže z vašej malej princeznej vyrásť sebavedomá žena, ktorá pozná svoje hodnoty.

Pozor na poznámky týkajúce sa vzhľadu

Nie je žiadnou novinkou, že dôležitým faktorom ovplyvňujúcim mieru našej sebaúcty je rodičovská láska. Deti, ktorým rodičia prejavujú bezpodmienečnú lásku, si ľahšie budujú pocit vlastnej hodnoty. V prípade dievčat je veľmi dôležité prijatie práve z otcovej strany. Potvrdzujú to aj slová psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej. „Keď muž dokáže svoju dcéru pochváliť, vyzdvihnúť jej prednosti, tak pravdepodobne z dievčaťa vyrastie žena, ktorá verí vo vlastné schopnosti. Práve na otcoch teda vo veľkej miere závisí, aký vzťah bude mať dievča k sebe samej. „

Pozor by ste si však mali dať aj na dobre mienené poznámky súvisiace so vzhľadom vašej dcéry. Určite viete, že to, ako vaša dcéra vyzerá, nie je jej jedinou prednosťou. Nezabudnite preto chváliť aj jej osobnosť, nadanie a inteligenciu. Čím menej sa sústredíte na jej telo, tým s ním bude spokojnejšia.

Správajte sa k ženám s úctou

Rovnako dôležité ako vaše správanie k dcére je aj vaše správanie k ostatným ženám. Preukazujete im úctu a rešpekt? Alebo vášmu slovníku dominujú dvojzmyselné komentáre alebo ponižujúce poznámky?

Aj keď si to možno sami neuvedomujete, vaša dcéra si vaše správanie pozorne všíma a samu seba vníma cez poznámky a činy, ktorých je doma svedkom. Nie nadarmo sa hovorí, že najdôležitejšou vecou, ​​ktorú môže otec urobiť pre svoje deti, je to, že bude milovať ich matku. To, ako sa správate k matke svojich detí a k ostatným ženám, formuje spôsob, akým na seba bude pozerať vaša dcéra a aká bude miera jej sebadôvery.

Neskrývajte svoje slabosti

Slabosť rovná sa zlyhanie, muži neplačú lebo byť mužom znamená byť silný. Tvrdenie, ktorá dodnes dominuje mnohým kultúram a s ktorými ste sa určite aspoň raz za život stretli aj vy. Dcére však nemusíte dokazovať, že ste neomylný či najsilnejší chlap na svete. Naopak, keď sa nebudete báť ukázať svoje slabosti, váš vzťah to môže ešte viac posilniť.

„Ak vy sám ako otec dáte najavo nejakú slabosť, dávate tým dcére súhlas k tomu, aby prijala tú svoju,“ hovorí Santiago Trabolsi, psychológ a osobný kouč. „Toto emocionálne prepojenie medzi vami nastolí srdečnosť, empatiu a úprimnú komunikáciu.“

Nepoučujte, načúvajte

Každý otec chce pre svoje dieťa to najlepšie. Životné skúsenosti a odstup od situácie vás tak môžu doviesť k presvedčeniu, že najlepšie pre vašu dcéru bude to, čo si myslíte vy. Ak sa vám ale dcéra otvorí a podelí sa s vami o svoje pocity, strachy či pochybnosti, skúste jej nevnucovať svoje názory. Naopak. Dajte jej najavo, že ju počúvate a beriete vážne. Pomôžete jej dôverovať vlastným pocitom a posilníte jej sebavedomie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Manuál pre otca
  • Počúvajte a nesúďte.
  • Berte na vedomie jej emócie.
  • Neupozorňujte na jej vzhľad a nerobte si posmech kvôli tomu, ako vyzerá.
  • Užívajte si spoločné aktivity. Robte spolu niečo, čo vás oboch baví: choďte si napríklad zašportovať, niečo si uvarte alebo bežte do kina.
  • Ukážte jej svoje pravé ja a nechajte ju, aby vás lepšie spoznala.
  • Priznajte, že na svojej sebadôvere a sebavedomí stále pracujete.
  • Poukážte na to, v čom ste si podobní, pričom nejde len o vzhľad.
  • K svojej manželke alebo partnerke buďte pozorný a otvorený.

zdroj: novinky.cz

Pomalý, ale istý zabijak vzťahu? Kritika

facebook

Ako naučiť dcéru hovoriť NIE