Pomalý, ale istý zabijak vzťahu? Kritika

Na svete neexistuje snáď nikto, kto by o svojom partnerovi dokázal stále tvrdiť, že je dokonalý. Časom sa totiž vo väčšine vzťahov začnú prejavovať drobné či väčšie návyky a zlozvyky na oboch stranách, ktoré tomu druhému nedajú spať. To je úplne normálne. Problém nastáva až vo chvíli, keď namiesto riešenia sporov prichádza neustála kritika.

Notorická kritika dokáže podkopať základy každého vzťahu. Vzťahový expert John Gottman ju dokonca považuje za najčastejší dôvod rozchodov i rozvodov. Samozrejme že nikto neočakáva, že prijmete všetky vlastnosti partnera bez mihnutia oka. Občasné sťažnosti sú úplne normálne. Záleží len na tom, akým spôsobom ich svojmu náprotivku podávate.

„Za kritiku považujeme to, keď sťažnosť vykladáme ako charakterovú vadu,“ hovorí párový terapeut Zach Brittle. Ako príklad môže slúžiť obyčajná hádka nad neumytým riadom. Ak partnerovi oznámite, že vám s upratovaním nikdy nepomáha a počastuje ho slovné nadávkou, jedná sa o kritiku. V prípade, že ho ale požiadate o pomoc so slovami, že by ste ocenila jeho pomoc častejšie, jedná sa o sťažnosť.

„Ľudia často vnímajú kritiku ako istú formu sebaobrany. Pri útočení a obviňovaní sa totiž cítime menej zraniteľní, než keď vyjadrujeme svoje pocity a obavy, „hovorí vzťahový kouč Kyle Benson. To znamená, že ak sa cítime frustrovaní, máme tendenciu na spory reagovať prehnane a mnohokrát aj škaredo. Často potom hovoríme veci, ktoré ani nemyslíme vážne a neskôr toho ľutujeme.

Ako kritike predísť?

Hoci sa kritike v určitých fázach života nemožno tak úplne vyhnúť, verte, že sa dá pojať ďaleko láskyplnejšie a efektívnejšie. Ostatne, ako slávne porekadlo hovorí, s jednou lyžičkou medu chytíte viac múch než s dvadsiatimi sudmi octu. Snažte sa preto byť pri kritizovaní mierni a miesto sťažností vyjadrujte svoje priania. Zamyslite sa tiež nad tým, či nie ste všeobecne príliš kritickí nielen voči svojmu partnerovi, ale aj svojmu okoliu a sami sebe.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„V prípade, že ste naopak na mieste kritizovaného a cítite, že kritika, ktorá sa znáša na vašu hlavu, je premrštená a často hrubá, potom sa nestavajte do ofenzívnej roly a namiesto toho skúste partnerovi naznačiť, že aj keď mu na vás niečo vadí , mal by problémy riešiť s rešpektom k vašej osobe,“ odporúča psychológ Steven Stosny.

zdroj: novinky.cz/

Prečo (ne)nechať partnerku kamarátiť s iným mužom

facebook

Dôvody, prečo vám ešte nikdy nepovedal: Milujem ťa