Myslíte, že svaly a štíhlosť sú známkou zdravia? Omyl! Chudý človek, ktorý má „to šťastie“, že môže zjesť čokoľvek, a napriek tomu nepriberie, na tom môže byť v skutočnosti zdravotne aj horšie než ľudia s nejakými tými kilami navyše. To, že ste silnejší, rozhodne neznamená, že musíte byť v horšej forme!
Pri hodnotení toho, kto je a kto nie je zdravý a fit, je potrebné byť veľmi opatrný. Človek s pekáčom buchiet na bruchu nemusí byť nutne zdravší než ten, ktorý sa má v páse za čo chytiť. Aj silnejší ľudia môžu byť v skvelej zdravotnej forme! Vyrysované svaly rozhodne nie sú ukazovateľom lepšieho zdravia.
Na váhe nezáleží
Odborníci sa zhodujú na tom, že to, čo vám ukazuje ručička na váhe, rozhodne nie je najdôležitejšie meradlo. Oveľa podstatnejšie je, aký máte životný štýl.
„Kilá navyše nie sú vždy ukazovateľom toho, ako sa ľudia stravujú alebo či športujú. Ak je niekto prirodzene chudý, ale stravuje sa nezdravo a nehýbe sa, môže mať podstatne vyššie riziko napríklad vzniku srdcových ochorení než silný človek, ktorý žije zdravo,“ potvrdzuje Ing. Monika Bartolomejová, hlavná nutričná špecialistka.
Dokonale fit aj s pár kilami navyše
I keď budete športovať a budete jesť zdravo, neznamená to, že schudnete. Zdravé sa totiž vždy nerovná diétne. U chudnutí ide predovšetkým o príjem kalórií. Ak budete prijímať viac kalórií, než cez deň stihnete spáliť, kilá dole nepôjdu ani so zdravším jedlom. To ale nie je to dôležité. Aj s pár kilami navyše môžete byť dokonale zdraví. Zásadná je totiž vaša aktivita.
„Športujúci silnejší človek bude mať viac aktívnej svalovej hmoty ako, trieska ‚, ktorému šport vôbec nič nehovorí. Pre zdravo fungujúce telo je totiž dôležité, koľko tejto aktívnej svalovej hmoty má. Vďaka svalom máte rýchlejší metabolizmus, menej celulitídy, znižujete výskyt bolestí chrbta a kĺbov a ste menej náchylní k zraneniu. Ak ľudia pravidelne cvičia, majú spevnené svaly a pevnejšie väzy a šľachy. Vďaka tomu sú kĺby lepšie chránené ako u neaktívnych jedincov,“ potvrdzuje Mgr. Alena Viedenská, fitness trénerka a výživová poradkyňa
Pohyb je to, o čo beží
Pohyb a svaly, ktoré sa jeho vplyvom tvoria, majú veľký vplyv aj na metabolické zdravie. Ľudské telo začína už po tridsiatke svalovú hmotu prirodzene strácať. Pokiaľ ju teda cielene nebudete športom vytvárať a posilňovať, bude vám ubúdať. A menej svalov neznamená len zhoršenie pohybových schopností, ale aj problémy s cukrom. Cukor využívajú totiž z veľkej časti práve svaly. A ak vám tie budú ubúdať, organizmus sa cukru nebude môcť prirodzene zbaviť. To môže viesť až k inzulínovej rezistencii a následne k vzniku cukrovky.
Pri chorobe máte čo zhodiť
Ďalší dôvod, prečo je dobré mať nejaké to kilo navyše, je obdobie dlhodobých chorôb či úrazov. Ak sa dostanete do situácie, kedy ste nútení sa niekoľko týždňov až mesiacov takmer nehýbať, svaly začnú miznúť. Vo veľmi vážnych prípadoch, napríklad, keď je človek niekoľko mesiacov pripútaný na lôžko, môže dostatok svalov i tuku doslova zachrániť život.
Telo totiž v takom prípade má z čoho brať energiu na boj s chorobou. Rýchlejšie sa zotavíte a ľahšie prekonáte i náročnú liečbu, ako je potrebná chemoterapia. Pokiaľ ale budete mať podváhu už v dobe pred chorobou, vaše telo začne doslova požierať samo seba. Z druhej strany – prílišná obezita tiež nie je vhodná.
Vybehnete do schodov?
A ako teda spoznať, že ste v zdravej forme? Ak ste v kondícii, spoznáte napríklad podľa toho, ako sa cítite, keď dobiehate autobus. Ste udychčaní, spotení a unavení, alebo vám to robí minimálny či žiadny problém? Človeka v dobrej kondícii pohyb nezaskočí. Mali by ste byť schopní vyjsť celé eskalátory v metre bez ťažkostí (toto sa stane, keď začnete viac chodiť pešo), vyjsť do druhého poschodia domu alebo dobehnúť električku, bez toho aby ste popadali dych ešte päť minút potom.
zdroj: prozeny.cz