Keď to pánom ide príliš rýchlo

Predčasná ejakulácia je problém ešte častejší ako neschopnosť dosiahnuť erekciu. Napriek tomu sa o ňom píše málo alebo takmer vôbec. Podľa prieskumu Európskej urologickej asociácie trápi 28 až 32 percent mužov všetkých vekových i váhových kategórií. Môže dosahovať rôznej intenzity. Najťažšie prípady ejakulujú ešte pred pohlavným stykom, iní vo chvíli, keď zavedú penis žene do pošvy. Ďalší potom do minúty od začiatku súlože (skoro 90 percent postihnutých) alebo do dvoch (takmer 10 percent z nich).

Šokujúce je, že k lekárovi zájde len deväť percent pacientov, ktorých táto porucha trápi. Pritom predčasná ejakulácia predstavuje v intímnom živote páru ďaleko väčší problém ako neschopnosť muža dosiahnuť erekciu.

U erektílnej dysfunkcii, ako sa tomuto postihnutiu hovorí, totiž ženy prejavujú oveľa väčší ústretovosť a pochopenie pre partnera než v prípade predčasnej ejakulácie. Vtedy si naopak veľmi často hovoria: „Prečo sa nedokáže kontrolovať? Prečo ho nezaujíma moje potešenie a uspokojenie? Prečo je tak sebecký a bezohľadný? „Zaberajú skrátka voči partnerovi oveľa kritickejší a konfliktnejší postoj. Preto býva predčasné vyvrcholenie vo vzťahu oveľa komplikovanejší problém.

Kratšie trvanie pohlavného styku nemusí byť ničím patologickým. Zvlášť u mladých zdravých mužov, ktorí sú zvyčajne silne a ľahko pohlavne vzrušivší. Najmä potom vtedy, ak dlhšiu dobu sexuálne abstinovali. Potom je u nich rýchly tok ejakulácie celkom pochopiteľný. Väčšina mladých mužov, ktorých unáhlený výron semena trápi na začiatku ich sexuálnych aktivít so ženami, z tejto dysfunkcii obvykle vyrastú. Obvykle vďaka dozrievaniu a pravidelnému sexu.

Zložitejšie je to u mužov v strednom veku, ktorí žijú v dlhodobejšom partnerskom vzťahu. Ak pravidelne vyvrcholia po minúte až dvoch a nie sú schopní výron semena oddialiť, trápi ich najrozšírenejšia forma predčasnej ejakulácie. Časť z nich začne navyše stresovať, že nedokážu kvôli príliš krátkemu styku uspokojiť partnerku. Pripadajú si neschopní a strácajú sebadôveru. Majú potom sklon vyhýbať sa pohlavnému styku. Ale tiež rad žien reaguje na krátky sexuálny styk tým, že odmietajú častejšie súlož, pretože im pri krátkom trvaní „nestojí za to“.

V každom prípade je potrebné, aby postihnutý muž prišiel čo najskôr za sexuológom. Teda kým sú problémy a vzniknuté škody malé. Spôsobov, ako jeho situáciu riešiť, je totiž mnoho. Lekár vyberie ten, ktorý mu bude najviac vyhovovať a prinesie najlepšie výsledky.

Možnosti riešenia

Niekto volia masturbáciu pred súložou, prípadne sa o pohlavný styk snažia aj po predčasnej ejakulácii, zvyčajne po krátkej pauze. Je ale otázka, ako je potom na tom s tuhosťou erekcie a schopnosťou ju udržať dostatočne dlho. Navyše sa u neho v tomto prípade problímy s predčasnou ejakuláciou zvyčajne znova zopakujú.

Ďalšou možnosťou môže byť používanie kondómu, pokojne aj silnejšieho, ktorý oddiali mužov orgazmus. Iným riešením je gél, krém alebo sprej s látkou, ktorá znižuje citlivosť žaluďa na penise. Látku je ale potrebné opláchnuť z penisu už pred súložou, aby nedošlo k nežiaducemu znecitliveniu pošvy. Muž tiež musí správne odhadnúť jej dávku, aby súlož nebola naopak príliš dlhá. Navyše u mnoho pánov môže znižovať intenzitu orgazmu, prípadne ich schopnosť ho vôbec dosiahnuť.

Pacienti tiež môžu vyskúšať techniku ​​prerušovanej súlože, prípadne skrátiť interval medzi jednotlivými súložami v priebehu týždňa. Čím dlhšia totiž býva prestávka v sexe, tým kratší bude pohlavný akt. Častejší sexuálny styk tiež zvyčajne predĺži dobu, za ktorú u muža dochádza k vyvrcholeniu.

Pri „štart stop“ technike stlačí muž alebo žena pevne žaluď penisu krátko pred ejakuláciou. Tým zabráni výronu semena. Vyžaduje to odhad a cvik. Pohlavný styk tým partneri dokážu predĺžiť celkom významne. Muž môže tento postup trénovať pri masturbácii, účinnejšie však je, keď sa do nácvikov zapojí žena. Nie všetkým ale táto technika vyhovuje. Niektorým ľuďom vadí, pretože z ich pohľadu narušuje harmonický priebeh súlože.

Existujú aj lieky na tento problém

Bývajú najspoľahlivejším prostriedkom na oddialenie predčasnej ejakulácie u mužov. Ten, ktorý je cielene určený na predčasnú ejakuláciu, užije muž asi dve hodiny pred súložou. Jej trvanie tým podstatne predĺži.  Ďalšie lieky patria medzi moderné antidepresíva typu SSRI, ktoré tlmia sexuálnu reaktívnosť. Môžu však znižovať aj chuť na sex, navyše sa u niektorých pacientov objavia aj iné vedľajšie účinky.

Problémy s rýchlym orgazmom môžu mať tiež ženy

Niektorí pacienti sa mi zverili, že sa u ich partnerky objaví orgazmus zhruba minútu po tom, čo jej zavedú penis do pošvy. U žien sa však tento jav dá podľa všetkého ľahšie prekonať.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

 Na to, ako dlho by mala trvať súlož, môžu mať partneri rôzny názor. Niekedy sa tá doba stane aj predmetom rozličných sporov. Opakovane som vyšetroval napríklad muža, ktorého trápila predčasná ejakulácia. Manželka mu túto dysfunkciu dlhé roky tolerovala. Potom si prežila románik na jednu noc s mužom, ktorý mal dlhú „výdrž“. A po tomto „precitnutí“ donútila partnera, aby si svoju poruchu začal liečiť.

Tiež som zažil muža, ktorý za mnou prišiel s tým, že asi trpí predčasnou ejakuláciou. Pri vyšetrení uviedol, že je dva roky ženatý a s manželkou má pravidelný sex. Ich súlož trvá zvyčajne 10 až 15 minút. Vyšetrenie potvrdilo, že je úplne zdravý a jeho hodnoty v poriadku. Muž si to však nemyslel. Jeho manželka si vraj kúpila milenca, ktorý s ňou dokázal súložiť trištvrte hodiny. Išlo zjavne o prípad, ktorý by sme mohli označiť ako tú situáciu, kedy rýchlejší prehráva.

zdroj: novinky.cz

8 druhov netradičných sexuálnych vyvrcholení.

facebook

Dôvody, prečo po sexe môžete i omdlieť