Modrý čaj! Spomaľuje starnutie, povzbudzuje mozog a bráni šedinám

Stretávate sa so stratou energie, stresom, únavou, vráskami, padaním vlasov alebo zápchou? Východná medicína prišla s prostriedkom, ktorý vám môže pomôcť všetky tieto neduhy prekonať: modrý čaj budí záujem nielen svojou netypickú farbou.

Chcete vzbudiť zvedavé otázky okolia, a ešte k tomu prospieť svojmu zdraviu? Uvarte si šálku modrého čaju. V krajinách juhovýchodnej Ázie sa pre svoje liečebné účinky používa už roky a v poslednej dobe konečne preniká aj k nám.

Kvety v tvare ženského pohlavia

Hlavnou zložkou žiarivo modrého nápoje sú sušené kvety klitorie ternatskej. Zarazil vás názov rastliny? Nie je to náhoda – jej kvety tvarom pripomínajú vulvy s klitorisom. Rastlinka sa nazýva tiež  hrachový kvet, čo znie o poznanie viacpoeticky. V zmesi na prípravu nápoja ju dopĺňa citrónová tráva.

Unikátna modrá farba je krásna, ale rozhodne to nie je všetko, čo nápoj ponúka – nie nadarmo sa už stáročia využíva v Ajurvédskej medicíne. Je veľmi bohatý na antioxidanty, hlavne flavonoidy. Bojujú proti voľným radikálom a spomaľujú starnutie buniek. Sú medzi nimi aj proantokyanidiny. Tie patria medzi flavonoidy s blahodárnym účinkom na močové ústrojenstvo a zažívací trakt. Ich ďalším zdrojom sú napríklad brusnice.  Navyše podporujú obehový systém a pomáhajú udržiavať pokožku pružnú, čím obmedzujú tvorbu vrások.

Za modrú farbu sú zodpovedné flavonoidy antokyány, ktoré majú pozitívny vplyv na fungovanie zraku a môžu byť účinnou prevenciou pri očných infekciách a zápaloch. Okrem rôznych typov flavonoidov obsahuje klitoria aj ďalšie biologicky aktívne látky – triterpény a steroly.

Zázrak v šálke

Modrý nápoj podporuje rast vlasov a zabraňuje stratám ich farby. Ďalej znižuje podráždenie dýchacích orgánov, čo je obzvlášť užitočné pri kašli, prechladnutí či astme. A navyše sa zmieňuje aj vplyv na správne fungovanie trávenia a ženských reprodukčných orgánov. Štúdie modrej rastlinke prisudzujú takisto analgetické účinky – zmierňuje únavu, upokojuje a pomáha s bolesťou hlavy. Celkovo pomáha udržiavať zdravú mozgovú činnosť. Nie je teda nad šálku na konci náročného dňa.

Liečivé účinky klitorie potvrdili aj experimenty na zvieratách. Zásadný je predovšetkým vplyv na nervový systém – klitoria zlepšuje kognitívne funkcie, ako je pamäť a schopnosť učenia, pôsobí tiež antidepresívne, proti úzkosti, sedatívne, protistresovo a analgeticky. Takisto znižuje hladinu glukózy v krvi, inhibuje agregáciu krvných doštičiek. Klinické štúdie, ktoré by tieto účinky potvrdili aj u ľudí, však zatiaľ chýbajú.

Z modrej na fialovú

Príprava čaju je veľmi jednoduchá. Desať až pätnásť čerstvých alebo sušených kvetov zalejte 200 ml horúcej vody a nechajte asi pätnásť minút lúhovať. Nápoj sa dá piť preventívne ale aj pri ťažkostiach, ale nič sa nemá preháňať, množstvo by radšej nemalo prekročiť päť šálok denne. A ak vás omrzí tyrkysová farba, môžete ju zmeniť napríklad na fialovú jednoduchým pridaním pár kvapiek citrónovej šťavy. Nápoj totiž mení farbu v závislosti od hodnoty pH.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Klitoria neslúži len k príprave žiarivo modrého nápoja. Extrakt z rastliny sa používa ako prírodné farbivo a v thajskej kuchyni sa kvety namáčajú do cestíčka.

zdroj: prozeny.cz/

Vďaka čaju budete zdravší a krajší! Aký druh si vybrať?

facebook

Čo sa stane s vaším telom, keď budete mesiac piť len obyčajnú vodu?