Manželstvo bez sexu? Poznáme najčastejšie príčiny

Hoci si obdobím bez sexu prejde väčšina manželských párov, stále je to téma, ktorá je pre mnohých tabu. Aké sú najčastejšie dôvody vymiznutia sexu z partnerského vzťahu? Odborní terapeuti poskytli možné vysvetlenia.

1. Neviete hovoriť o sexe

Vo vzťahu je komunikácia kľúčová a to platí aj pre sex. Pokiaľ o ňom nedokážete hovoriť, neprezradite si navzájom svoje túžby i frustrácie, potom jednoducho povedané nemôže fungovať. Nenechajte sa obmedzovať hanbou či inými dôvodmi a skúste si s partnerom o sexe otvorene prehovoriť. Uvidíte, že keď prelomíme ľady, ocenia to aj váš partner.

„Páry, ktoré spolu o sexe nehovorí, sa samy ochudobňujú o intimitu a svoje vlastné sexuálne potreby,“ súhlasí psychologička Shannon Chávezova pre Huffington Post.

2. Ste v strese

Ak práve prechádzate stresovým obdobím, je úplne pochopiteľné, že to posledné na čo myslíte, je sex. Pokiaľ sa jedná o prechodné obdobie, je vysoko pravdepodobné, že po odznení stresu sa vám apetít vráti. V prípade, že sa ale jedná o chronický stres, je potreba zbystriť.

Dlhodobý stres totiž môže viesť k zvýšeným hladinám kortizolu, čo je hormón, ktorý môže narušiť váš sexuálny apetít. „Či už sa jedná o deti, prácu alebo financie, stres a únava môžu zohrať obrovskú úlohu v tom, či máme chuť na sex, alebo nie,“ potvrdzuje sexuálny terapeut Jesse Kahn.

3. Krehká psychika

Fyzické zdravie býva častou prekážkou v honbe za šťastným sexuálnym životom, ale rovnako tak tomu môže byť aj keď sa jedná o zdravie psychické. Ak sa stretávate s depresiou, úzkosťami či sexuálnou traumou, je veľmi pravdepodobné, že sa to odrazí aj na vašom intímnom živote.

„Ďalším dôvodom môže byť aj nedostatočná sebadôvera a nízka mienku o svojom vlastnom tele,“ dopĺňa Chávezova.

4. Prechádzate krízou

Ak sa s partnerom často hádate, zotavujete sa z nevery alebo sa vzájomne odcudzuje, je vysoko pravdepodobné, že sa tieto problémy premietnu aj do vašej spálne.

„Problémy vo vzťahu vedú k hnevu, nenávisti, sklamaniu, ublíženiu a tiež k nedostatku túžby. Je preto dôležité pracovať na ich odstránenie a náprave,“ hovorí sexuálna terapeutka Gracie Landesová.

5. Rozdielna hladina libida

Je úplne normálne, že sa jeden z páru môže stretávať s dočasným znížením libida, zatiaľ čo druhý chytá druhú miazgu a naopak. Ak sa v takomto stave nachádzate, je potreba nájsť spoločný kompromis, čím sa vyhnete tomu, aby sa jeden z partnerov cítil nekomfortne a druhý odmietnutý.

6. Kritizujete sa navzájom

Podľa odborníka na vzťahy Johna Gottman je kritika najväčším ukazovateľom rozvodu. Kritikou sa však nerozumie rady alebo zlosť vysielané konštruktívnym spôsobom, ako skôr uštipačné poznámky či zhadzovanie toho druhého, ktoré pôsobia rovnako „efektívne“ ako dieťa v posteli.

7. Máte o sexe nereálne predstavy

Kým určitý druh sexu pôsobí doslova ako rozbuška pre vaše zmysly, iný vás nemusí ani donútiť pozdvihnúť obočie. Pokiaľ ale máte prehnané očakávania, že každý sex bude ako z tých najlepších filmov pre dospelých, môžete naraziť tak silno, že to zlomí väz nielen vám, ale aj vášmu manželstvu.

„Nereálne očakávania môžu vytvárať tlak na výkon, čo vedie k strate intímneho spojenia, menšej túžbe a následnému vyhýbaniu sa intímnym radovánkam,“ hovorí Chávezova.

8. Vzájomne ste sa omrzeli

Zo začiatku vzťahu býva sex vzrušujúci sám o sebe, ale po určitej dobe (a u každého páru je to individuálne) môže dôjsť k stagnácii a nude v spálni. Hoci sa môže zdať, že sa nemožno vymaniť z určitej rutiny, verte, že opak je pravdou.

Ľudská sexualita sa v priebehu času vyvíja a ak neprestanete experimentovať a budete otvorení, sexuálna kríza nemusí vôbec prísť. Dôležité je, aby experimenty neprekročili prah jedného z partnerov. Pamätajte, že aj tu platí základné pravidlo kompromisu.

zdroj: novinky.cz/

Zdravé návyky, ktoré sú tajomstvom dlhodobých vzťahov

facebook

Prečo predstierame orgazmus a muži nechcú poznať pravdu?

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.