Milovať dokážem, sex nepotrebujem. Ako sa žije asexuálom?

Sex býva pre väčšinu ľudí vo vzťahu dôležitou súčasťou života. Nájdu sa ale takí, ktorí sa o sex proste vôbec nezaujímajú. Nie sú pritom ani frigidní, ani impotentní. Sú skrátka asexuální.

Bez sexu sme najšťastnejší

Alena (44 rokov): Keď som uvidela svojho muža pred štrnástimi rokmi prvýkrát, cítila som hneď, že je to ten pravý. S Milošom sme boli od prvého okamihu naladení na spoločnú nôtu. Rozumeli sme si tak, že keď on začal vetu, ja som presne vedela, ako ju dokončiť. Nechýbal nám humor a už po pár stretnutiach som cítila, že by som s ním mohla stráviť celý život. A Miloš, ako sa mi zdalo, to cítil úplne rovnako.

Prechádzky a schôdzky v kaviarňach vystriedali čoskoro spoločné nákupy, spoločné varenie, hranie kariet, posedenie pri krbe. Za tri mesiace sme sa rozhodli, že začneme spolu skutočne žiť v spoločnej domácnosti. A zase všetko klapalo. Teda vlastne až na sex.

Do tej doby, než sme nežili spolu nám vlastne neprišlo nijako divné, že sme sa spolu ešte nemilovali. Ako keby sme tú chvíľu obaja odďaľovali, aby potom, až ten deň príde, bol ten náš intímny okamih ešte hlbší a vzácnejší. Vystačili sme si s pritúlením, s nenápadnou pusou do vlasov, pohladením po chrbte …

Naše prvé milovanie v spoločnej domácnosti bolo fiasko! Mala som strach z toho, že sa bude Miloš hnevať, keď sa zrejme v tej najdôležitejšej oblasti nezhodneme. Zlyhanie ale kládol za vinu len sám sebe. Trvalo nám asi pol roka, čo sme sa trápili tak nejako márnymi až trápnymi pokusy dostať do nášho vzťahu sexuálnu túžbu.

A potom jeden večer pri krbe sme sa proste dohovorili a kapitolu „sex“ definitívne uzavreli. Bola to úľava a myslím, že obrovský balvan spadol zo srdca nám obom. Proste sme obaja zriedkavo zistili, že ani jeden z nás sex k životu vôbec nepotrebuje. Výčitky išli konečne stranou a my si zasa žili spokojne po svojom. Zostali sme spolu. Pretože sme ale deti mať chceli, podstúpili sme umelé oplodnenie a vďaka doktorom tak máme dnes dve zdravé deti. Snažíme sa im byť čo najlepším rodičovským príkladom, láska z nášho vzťahu nevymizla a to, že sa okolo o sexe hovorí stále, sa snažíme prehliadať a vnímať, čo je dôležité pre nás. Môže to fungovať aj bez sexu, dnes už to viem.

Komu sex (skoro) nič nehovorí?
  • Frigidná osoba sex prevádzkuje, ale nič pri ňom necíti.
  • Impotent by chcel sex prevádzkovať, ale nemôže.
  • Asexuál by síce mohol sex prevádzkovať, ale nechce. Sex v jeho živote jednoducho nehrá žiadnu rolu. Asexuáli môžu patriť k heterosexuálom, lesbičkám, gayom.
GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Český psychológ Lukáš Sedláček vo svojej štúdii asexuálnych ľudí rozdelil ich pocity a postoje k sexu do štyroch kategórií: odpor, nechuť, námaha a nuda. Sex je pre nich prijateľný, len ak sa deje v záujme reprodukcie. Asexuálni jedinci môžu žiť rôznymi spôsobmi. Niektorí sa uzavrú do seba a venujú sa svojim záľubám alebo práci, iní môžu žiť v priateľských vzťahoch, alebo dokonca manželských zväzkoch.

Nechce so mnou mať sex. Vôbec!

Vlaďka (26 rokov): Môj priateľ má 33 rokov a budú to už dva roky, čo sme spolu. Na začiatku všetko prebiehalo normálne. On ma zbalil a bol aj veľa aktívny, čo sa sexu týka. Ale už po dvoch mesiacoch jeho záujem o sex ustal a to úplne. Keď som sa snažila prevziať iniciatívu ja, tak sa začal vyhovárať alebo ma radšej rovno odmietol, že sa mu práve nechce. Dvakrát sme sa napoly rozišli a jedine návrat spôsobil, že došlo zase raz na sex. A potom zase nič. Hovoril mi, že o mňa stojí, že o mňa nechce prísť, ale v posteli sa nedialo zase nič. Chcela som pochopiteľne nejaké vysvetlenie, ale aj z rozhovorov na túto tému sa vždy vykrútil.

Už som to nedávno chcela úplne ukončiť a pretože hovoriť o tom priamo bolo tak ťažké, tak som mu napísala dlhý list, kde som mu opísala, ako sa trápim. Zobral odvahu, asi mu v tom pomohla aj fľaša vína, ktorú vypil sám, prišiel s listom, čo som mu napísala a so všetkým sa mi konečne zveril. Vypadlo z neho, že to tak mal aj s bývalými partnerkami, zo začiatku sex bol, pretože ich chcel zaujať, ale potom už vôbec sex nechcel. Hovoril, že si chvíľu myslel, že je možno na mužov,  ale keď aj to skúsil, zistil, že mu to nič nehovorí.

Potom začal popisovať, ako sa zakaždým cíti hrozne, keď mu hovorím, že si idem ľahnúť. Vraj dobre vie, že je to také to nevypovedané: „Čakám na teba.“ O to viac sa potom vraj vyhovára, že musí dopozerať film, urobiť prácu pri počítači a snaží sa to vždy oddialiť tak, aby šiel do postele, až bude isté, že spím. Má vraj dokonca strach sa len pritúliť, bojí sa, aby som to nebrala ako výzvu k milovaniu. Ešte mi povedal, že samozrejme chápe, že asi bez sexu nechcem byť celý život, ale že ma miluje, tak keby som si chcela na sex niekoho nájsť, že to pochopí. Potom už sme ten večer len obaja plakali.

Napätie to medzi nami trochu vyčistilo, ale posledných pár týždňov neustále premýšľam, čo mám robiť ďalej. Veľmi ho milujem a vlastne verím, že aj on mňa. Sex bez lásky asi ale nezvládnem, lásku bez sexu si tiež predstaviť moc neviem. Viem síce na čom som, ale vlastne sa trápim ďalej.

Ako spoznáte, že ste zrejme asexuálny?

* Keď stretnete niekoho atraktívneho, nič vám to nehovorí, nepriťahuje vás.

* Milujete maznanie, ale ďalej to zájsť nenecháte.

* Nie ste posadnutý medziľudskými vzťahmi, zvádzaním, balením druhého pohlavia. Oveľa väčší intimitu zdieľate s niekým, koho dobre poznáte.

* Neradi sa o „tom“ bavíte. Keď začnú priatelia riešiť sex, odchádzate.

* Nemusíte alebo vám vadia sexuálne scény vo filmoch. Nesmú sa sexuálne narážky a vtipoch.

* Keď už k sexu dôjde, robíte to len kvôli partnerovi.

* Cítite sa občas trochu ako psanci alebo vydedenci, hanbíte sa za svoju nulovú sexualitu.

zdroj: idnes.cz

Partner je ku mne chladný, má náš vzťah zmysel?

facebook

Čo dokážete cvičením? Zlepšíte (nielen) sex!