Nemáte čas na sex? Pozor, odnesie si to vaša psychika a aj telo

Určite to tiež poznáte; po celom dni v práci, kedy ste musela dorobiť veľa rozpracovaných projektov a zaspávala ste na ďalšom z nekonečných meetingov, prídete domov a jediné, na čo myslíte je poriadny odpočinok. A mnohokrát to posledné, čo vás v tej chvíli zaujíma je energiu spotrebujúci a vysiľujúci sex. Ale odborníci i vaša menej zaneprázdnená priateľka sa zhodujú v tom, že milovanie má výrazné benefity na telo i myseľ (a celkom iste aj na váš vzťah).

Čím viac, tým väčšie libido

Je to asi paradoxné, ale čím častejšie sa budete svojmu partnerovi venovať, tým väčšiu chuť na sex budete mať. Zo začiatku sa vám do toho možno chcieť nebude, ale po pár týždňoch cvičenia už vám to ako strata času pripadať nebude. Sex totiž zlepšuje krvný obeh, zvyšuje vaginálnu vlhkosť aj jej elasticitu, a to všetko prispieva tomu, že sa zo sexu stáva chcená aktivita, nie len nutná povinnosť pre potešenie vašej polovičky.

Workout s príjemným zakončením sexu je určite jedna z najpríjemnejších foriem cvičenia. Štúdia zverejnená v PLOS ONE tvrdí, že za priemernú dobu, ktorú sex trvá (čo by malo byť asi 25 minút, ale nestresujte sa, v tomto svete nie je nič zle) žena spáli okolo 69 kalórií a muž asi 100. Navyše 98% skúmaných párov uviedlo, že sex sa ukázal byť zároveň príjemnejšia aktivita ako pol hodina na bežiacom páse. Týždennú hodinu CrossFit kvôli tomu asi nevynechávajte, ale rozhodne je to štyrikrát viac spálených kalórií, ako keď by ste rovnaký čas strávila pozeraním sa na obľúbený seriál.

Orgazmus pre všetkých

… znie ako volebný sľub, ktorý by dostal do snemovne každého. A ak sa vám ho podarí dosiahnuť, ponúka mnoho ďalších benefitov ako len úžasný pocit. Tak napríklad sa pri ňom uvoľňuje hormón estrogén, ktorý zabraňuje úbytku kolagénu v pleti – orgazmus tak vlastne bojuje proti vráskam a akné, lebo práve vďaka kolagénu bunky v pleti fungujú tak, ako majú. Zároveň sa pri ňom zvyšuje krvný obeh a tak sa kyslík dostane do viacerých miest a zaistí tak ono roztomilé začervenanie sa, ale aj podporí tvorbu už spomínaného kolagénu. A šťastie a bezstarostnosť, ktoré nás po orgazme vždy obklopí? Tak za to môže zvýšenie hladiny oxytocínu, s čím tieto pocity prichádzajú. No neznie to skvele? Ono to totiž jednoducho skvelé aj je. Návodov na dosiahnutie orgazmu nájdete na internete tisíce, naozaj je ide len o to, spoznať samu seba (doslova).

Sex zbližuje

Možno už ste s partnerom dlhší čas a časy, kedy vás vzrušoval len svojou existenciou, už sú dávno preč, ale zanedbávať kvôli tomu pohlavný styk je jednoznačne krok späť a u mnohých párov absencia sexu vedie k ukončeniu vzťahu. Dôvernosť, ktorú pri styku s partnerom zažijete, sa len tak nahradiť nedá. V tú jedinú chvíľu svojho partnera skutočne vnímate, cítite a môžete oceniť intímne puto medzi vami dvoma. Samozrejme do tejto rovnice môžeme pridať aj vedu; tak za prvé: už sme si o oxytocínu písali, tu prichádza na scénu ešte raz, pretože okrem spomínaného vyššie tiež zaisťuje pocit väčšej blízkosti k vášmu partnerovi. Po druhé: pary po intímnom styku cítia uspokojenie aj po niekoľko hodín až dní, čo zvyšuje ich spokojnosť vo vzťahu a opäť podporuje vernosť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Ešte stále máte pocit, že na sex vo vašom programe nie je miesto?

zdroj: marieclaire.cz

Na čo všetko by ste sa mali pripraviť, ak premýšľate o nevere

facebook

Ako zvládnuť, keď vaše miesto po rozchode obsadí niekto iný.