Diétne vs. tučné alebo Najväčšie mýty o jedle pri chudnutí

Držíte sa všemožných rád, ale napriek tomu nie a nie schudnúť? Možno ste uverili diétnym mýtom, ktoré vám k lepšej postave nielen nepomôžu, ale naopak vám škodia.

Podľa dietologičky MUDr. Kataríny Cajthamlovej je najdôležitejší správny prístup k chudnutiu a informovanosť. „Základné mýty napríklad sú, že kalorická hodnota potravín je určujúca, alebo že pomôžu rôzne hladovky či pôsty. Ďalej tvrdenie, že by sa nemalo jesť po piatej hodine a iné fanatické prístupy bez znalosti problematiky. „Chyby v stravovaní robíme aj napriek rôznym odporúčaniam stále. Vyvarujte sa ich! Čo teda neplatí?

1. Nízkotučné potraviny sú najlepšie

Jedným z najrozšírenejších mýtov o chudnutí je, že potraviny s nula percentami tuku sú to pravé. Pravdou ale je, že nízkotučné alebo odtučnené potraviny vás nezasýtia a nedodajú vám energiu. Nedajú telu takmer nič potrebného na to, aby správne fungovalo, takže ich konzumácia je skôr kontraproduktívna. Po zjedení light jogurtu budete mať za chvíľu hlad, zlú náladu a svoju „diétu“ začnete z hĺbky duše nenávidieť. Pravdepodobnosť, že sa vám v takom stave podarí schudnúť, je minimálna.

„Keď uberiete tuky, iná zložka sa logicky musí pridať, u jogurtov to často býva škrob a sladidlá. Vhodné sú preto v redukčnej fáze biele jogurty s obsahom tuku 1-3 percenta, „radí Mgr. Alena Balíková.

2. Zdravé rovná sa diétne

Ak chcete schudnúť, nemali by ste ani bezmyšlienkovite jesť všetko, čo má nálepku „zdravé“. Niektoré raw jedla, bezlepkové pečivo alebo napríklad vegetariánske pokrmy, ktoré majú nálepku „zdravé a diétne“ rozhodne na diétu dobré nie sú. Raw strava väčšinou neprechádza žiadnou tepelnou úpravou a základom tohto jedálnička je predovšetkým ovocie, zelenina, orechy, semienka alebo sušené plody. Ovocie je veľa sladké, orechy zase kalorické. Tieto jedlá teda môžu mať veľmi vysokú kalorickú hodnotu.

Rovnaké je to u vegetariánskej stravy. To, že vysadíte mäso, vám schudnutie nezaručí. Zjednodušene povedané, ak budete jesť biele pečivo, sušienky, cestoviny a pizze, rozhodne nemôžete čakať, že zázračne zhodíte.

Práve počet prijatých kalórií a energetický výdaj je to, čo by ste si mali strážiť, ak chcete zhodiť kilá navyše. Inak by mal jesť človek, ktorý má málo pohybu a sedavé zamestnanie a inak ten, ktorý má fyzicky náročnú prácu a je celý deň na nohách. Všeobecne sa ale dá povedať, že by denný príjem u žien, ktoré chcú zhodiť a nešportujú, nemal prevýšiť 1500 kilokalórií. U mužov je to asi 2200 kilokalórií.

3. Vody nie je nikdy dosť

„Pite aspoň tri litre vody denne a zaručene schudnete!“ Nie je to pravda. Tieto informácie navyše nezohľadňuje fakt, že tekutinu prijímate aj v jedle. Ak sa niekto stravuje zdravo, teda jej veľa ovocia a zeleniny v priebehu celého dňa, nemusí vypiť bezpodmienečne práve toto množstvo vody. Budete zavodnené, tým pádom pôsobiť mohutnejšie, a môžete aj viac vážiť. Pravda nie je ani to, že by ste museli piť len čistú vodu. Rovnako vhodný je aj nesladený čaj.

4. Všetko, čo je diétna, môžete vo veľkom

Pokiaľ chcete zhodiť, potom na množstve jedla proste záleží. Keď si dáte ryžu, rozhodne je to lepšia možnosť než si dať hranolky, ale nesmiete to prehnať ani s ňou. Biela ryža totiž obsahuje veľa sacharidov, zato žiadnu vlákninu. To spôsobuje výkyvy v hladine krvného cukru a nezasýti vás na dlhšiu dobu. Podobných chýb sa veľa ľudí dopúšťa tiež s ovocím. Navečer sa môžete prejesť zeleniny, nie však ovocia, ktoré obsahuje veľa fruktózy a glukózy, teda cukrov. Vysoký obsah cukru majú napríklad banány, hrozno alebo marhule. Keď budete mať predsa len neodolateľnú chuť na ovocie, siahnite radšej po lesných plodoch.

Ak chcete zhodiť prebytočné kilá alebo sa začať zdravšie stravovať, prvým krokom je nahradiť potraviny s jednoduchými bielymi sacharidmi za celozrnné, ktoré majú viac vlákniny. Najčastejším príkladom býva biela a hnedá ryža. Rozdiel u týchto potravín je v spracovaní, kedy u bielej ryže zrno prichádza o svoj obal a tým potravina stráca cenné vitamíny a vlákninu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Podobne je to aj so zemiakmi. Namiesto klasických skúste sladké zemiaky, sú menej kalorické a majú viac vitamínov.

zdroj: prozeny.cz

Vláknina a chudnutie: Prečo je tak dôležitá a kde ju nájsť?

facebook

8 trikov, ako zahnať chuť na sladké? Toto vám pomôže!