Stále hľadáte inšpiráciu na nové a nové cviky a možno kvôli tomu zabúdate na tie úplne najzákladnejšie. Tento článok bude venovaný cviku, ktorý pozná snáď každé malé dieťa, a napriek tomu ho veľká časť z vás moc dobre neovláda.
Môžete ho cvičiť kedykoľvek, kdekoľvek, žiadne pomôcky k nemu nepotrebujete. A keď ho budete vykonávať často a správne, posilníte a vytvarujete ním celé telo. Už vás nebudeme napínať. Kráľom cvikov nie je nič iné ako klasický pánsky klik! Poďme sa o ňom pobaviť viac …
Čo je zač
Klik je jeden z najstarších cvikov a jeho efektivita spočíva práve v jeho zdanlivej jednoduchosti. Teoreticky sa jedná o banálne pohyb s vlastnou váhou. Keď však nemáte dostatočne vytrénované telo alebo neovládate správnu techniku, vykonávanie tohto komplexného cviku pre vás vôbec nemusí byť jednoduché.
„V skutočnosti väčšina ľudí, zvlášť potom žien, pri kliku robí chyby, ktoré môžu viesť k rôznym svalovým dysbalanciám a ďalším ťažkostiam,“ varuje fitness trénerka Radka Vandasová. Ako správne klik vykonať, vysvetlíme nižšie, prvýkrát ale musí prísť trochu motivácie, prečo tento cvik vôbec robiť.
Prečo sa naučiť kliky poriadne?
Jasne, môžete do svojich tréningov zaradiť iné posilňovacie cviky. Avšak naučiť sa a pravidelne skúšať kliky sa naozaj oplatí. Tu je niekoľko dôvodov:
- Výborne tvaruje telo – pomocou klikov sa krásne
tvaruje postava, najmä prsné svaly, tricepsy a stredová časť tela, teda aj
problematické brucho. - Podporuje spaľovanie tukov – keď cvičíte kliky,
vydávate oveľa viac energie než pri izolovanom cvičení jednotlivých partií na
strojoch. - Prevencia bolestí chrbta – pri správnom
prevedení kliku sa spevňuje stred tela, čo pomáha pri bolestiach chrbta a
pomáha držať telo v prirodzenom postavení. - Zlepšenie držania tela – pri správnej technike
vyrovnáva hrudník a krčnú chrbticu, navyše posilňuje celkovú stabilitu.
Ako správne robiť kliky
Správna technika je pri vykonávaní klikov, ako sme uviedli hneď na začiatku, nesmierne dôležitá. Podľa Pavla Dvořáčka je nutné postrážiť si nasledujúce:
- Hlava je v predĺžení trupu, brada zatiahnutá ku
krku. - Kolená a bedrá sú natiahnuté, ale nie úplne
kŕčovito prepnuté. - Chrbát sa
neprehýba v bedrách, zachovávajte prirodzenú pozíciu chrbtice. - Ramená tlačte od hlavy k zadku, aby sa pri kliku
neaktivoval trapézový sval (povrchový chrbtový sval, ktorý býva stále
preťažený). - Dlane položte na šírku ramien a roztiahnutými
prstami tlačte do podložky (tým sa uľaví zápästie). - Lopatky sú rozprestreté na chrbte a neodlepujú
sa, pocitovo ich tlačte smerom k zadku. - Svaly v oblasti brucha sú aktívne.
- Pri pohybe dolu nedýchajte do hrudníka, ale do
brušnej časti. Telo majte spevnené, pohyb vychádza od hrudníka. Ak je to možné,
snažte sa ísť skoro až k zemi.
Čo robiť, keď nemáte dosť sily
Je pekné, že teoreticky kliky perfektne ovládate. Teraz si ale hovoríte, k čomu vám to je, keď nemáte dosť sily, aby ste svoje telo uniesli! Hoci sa vám to možno zdá ako nedosiahnuteľná úloha, vedzte, že pri pravidelnom tréningu sa dokáže pánsky klik naučiť počas pár týždňov skoro každý. Ako na to?
„Klik možno pomerne jednoducho natrénovať znížením obtiažnosti. Pri zdvihnutí tela do pozície, kedy sú ruky podložené treba lavičkou alebo stoličiek, sa obtiažnosť kľučku znižuje. Odporúčam teda začať kliky vykonávať správne s nižšou obtiažnosťou a vyšším sklonom. Postupom času potom prechádzajte do pozície ľahu. Silní cvičenci potom môžu naopak vypodložiť nohy, čo náročnosť cviku zvyšuje,“ opisuje tréner Pavel Dvořáček.
Kliky skúšajte po 15 až 20 opakovaniach v troch sériách (ak to nejde, akékoľvek číslo je pre začiatok skvelé). Postupne je možné toto číslo navyšovať, vždy ale počúvajte svoje telo! Je síce potrebné dávať si výzvy a vyššie ciele, nikdy by však nemali byť natoľko vysoké, aby ste klikovali na úkor správnej techniky.
zdroj: prozeny.cz