Päť vecí, ktoré by ste nemali robiť ráno

Pitie kávy, raňajkovanie, alebo naopak neraňajkovanie, cvičenie či sociálne siete. Každý z nás má iné zavedené ranné rituály. Tie výrazne ovplyvňujú nielen naše rozpoloženie, ale aj úroveň produktivity či napríklad stav našej pokožky. Čomu je lepšie sa vyhnúť, aby ste zo svojho rána vyťažili maximum?

Odkladanie budíka

Väčšina ľudí je zvyknutá na odkladanie budíka. „Iste, posunúť budík o päť minút a následne o ďalších 5 sa veľakrát zdá ako ten najlepší nápad. Vidina predĺženia spánku je viac než príjemná. Pravdou ale je, že každá minúta navyše je ťažko vykúpená, „hovorí internistka Niketa Sonpalová pre Huffington Post.

Namiesto regenerácia si totiž rozhodíte spánkový cyklus a prebúdzanie tak bude ďaleko dlhšie a úmornejšie. „Ak ráno pravidelne bojujete s odsúvaním budíka, nastavte si ho o pätnásť minút neskôr, ale na prvé zazvonenie naozaj vstaňte. Pomôcť môže aj nepríjemný zvuk budíka alebo jeho vzdialenosť od postele, „hovorí Sonpalová.

Pod nadvládou telefónu

„Ďalšou veľkou chybou, ktorú ľudia často robia, že ihneď po prebudení siahnu po telefóne,“ uvádza lekárka Naomi Parrellaová. Ak vás hneď ráno pohltí online svet a vy kontrolujete e-maily, čítate si správy a prechádzate sociálne siete, nedáte svojmu mozgu priestor na to, aby sa naladil na prichádzajúci deň a ihneď ho zahltíte informáciami, ktoré začne spracovávať.

Skúste sa preto po zatlačení budíka najskôr párkrát zhlboka nadýchnuť, pretiahnuť sa, pozdravte partnera či deti, napite sa a až potom sa pripojte k okolitému svetu.

Doplnenie energie pomocou cukru

Mnoho ľudí je naučených automaticky siahať po sladkých raňajkách a to najmä v prípade, keď sa zle vyspali. Cukor a priemyselne spracované potraviny ale dokážu rozhodiť hladinu cukru v tele. Nezdravé sladké raňajky v podobe sladkého pečiva, sladkej kávy, džúsov a cereálií navyše ale zasýtia len na chvíľu, potom dostanete opäť hlad. Kalorický príjem je tak mnohonásobne vyšší, než by mal byť.

Ak chcete naozaj začať deň správne, skúste sa cukru vyhnúť. Cukor nie je diabol, ale je potrebné zvážiť, kedy si ho vychutnávať. V prípade, že si ráno bez pocukrovaných dobrôt neviete predstaviť, skúste ho vykompenzovať aspoň pohybom. Aj pár pozdravov slnku, dlhšia cesta do práce alebo trebárs jogová zostava urobia divy.

Zlá starostlivosť o pleť

Starostlivosť o pleť mnoho ľudí zanedbáva. Pritom tvár je najviditeľnejšou časť nášho tela, na ktorej sa podpisuje nielen vek, ale aj starosti, aj životný štýl. Je preto dôležité sa o ňu starať. Aký je podľa dermatológov najväčší hriech v starostlivosti o pleť? „Neumývať si tvár pod zámienkou toho, že ste si ho umývali predtým, než ste šli spať,“ hovorí dermatologička Stacy Chimentová.

Cez noc pritom môžu na tvári uviaznuť odumreté bunky, prach a baktérie, ktoré pretrvávajú na vankúši. Nemusíte používať všetky produkty, ktoré používate večer. Nadmerné používanie mydla môže naopak tvár vysušiť. Ak si nepotrpíte na ošetrovanie tváre, umyte ho aspoň studenou vodou a potom ho natrite krémom s SPF. Uvidíte, že vám tvár poďakuje.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Podceňované duševné zdravie

Rána môžu byť poriadne hektické. Únava, náhlenie, domáci maznáčikovia, deti i dobiehania restov. To všetko môže vaše ráno patrične poznamenať. Nezabudnite preto na vaše duševné zdravie a doprajte si aspoň pár minút v pokoji.

Vstaňte skôr a doprajte si šálku horúceho nápoja alebo roztiahnite žalúzie a natiahnite sa. V priebehu toho myslite na pozitívne veci, ako sú napríklad partnerove kladné vlastnosti alebo napríklad úspechy detí. Uvidíte, že sa vám potom deň podarí ďaleko lepšie začať.

zdroj: novinky.cz

Hlboký spánok ovplyvňuje, ako sa svieži prebudíte aj to, či priberáte.

facebook

Ako svetlo ovplyvňuje spánok a prečo sa cítime unavení?