7 dôvodov, prečo nemôžete zaspať

Už ste prepočítali každú ovečku z početného stáda a napriek tomu nie a nie zaspať? Keď zlyhá aj táto zaručená rada našich mamičiek, je potrebné sa tomuto problému poriadne pozrieť na zúbok.

Čo patrí medzi obvyklé dôvody, prečo nemôžete zaspať?

1. „dopujete“ sa kofeínom v priebehu popoludnia

Milujete kávu a s radosťou si ju doprajete v priebehu celého popoludnia aj večera? Potom príčinou vašej nespavosti môže byť kofeín. A pozor: nehovoríme len o káve, ale aj čiernom, zelenom či bielom čaji, Coca Cole, energeťákoch, kakau, čokoláde alebo guarane.

Čo s tým?

Povzbudenie v podobe šálke lahodnej kávy je často cez deň potreba, popoludní alebo navečer už to zvážte. Doba, kedy je potrebné kofeín vynechať, je individuálna. Existujú značné rozdiely v metabolizácii a vylučovaní kofeínu z tela. Skúste to preto sami vypozorovať. Všeobecne ale môžeme hovoriť o 4-10 hodinách pred spaním.

Pomôcť naopak môžu potraviny s obsahom tryptofánu: syry, losos, vajcia alebo orechy. Namiesto kávy si tiež skúste pripraviť bylinkový čaj: dobrým pomocníkom je napríklad valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný alebo medovka lekárska.

2. V spálni máte moc teplo

Len ťažko sa vám bude dobre zaspávať v miestnosti, kde teplota atakuje júlové trópy. Podobne je to s dopadajúcim svetlom, ktoré vás môže nepríjemne rušiť.

Čo s tým?

Skúste lepšie nastaviť podmienky pre spánok, čo sa tepla a svetla týka. Ideálna teplota pre kvalitný spánok sa nachádza v rozmedzí 15-19 stupňov Celzia. Že vaše žalúzie dostatočne nezabráni svetlu z ulice? Riešením môže byť  škraboška.

3. Spíte popoludní

Pokiaľ si pravidelne po príchode z práce dávate šlofíka, má to rad benefitov. Môže to zlepšiť vaše sústredenie, mentálny výkon a v neposlednom rade to je zaručený zlepšovák nálady. Kľúč je ale v dĺžke. Ak cez deň spíte až moc, právom sa neskôr môžete cítiť ako prejdení parným valcom.

Pokiaľ to „zalomíme“ na dlhšie ako 20 minút, váš mozog prestane reagovať na podnety zvonka a bude oveľa ťažšie sa prebudiť. Nahráte tak neskoršiemu pocitu únavy. Pozor dajte na pokojné oddychovanie po tretej popoludňajšej, to už totiž môže narušiť váš spánok v noci. A ten je predsa vašou prioritou.

Čo s tým?

Šlofík cez deň je luxus, ktorý si zďaleka nie všetci môžu dovoliť. Ak medzi túto hŕstku ľudí patríte, smelo to využite. Neprekračujte ale odporúčanú dĺžku, ktorá činí 10-20 minút. Inak nebudete profitovať z benefitov, ale skôr budete bojovať s negatívami. Fajn je tiež zvyknúť si na pravidelný spánkový režim: líhať a vstávať približne v rovnaký čas a to vrátane víkendu.

4. Neustále sa stresujete

Stres sa stal pre mnohých bežnou súčasťou života. Krátkodobý stres môžu niektorí vnímať pozitívne, pretože ich nakopne k lepšiemu pracovnému výkonu. Pokiaľ je ale reč o chronickom strese, ten nie je dobrý pre nikoho. Výsledkom môžu byť zažívacie ťažkosti alebo práve problémy so spánkom. Nie je totiž nič otravnejšieho než večne šrotujúca hlava.

Čo s tým?

Stres zo života sa vymazať nedá: skôr si nájdite svoje spôsoby, ako sa s ním vyrovnať. Oddeľujte prácu od súkromného života, majte svoje koníčky, športujte, čítajte si alebo pozerajte na filmy.

Pred spaním si dajte vaňu, skúste krátku meditáciu, alebo dychové cvičenia. Ak sa sústredíte na váš dych, vaše srdce sa spomalí a tlak zníži. To tvorí ideálny základ pre zaspávanie. Skúste teda túto jednoduchú techniku:

  • Nadychujte sa 4 sekundy
  • Zadržte dych na 7 sekúnd
  • Vydychujte 8 sekúnd
5. Vaša spálňa pripomína sídlo Microsoftu

Nahlas vám hrá televízia, na druhej strane svieti laptop a do toho kontrolujete nové správy z Instagramu. Všetky tieto vymoženosti ale kvalite vášho spánku nepridajú.

Prečo? Modré svetlo vyžarované displejmi našich zariadení tiež významne znižuje množstvo vyplavovaného melatonínu. Ten je hlavným „spúšťačom ospalosti“ v organizme. Môžeme tak byť šialene unavení, ale ak pri tom pozeráme do displeja, naše telo si stále hovorí, že ešte nie je ten správny čas ísť spať.

Čo s tým?

Množstvo vyžarovaného modrého svetla je možné obmedziť aplikáciami ako sú f:lux či Twilight. To ale neovplyvní šialené množstvo stimulov, ktoré sa na nás zo všetkých sociálnych sietí valí. Ďalšia rada preto znie: prácu si neťahajte do postele, aspoň hodinu pred zaspaním elektroniku vypnite a umiestnite ju mimo spálne.

Prijali ste tieto kroky za svoje? Potom možno získate späť pocit toho, aké to je mať vo večerných hodinách čas na seba. Nakoniec treba budete na smrť unavení a zaspíte do 5 minút, prípadne sa môžete venovať niektoré z odpočinkových aktivít opísaných vyššie.

6. Na večeru jete príliš ťažké jedlo

Chcete spať ako nemluvňa? Potom si postrážte rozloženie energetického príjmu v priebehu celého dňa. Či už vám vyhovuje jesť 3x alebo 5x, všetci sa iste zhodneme na tom, že napchať sa k prasknutiu desať minút pred spaním vám pokojný spánok nezaručí.

Keď sa cítite nepríjemne plní, bude sa vám zle zaspávať, ale ani sa poriadne neodpočiniete. Vaše telo sa navyše riadi tzv. Cirkadiálneho obrazca rytmom trvajúcom 24 ± 4h, ktorý zahŕňa aktivity bdenia i spánku

Čo s tým?

Neodporúča ani jeden extrém: napchať sa tesne pred spaním alebo naopak dlhé hodiny hladovať a líhať so škvrkajúcim žalúdkom. Doprajte si vyváženú večeru 2-3 hodiny pred spaním. Ak teda idete spať okolo jedenástej, pokojne sa navečerajte okolo ôsmej.

 7. Cvičíte večer

Pravidelne športujete a bez športu si nedokážete život predstaviť? Chválime! Len s ohľadom na kvalitu spánku popremýšľajte, v ktorú dennú dobu sa svojmu koníčku budete venovať. Sami iste uznáte, že po hodinke boxu sa cítite plní energie, čo ale nejde moc dohromady s pokojným spánkom.

Čo s tým?

Náročnejší aktivity si preto nechajte skôr na dopoludňajšie hodiny. „Vypnúť“ hlavu pred spaním môže pomôcť pár minút pokojnej jogy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
 Čo si z toho zobrať?

Cesta k rýchlemu zaspávaniu a pokojnému spánku môže byť jednoduchšia, než si myslíte. Ak sa vám napriek všetkej snahe nedarí, je na čase navštíviť praktického lekára. Lieky na spanie nie sú riešením a vždy by sa mala nájsť príčina.

zdroj: aktin.sk/

Behanie v meste na znečistenom vzduchu. Aké veľké riziko nám prináša?

facebook

Tieto rozdiely medzi partnermi neustojí žiadna láska!