8 viet, ktoré vám dokážu zničiť vzťah.

„Ak budeš takto drzá raz aj na svojho chlapa, tak s tebou žiaden nevydrží,“ hovoril mi, keď som bola malá, otec. A mal pravdu. Nie snáď, že by som mala problém si muža udržať, ale v tom, že vo vzťahu je skutočne dôležité to, ako spolu partneri hovoria. A niečo by sme si mali odpustiť. Hlavne pri hádkach.

Vedieť voliť v správnu chvíľu správne slová je umením diplomata. Zvlášť vo chvíli, keď je človek nahnevaný a láka ho vziať to pekne „od podlahy“ a povedať všetko, čo má na jazyku. Práve v tejto chvíli je ale lepšie udržať emócie na uzde, inak by štipľavej poznámky mohli narobiť poriadnu paseku a váš vzťah poškodiť. Na aké spojenie by ste si mali dať pozor, ak nechcete druhého raniť (a stratiť)?

„Vždy“ a „nikdy“

Keď sa dvaja ľudia hádajú, často v obrane používajú slová ako „vždy“ alebo „nikdy“. Ako napríklad: „Vždy dávaš prednosť kamarátom predo mnou.“ alebo „Ty tú večeru nikdy neuvaríš, vždy som to ja.“ Siahnite si na srdce – skutočne všetku prácu v kuchyni zastávate len vy sama? A naozaj vždy ide radšej do krčmy s druhými, než aby bol s vami? Ak máte ten pocit, tak použite presné príklady, ako „Minulý týždeň si ani raz neurobil večeru.“ alebo „Už štyrikrát za sebou si išiel radšej za chlapmi, než aby si bol so mnou.“

Musíš to urobiť

Rozkazy a príkazy sú dobré akurát tak pre neposlušného psa, ale so svojím partnerom by sme nemali nikdy hovoriť autoritárskym tónom. Tým totiž dávame najavo svoju nadradenosť, v dôsledku čoho sa náprotivok môže cítiť menejcenný. Vzťah by mal ale byť vždy postavený na vzájomnom rešpekte a úcte a nemal by v ňom byť nikto, kto má nad tým druhým navrch a dáva to najavo. Naopak povyšovanie môže len prehĺbiť priepasť medzi dvojicou.

Ak ma miluješ ….

Či už k začiatku vety „Ak ma miluješ“ pripojíte čokoľvek, rozhodne to k vzájomnému dobru nebude. Bez toho aby ste si to totiž možno uvedomovali, citovo tým svoj náprotivok vydierate. Ak by vaše priania nesplnil, mohli by ste ho osočiť, že vás nemiluje. Na druhú stranu, ak by vám vyhovel, bolo by to zrejme proti jeho vôli. A to v ňom môže postaviť ťažko odbúrateľný blok. Skôr, než aby ste druhého prehovárali a manipuláciou sa ho snažili dostať tam, kde ho chcete mať, snažte sa nájsť pravú príčinu, prečo to nechce urobiť.

Chcem, aby to bolo ako predtým

V ťažkom období je síce ťažké nemyslieť na začiatok vzťahu, kedy to boli jedny veľké medové týždne, ale zároveň by sme si mali uvedomiť, že stroj na cestu do minulosti stále nikto nevynašiel, a že je to vlastne dobre. Upínanie sa k minulosti by ničomu nepomohlo, naopak to môže prehĺbiť a zveličiť súčasné problémy. Náprotivok by si mohol myslieť, že už vo vzťahu vlastne nie ste šťastní, čo vždy bolí. Radšej sa snažte prísť na to, ako aj z aktuálneho životného obdobia urobiť také, na ktoré raz budete s radosťou spomínať.

Si tak sebecký

Je tak jednoduché vypustiť z úst vetu „Ty si taký sebec!“, Že si veľakrát ani v najmenšom nepripúšťame, aké to môže mať následky. Ak by sme neboli akurát rozčúlení, pravdepodobne by sme to vôbec nepovedali a dokonca si to možno ani nemyslíme. Skúste sa zamyslieť, či človek, ktorému hovoríte, aký je sebec, náhodou ráno nevstal skôr, aby vyvenčili psa, alebo či včera nepozeral na ten film len preto, že sa na neho chcete pozerať vy. Ak máte pocit, že práve v tú chvíľu na vás naozaj vôbec nemyslí, skúste to podať trochu jemnejšie. Trebárs, že máte pocit, že jeho pozornosť je upriamená na niečo iné, než by mala …

Zmenil si sa

Máte na jazyku vetu „Zmenil si sa“? Potom je možno naporúdzi sa zamyslieť nad sebou, či ste sa nezmenili aj vy sami. Vzťahy aj ľudia sa vyvíjajú a menia, to je normálne a zdravé. Keď to vo vzťahu pri hádke použijete ako výčitku, je to pekná podpásovka. Radšej sa zamyslite, či by ste si spoločne nemali pohovoriť o tom, kam sa váš vzťah od doby, čo ste sa spoznali a dali dohromady, pohol. A či je to správnym smerom.

Upokoj sa

Keď rozčúlenému človeku poviete, nech sa upokojí, funguje to skôr ako červená handra na býka. Áno, vo chvíli, keď na vás bude kričať, alebo rozbíjať v kuchyni riad po babičke, potom je to trefné, ale ak spoločne diskutujete a váš partner je oprávnene rozrušený, potom to nie je najlepšia voľba. Nechajte ho, nech si povie, čo potrebuje a vypustí zo seba všetky emócie. Potom sa upokojí sám aj bez toho, aby ste mu to odporúčali.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Správaš sa ako …

Ak svojmu partnerovi poviete, že sa chová rovnako ako napríklad jeho otec, môžete sa ho veľmi dotknúť. Hlavne v prípade, keď on sám má so svojím otcom problémy a veľmi dobre vie, že by bol nerád, keby sa raz stal jeho vernou kópiou. A v prípade, že na ňom skutočne začnete pozorovať negatívne rysy, ktoré majú spoločné, povedzte mu to niekedy nevdojak, až budete obaja v pokoji. A hlavne čo najviac kulantne, aby ste zbytočne nevyvolali hádku.

zdroj: prozeny.cz/

Manželstvo bez sexu? Poznáme najčastejšie príčiny

facebook

Päť príznakov nevery alebo ako spoznať, že niečo nie je v poriadku