Bozkávajte sa! Vďaka bozku omladnete, schudnete aj zaženiete bolesť hlavy

Zvyk bozkávať sa pod rozkvitnutou čerešňou, je ešte ďaleko. Ale prečo čakať až na prvého mája? S bozkami začnite teraz hneď. Aké benefity získate? Zdravotné, psychické, mentálne aj sexuálne!

Popredný český sexuológ Zlatko Pastor hovorí, že bozkávanie patrí medzi najpríjemnejšie zážitky. „Pery a jazyk obsahujú veľké množstvo nervových zakončení, preto je nám táto činnosť tak príjemná. V móde sú vášnivé bozky, tradične označované ako francúzske, „opisuje odborník s tým, že ústa môžete použiť aj ako vysávač, sajete, cmúľate, fúkate a lížete všetko, čo je vám alebo partnerovi príjemné. Naozaj to robíte aj v dlhodobom vzťahu?

Keď nie, o veľa prichádzate. Bozkávanie aktívne zvyšuje intimitu, čo potvrdila štúdia odborného lekárskeho žurnálu Medical Hypotheses, zlepšuje sexuálny život a pomáha cítiť sa príjemne. A keby len to! Toto je desať dôkazov zostavených americkou partnerskou a sexuálnou poradkyňou Emily Morse, ktoré potvrdzujú, že bozkávanie je tou najlepšou aktivitou zo všetkých.

1. Znižuje krvný tlak

Naozaj veľký bozk rozširuje cievy, ktoré zásobia krvou všetky orgány. Zaleje vás príjemné teplo. Ale tiež dôjde k zníženiu krvného tlaku.

2. Mierni stres

„Keď máte jeden z tých svojich vypätých dní, pritúľte sa k svojmu partnerovi a ukradnite mu pár bozkov. Veda totiž dokazuje, že bozkávanie znižuje hladiny kortizolu, teda stresového hormónu, „opisuje odborníčka na svojom blogu. Mimochodom, nadmerné vyplavovanie kortizolu spôsobuje takmer všetky civilizačné problémy – od obezity, oslabenie imunity, depresie, vredov a pálenia záhy, až po srdcovo-cievne problémy, impotenciu, potraty a neplodnosť.

3. Čistí ústa

Počas bozku ústa vyprodukujú sliny, ktoré odplavia čiastočky jedla a nahromadený povlak. Podľa niektorých teórií tak dlhšie bozkávanie znamená viac starostlivosti pre zuby, ďasná aj ústnu dutinu. „Navyše, niektorí experti hovoria, že minerály v slinách môžu posilniť vašu sklovinu, čím sa dá predísť vzniku zubného kazu,“ podotýka Emily Morse.

4. Zlepšuje náladu

Bozkávanie spôsobuje eufóriu, počas ktorej dochádza k vyplavovaniu tak zvaných šťastných hormónov a chemických látok, ako sú oxytocín, endorfín či dopamín. Všetko, čo musíte urobiť, je bozkávať sa minimálne 20 sekúnd. A v rámci partnerskej terapie pár minút po dobu šiestich týždňov …

5. Spaľuje kalórie

Aj keď bozky fyzickú aktivitu nenahradia, každou minútou strávenou bozkávaním sa zbavíte niečo medzi dvoma až šiestimi kalóriami. Podľa svojho výkonu tak môžete za hodinu aktivity spáliť banán alebo pohárik vína.

6. Posilňuje imunitu

Výmena slín je podľa mnohých nehygienická. „Jedná sa o milióny drobných baktérií, ale asi 20 percent z nich sú jedinečné a dobré. Vniknutie cudzích návštevníkov do vašich úst spôsobí, že organizmus začne produkovať protilátky. Je to niečo ako vakcína, akurát bez ihiel, lekárskeho teroru a laboratórnych testov, „ďalej hovorí Emily Morse.

7. Omladzuje

Pri francúzskom bozku s použitím jazyka sa aktivuje spolu 29 svalov okolo tváre a čeľuste. To podľa vedy zvyšuje krvný obeh v tvári, čo pomáha vyhladzovať pokožku. Tak nech je, protestovať určite nikto nebude …

8. Zaháňa bolesti hlavy

Počas bozkov telo uvoľní aj malé množstvo adrenalínu, čo v kombinácii s rozšírením krvných ciev znižuje alebo rovno odstraňuje pocity napätia a bolesti.

9. Znižuje alergické reakcie

„Podľa jednej japonskej štúdie vraj 30 minút bozkávania znižuje príznak alergických reakcií a sennej nádchy,“ ešte vymenováva odborníčka s tým, že výtok z nosa a svrbenie očí sa dá zahnať aj inak ako pilulkami.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
10. Začína predohru

Jeden bozk a druhý, tretí … Krv v žilách – na tých správnych miestach. Účinná forma predohry, alebo snáď nie?

zdroj: prozeny.sk

Čo ženy vo vzťahoch potrebujú

facebook

Bol to, či nebol orgazmus? Podľa odborníkov to tretina žien vôbec nepozná