Mužom stačí jesť trikrát denne, zatiaľ čo ženy potrebujú niekedy až šesť porcií. Ako je to možné? Na vine sú vplyvy, ktoré len tak ľahko neoklamete. Ale môžeme sa s tým naučiť pracovať.
Všimli ste si, že zatiaľ čo muži nemávajú problém sa zrazu poriadne najesť a potom spokojne vydržať niekoľko hodín, ženy väčšinou znesú viac menších jedál rozložených do celého dňa? Skoro to vyzerá, ako by každému pohlaviu pomohol k zasýteniu iný počet denných porcií: mužom tri hlavné jedlá, kým ženy medzi ne potrebujú vložiť desiaty, teda dokopy prijmú štyri až šesť pokrmov. Naozaj to tak je? A čím je to dané?
Čo ovplyvňuje, koľko jedál denne potrebujete?
Koľkokrát denne jete, závisí jednak na nastavení metabolizmu a trávení a tiež na tom, ako využívate živiny. Pocit sýtosti je regulovaný v mozgu. „Vďaka vysokej hladine hormónu sýtosti leptínu sa do mozgu dostáva signál, že ste najedení. Znamená to, že už nechcete prijímať ďalšiu potravu. Sýty je človek v okamihu, keď má dostatok živín a nemá potrebu v jedle pokračovať, „vysvetľuje Michaela Ryglová, odborná garantka výživy spoločnosti Bonavita. Opakom je nízka hladina leptínu a vysoká hladina hormónu hladu ghrelinu, kedy telo dostane hlad a potrebuje sa najesť.
Prečo ženy jedia častejšie ako muži
Potiaľ to teda majú všetci ľudia rovnaké. Podľa Hany Mojžišovej, lekárky zaoberajúcej sa výživou a liečbou obezity, hrajú však u mnohých žien významnú úlohu vypestované návyky – na menšie porcie viackrát denne sú totiž väčšinou navyknuté chronické dietárky: „Najskôr strážili čas jedla, aby ho nezmeškali, a potom sa telo už po určitom intervale samo hlási hladom o potravu. „
Muži podľa nej naopak diéty väčšinou neriešia, rovnako ako to, čo majú na tanieri. „V mužskom jedálničku sa tiež objavuje viac bielkovín, ktorých hlavnými zdrojmi je mäso, mliečne výrobky, vajcia a z rastlinnej ríše najmä strukoviny,“ vysvetľuje lekárka. Bielkoviny pritom zasýti oveľa viac a na dlhší čas, a pri takejto strave preto nevzniká potreba pochúťok medzi hlavnými jedlami.
Muži majú iný metabolizmus
Ako by to ale bolo, keby mnohé ženy nemali trávenie ovplyvnené diétnymi opatreniami a jedli prirodzene ako väčšina mužov? Muži majú od prírody iný pomer svaloviny a tuku ako ženy – majú viac svalstva a menej tuku. Tým je daná aj vyššiu rýchlosť mužského metabolizmu. Môžu tak naraz prijať väčšie množstvo energie, ktorú ich telo spáli o poznanie rýchlejšie, než je tomu u žien a dokáže ju využiť. „Dokonca aj počas fyzickej aktivity či pri bežných denných činnostiach spália ženy menej kalórií ako muži,“ potvrdzuje Michaela Ryglová.
Za rozdiely môže fyziológia i zvyklosti
Vo všeobecnosti teda žena naraz nedokáže efektívne stráviť toľko energie ako muž. Jej pomalší metabolizmus ľahšie využije menšiu porciu, ktorá však nezasýti na tak dlho, a hlad sa preto dostaví skôr ako u muža. Ako to tak vyzerá, vyššia frekvencia ženského stravovanie je daná čiastočne fyziologicky a čiastočne na základe zvykov. Muži stravu a výživu prežívajú väčšinou menej ako ženy a nedbajú na rôzne rady ako často a koľko jesť, takže sa zvyčajne riadia tým, čo si ich telo povie a jedia viac intuitívne.
zdroj: prozeny.cz