7 tipov, ako si udržať motiváciu v chudnutí

Pustiť sa do chudnutia niekedy býva čertovsky ťažké. O udržanie motivácie počas cesty k vysnívanej postave to potom platí dvojnásobne. Našťastie je to niečo, na čom môžete sami pracovať. Ako to urobiť, aby sa motivácia k chudnutiu postupne nevyparila ako para nad hrncom? To vám poradíme v dnešnom článku.

1. Definujte si, prečo vlastne chcete chudnúť

Jednoducho sa chvíľu zastavte a spíšte si všetky dôvody, prečo chcete chudnúť. Môže to byť čokoľvek: chcete mať viac energie na činnosti, ktoré vás napĺňajú? Cítiť sa sebavedomejšie? Vojsť sa do obľúbených nohavíc? Zlepšiť hodnoty cholesterolu či krvného tlaku? Predchádzať civilizačným ochoreniam? Páčiť sa partnerovi?

Počíta sa úplne všetko. Všimnite si, že niektoré z pohnútok sú vnútorné, zatiaľ čo iné sú vonkajšie. To je úplne v poriadku. Motivácia je proces, kde sa jednotlivé faktory prelínajú. Avšak nie je prekvapením, že štúdie ukazujú, že úspešnejšie chudnú tí, u ktorých motivácia vychádza zvnútra. Nie tí, ktorým chudnutie „nakázal“ lekár.

Svoje dôvody, ktoré vás k chudnutiu vedú, si často opakujte. Pripomeňte si ich aj vo chvíľach, kedy budete cítiť, že motivácia slabne.

2. Majte realistické očakávania

Mnohé diéty lákajú až na neuveriteľne rýchle váhové úbytky. Pokiaľ ale pozorne čítate naše články tak viete, že sú tiež často nezmyselné prísne a pevného zdravia ani vysnívanej postavy sa s nimi nedočkáte. Naopak: vedú k pocitom frustrácie, zlyhaniu a bludnému kruhu nekončiaceho dietovania.

Prijmite fakt, že zdravé chudnutie je pomalé. Najčastejšie sa uvádza, že ideálna rýchlosť chudnutia je 0,5-1,0% aktuálnej telesnej hmotnosti za týždeň. S chudnutím 5 kg za mesiac sa tak bežný človek s miernou nadváhou môže rozlúčiť. Teda v prípade, keď chce chudnúť minimálne množstvo svalovej hmoty. A o to viac v prípade žien, u ktorých je chudnutie vždy celkovo pomalšie, pretože budú vždy dosahovať po stránke kalórií nižšieho kalorického deficitu ako muži a je u nich vyššie riziko nízkej energetickej dostupnosti vedúce k hormonálnej nerovnováhe.

U žien preto rýchlosť chudnutia 0,5-2 kg mesačne znamená vhodne nastavenú redukciu, u mužov to môže byť v širšom rozpätí 1-4 kg za mesiac. Záleží aj na počiatočné hmotnosti energetickom príjme.

3. Zamerajte sa na progres, nie na cieľ

Čakáte, že šťastie príde AŽ sa na váhe objaví TO vysnívané číslo? Dosť možno budete sklamaní, že sa očakávané pocity šťastia nedostavia. A čo viac: takýto prístup môže byť demotivujúci a vyčerpávajúci. Skúste sa radšej sústrediť na návyky, ktoré vás k cieľu dovedú. Chcete cvičiť trikrát týždenne? Chodiť pešo do práce? Jesť zeleninu ku každému jedlu? Obmedziť koláčiky na jeden týždenne?

Čiastkové kroky si spíšte. Každý krok by mal byť špecifický, merateľný, dosiahnuteľný, realistický a ukotvený v čase. Tejto metóde sa hovorí SMART (specific, measurable, achieveable, realistic, time-based) a je skvelou pomôckou, ako v priebehu chudnutia motiváciu nestratiť. Podobne môžu pomôcť progresové fotky alebo denník.

4. Nájdite si šport, ktorý vás bude baviť

Pohyb je neoddeliteľnou súčasťou každej premeny. Nielenže vám pomôže páliť kalórie, ale celkovo prospieva fyzickému aj duševnému zdraviu. Najlepší pohyb je taký, ktorý vás bude tešiť a nebude problém u neho vydržať. Aktuálne sú vo výbere aktivity značné obmedzenia. Skúste ale hľadať spôsoby, ako sa hýbať. Nie dôvody, prečo sa nehýbať.

Vyhovujú vám online lekcie dynamickej jogy? Smelo do toho. Alebo radšej obujete topánky, popadnete slúchadlá a vyrazíte behať? Skvelá voľba. Nezabúdajte tiež, že každý krok sa počíta. Vytrvalo ignorujte výťahy, z práce alebo do práce sa prejdite pešo. A ešte jeden tip na záver: dobre vybraná hudba vás pekne nakopne, motivuje a pomôže cvičiť dlhšie.

5. Nájdite oporu vo svojom okolí a nebojte sa vyhľadať odborníka

Je prirodzenou ľudskou vlastnosťou, že potrebujeme pochvalu a pozitívnu spätnú väzbu, aby sme vo svojom konaní vytrvali. Preto o svojom cieli povedzte rodine a kamarátom. Iste vás radi podporia. Mnohým ľuďom tiež vyhovuje nájsť si chudnúceho parťáka. Nie nadarmo sa hovorí, že v dvoch sa to lepšie ťahá.

Chcete pre seba urobiť niečo viac? Nebojte sa využiť služby nutričného terapeuta alebo psychológa. Môžu vám ponúknuť inú perspektívu riešenia problémov, ukázať nový smer a byť oporou.

6. Odmeňte sa za úspech

Chudnutie nie je jednoduchou záležitosťou. Preto sa za čiastkové úspechy pochváľte a náležite odmeňte. Dôležité je to slovíčko „čiastkové“. Pamätáte? Dôležitý nie je len vlastný cieľ a konkrétne číslo na váhe, ale celá cesta k nemu vedúca.

Darí sa vám cvičiť alebo behať trikrát do týždňa? Paráda! Kúpte si nové legíny alebo topánky na behanie. Poctivo každý deň krabičkujete? Prihláste sa na netradičný kurz varenia alebo prípravy sushi. Kľúčový je spôsob, akým sa odmeníte. Zabudnite na odmeny vo forme jedla. Odtiaľ už je len krôčik k pevnému návyku: jedlo by nemalo byť chápané ako odmena alebo trest, hoci si často z detstva podobné chovanie nesieme.

7. Nechcite byť za každú cenu perfektný a premýšľajte pozitívne

Viete čo? Za všetkých okolností perfektný ani nemusíte byť. Ak máte prístup „všetko alebo nič“, nie je pravdepodobné, že s víťazným pocitom pretnete cieľovú pásku. Ste príliš reštriktívny a hovoríte k sebe štýlom „mal/a som burger a hranolky na obed, tak už to je jedno a môžem si dať pizzu na večeru?“ A čo namiesto toho skúsiť: „Mal/a som veľký obed, tak si dám niečo ľahšieho na večeru.“ Cítite ten rozdiel v prístupe?

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Čo s z toho vziať?

Motivácia je dôležitou súčasťou každej dlhodobo udržateľné cesty k lepšiemu „ja“. Každý človek je unikát, preto má odlišné hnacie motory. Je ale dôležité byť si ich vedomý/á a priebežne si ich pripomínať. Nezabúdajte tiež, že kľúčom k úspechu je trpezlivosť, konzistentnosť a istá flexibilita.

zdroj: aktin.sk

Naštvala vás váha? 3 dôvody, prečo ukazuje viac bez priberania

facebook

Ideálne percento telesného tuku: Kedy začať chudnúť, a kedy naopak pribrať?