8 trikov, ako zahnať chuť na sladké? Toto vám pomôže!

Začať so zdravším jedálničkom nie je jednoduché. Obzvlášť u milovníkov sladkého, ktorí si počas sviatkov navykli maškrtiť. Cukor totiž vie byť prudko návykový – behom pár dní zo seba ľahko urobíte cukrového závisláka. Čo s tým?

Odľahčenie jedálnička je vhodné pre väčšinu ľudí. Málokto totiž odolá pochutinám, ktoré na neho útočili zo všetkých strán. Keď si však sladké v novom roku zakážete úplne, dosť možno po ňom budete túžiť ešte viac. Skúste telo trochu obalamutiť. Čo si počať a po čom siahnuť, keď vás prepadne neodolateľná chuť na sladké?

1. Najedzte sa

Hltavo nasávate vôňu koláčikov, keď prechádzate okolo pekárne? Počujete, ako sa sušienky v obchode dohadujú, ktorá skončí vo vašom vrecku? V prvom rade je dôležité naučiť sa rozpoznať, či sa za chuťou na sladké neskrýva obyčajný hlad.

Možno by vám pomohlo sa proste len normálne najesť. Vždy keď začnete premýšľať o jedle, skúste sa otestovať. Dali by ste si pokojne aj kuracie na vode s brokolicou? V takomto prípade ide o hlad. Pokiaľ ale túžite len po jednej konkrétnej veci, akou je potrebná tabuľka čokolády, prepadli vás chute.

2. Sladké nápoje, ktoré neohrozia postavu

Pomoc môžu predstavovať zero alebo light nápoje bez cukru a kalórií s obsahom umelých sladidiel. Nejde síce o nič, čo by prospievalo zdraviu, ale keď nevypijete niekoľko litrov denne, nič sa nedeje.

„Neexistujú žiadne doklady o tom, že by konzumácia light nápojov v primeranom množstve bola akokoľvek škodlivá. Pokiaľ má ale niekto naozaj problém s tým, že umelé sladidlá sú syntetické a nie sú prírodné, môže voliť nápoje sladené steviou, čo je nízkokalorické sladidlo získané z rovnomennej rastliny, „hovorí Martin Haluzík z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny.

Pre niekoho môžu sladkosti suplovať tiež dobrý čaj. Existujú zaujímavé príchute, ktoré evokujú najrôznejšie dobroty. Okrem ovocných sa vyrába napríklad čaj s príchuťou čokolády, vanilky, karamelu, a dokonca aj perníčkov.

3. Sladkosť, ktorá zasýti

Chute uspokojí aj proteínová tyčinka. Na rozdiel od bežných cukroviniek má tú výhodu, že obsahuje bielkoviny, takže pocit zasýtenia vydrží dlhšiu dobu. Naproti tomu bežnú tyčinku plnú cukrov a stužených tukov zjete ako malinu, telu nič nedá a dosť možno sa hneď budete zháňať po ďalšej. Pripraviť si môžete tiež sladký kokteil z proteínového prášku a vody alebo mlieka.

4. Lepšia je čokoláda

„Pri chuti na sladké je vhodné hľadať zdravšie varianty. Napríklad mliečnu čokoládu môžete nahradiť menším množstvom horkej s obsahom kakaa minimálne 75%, „radí nutričná poradkyňa Denisa Machová. Pomaly ju nechajte rozplynúť v ústach, jej horkosť vám pomôže ďalšie chute na čokoľvek potlačiť.

5. Nie je zemiak  ako zemiak

Siahnuť môžete tiež po sladkých zemiakoch. Tie uvarte alebo upečte v rúre a posypte škoricou. Sladké zemiaky sú prirodzene sladké a bohaté na vlákninu, ktorá dokáže zasýtiť.

6. Kupujte malé balenie

Tiež vás rozčuľuje, že výrobcovia zmenšujú balenie a zvyšujú ceny? Berte to ako prednosť. Peňaženku vám síce neušetrí, ale kilá možno áno. V poslednej dobe sa začínajú čím ďalej viac predávať miniatúrky klasických pochutín. Siahnite radšej po nich. Ušetríte kalórie.

7. Choďte von

Ťahá vás to ako magnet do špajze, kde máte uložené všetky dobroty? Potom je čas aspoň na krátku prechádzku. Vstaňte a bez ohľadu na počasie niekoľkokrát obíďte blok. Vyčistíte si hlavu od hriešnych myšlienok.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
8. Dajte si sprchu

Niektorí ľudia tvrdia, že ich chute dokáže skrotiť teplá sprcha alebo vaňa v dĺžke piatich až desiatich minút. Žiadny vedecký pokus síce zatiaľ neprebehol, ale za skúšku nič nedáte.

zdroj: prozeny.cz/

Superpotraviny, ktoré nájdete aj doma v kuchyni.

facebook

Tri triky, ako ovplyvniť chuť do jedla