Acai – Ovocie bohov a veľmi silný antioxidant

Plody acai sú ľuďmi z oblasti Amazónie oceňované už po niekoľko storočí. Toto ojedinelé ovocie je dnes považované za superpotravinu s obrovským množstvom antioxidantov chrániacich tkanivá a bunky v celom našom tele pred voľnými radikálmi a následným poškodením. Acai tak zamedzuje predčasnému starnutiu, znižuje mieru oxidačného stresu a predchádza nádorovým ochoreniam.

Plody acai urýchľujú metabolizmus, zlepšujú spaľovanie tukov, čím podporujú ubúdanie na váhe. Toto ovocie býva súčasťou ovocných štiav, džúsov či jogurtov. Napomáha hĺbkovej detoxikácii, ochraňuje pred civilizačnými chorobami a má pozitívny vplyv na udržanie fyzického i psychického zdravia. Acai je skvelým preventívnym prostriedkom pred srdcovými ochoreniami, chráni obehovú sústavu, usmerňuje hladinu cholesterolu v krvi a vďaka tomu, že telu dodáva vlákninu, zlepšuje trávenie.

Ovocie acai pôsobí protizápalovo, je vynikajúcim zdrojom energie, znižuje mieru stresu, zvyšuje obranyschopnosť a dá sa užívať ako prevencia pred rakovinou. Acai má tiež omladzujúce účinky, eliminuje predčasné starnutie. Jedinci s veľkou fyzickou záťažou a aktívni športovci acai využívajú na podporu zvýšenia svojich výkonov a pre nárast svalovej hmoty. Táto superpotravina z Amazónie má rovnako blahodárny vplyv na sexuálne zdravie mužov i žien.

Acai – najvýživnejšie ovocie na planéte

Acai má veľmi originálnu a zároveň lahodnú chuť, ktorá sa dá prirovnať k chuti malín, čučoriedok a čokolády. Ide o jedno z najvýživnejších ovocí a súčasne jeden z najsilnejších antioxidantov na svete. Obsahuje totiž dvakrát viac antioxidačných látok než naša čučoriedka a asi 30 násobné množstvo typického purpurového farbiva antokyanídinu  než napríklad červené víno!

Acai využívali obyvatelia amazonských dažďových pralesov už v skorších dobách ako zdroj energie a zároveň si boli vedomí jeho výživnosti a vplyvu na imunitu. Asi preto tomuto ovociu hovorili „ovocie bohov“. Možno sa spýtate prečo. Palma, na ktorej toto ovocie vyrastá, získala svoje meno po múze z gréckej mytológie, Euterpe. Bola dcérou najvyššieho boha Dia a bohyne pamäti Mnemosyne. Do slovenčiny sa dá jej meno preložiť ako „Potešujúce“. Názov palmy, na ktorej rastie ovocie acai teda nosí svoj názov Euterpe oleracea nielen kvôli svojej kráse, ale aj pre blahodarné až zázračné účinky na zdravie. V tradičnej medicíne bol okrem ovocia využívaný aj odvar z listov a semien, napr. pri horúčke a odvar z koreňov proti cukrovke a malárii.

Aj v dnešnej dobe je acai neoddeliteľnou súčasťou dennej stravy v Brazílii a taktiež je považované za superpotravinu. Acai si tam cenia obzvlášť pre jeho stimulačné účinky a vplyv na energiu, ako prostriedok na podporu mozgovej činnosti, na detoxikáciu organizmu a na zvýšenie sexuálnej žiadostivosti. Acai berry v Brazílii najčastejšie konzumujú spôsobom, ktorému sa hovorí „Tazon de Açai“ či „acai misa“, čo znamená „acai v miske“. Acai tvorí súčasť klasických brazílskych raňajok, ktoré človeka dobre naštartujú do nového dňa. Tiež vy si môžete podľa ich vzoru pripraviť po ránu podobné, zdravé a energiu podporujúce jedlo.

Aká látky acai obsahuje?

Zaujímavé rozhodne je, že strom Acai (Euterpe oleracea) plodí po 4 rokoch svojej existencie, a to 2x ročne. Predstavte si, že z jednej palmy sa urodí až 20 kg ovocia ročne. Acai pôvodne pochádza z Južnej a Strednej Ameriky, hlavne z Brazílie, Peru či Belize. Rastie aj v Kolumbii, Venezuele, Ekvádore a dnes už sa objavuje aj v Európe. Táto palma je pestovaná predovšetkým pre svoje plody, ale tradične sú využívané aj listy a semená či koreň.

V acai sú prítomné polyfenolické antokyány, napr. resveratrol, kyanidín-3-galaktosidov, inak tiež C3G, silný antioxidant kyselina ferulová a elagová, flavonoidy petunidin, delfinidín či epikatechín. K ďalším obsahovým látkam patria kyselina protokatechová, triesloviny, polysacharidy, napr. arabinogalaktan, vitamíny A, C a E, vitamíny radu B, omega 3, 6, 9 mastné nenasýtené kyseliny, aminokyseliny, bielkoviny, sacharidy, vláknina, minerály a stopové prvky, napr. vápnik, horčík, železo, zinok, draslík, fosfor, chróm, mangán, meď, bór pod. Acai je ovocie vôbec s najvyšším obsahom antioxidačných látok. Má tiež širokú škálu tzv. fytonutrientov, živín, kvôli ktorým sa radí k superpotravinám v rámci zdravej výživy.

Acai berry môžete zohnať vo forme sušených plodov, nápoja, v podobe prášku alebo pyré. Každému vyhovuje niečo iné. Asi ťažko vám niekto poradí, aká forma užívania je najlepšia. Čítajte však popisky na produktoch a skúmajte množstvo účinných látok a pod. Inak acai nemá žiadne vedľajšie účinky, ani kontraindikácie, ale je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie. Nezabudnite, že acai rovnako ako ostatné druhy ovocia obsahuje fruktózu. Mali by ste sa preto presvedčiť o tom, či spoločnosť, od ktorej acai nakupujete, má atest, ktorý overuje jeho pôvod a čistotu. To pravé a poctivé acai má byť totiž zberalo v prirodzenom stave a ihneď spracované, najlepšie v Brazílii.

Acai proti rakovine a na ochranu imunitného systému

Pigmenty antokyány, vďaka ktorým získavajú plody acai tmavo modré až fialové sfarbenie, poskytujú ovociu veľmi intenzívnu ochranu pred dlhodobými, škodlivými účinkami UV žiarenia. Práve už spomínaný Antokyan C3G je najbežnejšou formou, ktorá „zapína“ gény chrániace organizmus pred žiarením a voľnými radikálmi. Niektoré štúdie preukázali, že extrakt z acai berry usmrcuje leukemické bunky. Antokyány hlboko pôsobí aj na bunkovú genetiku.

Bobule acai znižujú oxidačný stres, ktorý je spôsobený niektorými cudzorodými mikroorganizmami a toxínmi z vonkajšieho prostredia. Podporujú teda, aby imunitný systém fungoval na vyššej úrovni a ochránil organizmus proti týmto nežiaducim mikróbom. Aktivitu tzv. T-lymfocytov, ktoré sú súčasťou imunitného systému, podnecuje špecifický polysacharid arabinogalaktan, čím je zabezpečená lepšia ochrana pred infekciami.

Acai na chudnutie a v prírodnej kozmetike

Početné štúdie potvrdili, že acai berry stimuluje metabolizmus a súčasne s tým tlmí prílišné chute. Vďaka tomu je toto ovocie často propagované ako skvelá potravina zaručujúca schudnutie. Ale je to skutočne tak? Predpokladám, že neveríte tomu, že samotné pojedanie božských plodov acai bez akýchkoľvek iných opatrení vám zaručí to, že schudnete? Pokiaľ chcete naozaj stratiť na váhe, je nutné prehodnotiť svoj doterajší životný štýl, úplne upraviť jedálniček a samozrejme sa pravidelne hýbať. Bez toho sa vám asi schudnúť nepodarí! Navyše je to určite beh na dlhšiu trať … Už aj kvôli jo-jo efektu.

Ovocie acai má tiež pozitívny vplyv na kvalitu pleti. Vďaka obsiahnutým antioxidantom eliminuje vrásky, spomaľuje starnutie a pleť vyživuje.

Čo Acai všetko vie
 • 1. Posilňuje imunitný systém. Vďaka obsahu antioxidantov pôsobí proti rakovine (aj preventívne).
 • 2. Znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a krvného cukru. Posilňuje srdce a cievy.
 • 3. Vďaka obsahu vlákniny zlepšuje zažívanie. Pomáha redukovať hmotnosť.
 • 4. Pôsobí ako prevencia proti zápche a hemoroidom. Eliminuje alergiu.
 • 5. Napomáha vylučovaniu toxických látok z organizmu.
 • 6. Znižuje únavu, vyčerpanie a dodáva energiu.
 • 7. Eliminuje stres a psychické vypätie.
 • 8. Podporuje lepšiu mozgovú činnosť.
 • 9. Podporuje zvýšený fyzický výkon a nárast svalovej hmoty.
 • 10. Má priaznivý vplyv na sexuálne zdravie mužov i žien.
 • 11. Napomáha zdravému a kvalitnému spánku.
 • 12. Spomaľuje účinky starnutia. Vyživuje a vypína pleť.
Ako môžete Acai berry využiť v kuchyni?

Sušené plody acai berry si pokojne pridávajte do ovsených kaší, pudingu, domáceho müsli či jogurtu. Ale dá sa zobať len samotné alebo zmiešané napríklad s orechmi. Nápoj z acai berry priamo nabáda k tomu, aby ste si mohli čo najrýchlejšie doplniť energiu treba pred nejakým športovým výkonom. Práškom z acai berry môžete dochucovať koktaily alebo smoothies. Jednoducho ho zmiešajte s vodou alebo džúsom, popr. nasypte do bieleho jogurtu. Pyré z acai berry možno konzumovať samotné, v množstve asi 30 ml pred jedlom alebo ho zmiešať s vodou, džúsom, mliečnym koktailom a pod. Dá sa tiež ľahko rozmiešať v müsli či jogurtu.

Zdroj  : biooo.cz

Super zdravé oranžové potraviny

facebook

Quinoa alebo Mrlík čílsky ako superpotravina budúcnosti

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.