Kto by nechcel žiť do sto rokov a zostať pritom zdravý a plný života? Aj keď niektoré veci len ťažko ovplyvníte, svoje zdravie a dĺžku života máte z veľkej časti vo svojich rukách. Nové vedecké štúdie a dáta zozbierané od ľudí, ktorí prekročili deväťdesiatky, ukazujú, že to čo jeme, má veľký vplyv na dĺžku života a celkové zdravie.
Chcete si vylepšiť vyhliadky na dlhovekosť? Stavte na nasledujúce potraviny a tipy.
Brokolica, hrozno a šalát
Na jednom sa vedci rozhodne zhodnú – strava plná ovocia a zeleniny, ktorá je bohatá na dôležité živiny, ale chudobná na kalórie, je tým najlepším ťahom pre dlhý a zdravý život. Ak potrebujete konkrétnejšie informácie, na akú zeleninu a ovocie sa máte zamerať najviac, potom vedzte, že podľa štúdií vám život najviac predĺži brokolica, hrozno a šalát.
Bobuľovité ovocie
Mini ovocie, ako sú maliny, jahody, čučoriedky či černice, sú plné antioxidantov, ktoré podporujú imunitu a pomáhajú odvracať život ohrozujúce ochorenia. Navyše vám sladké bobule pomôžu dôstojne starnúť. Experti z Harvardskej univerzity vo svojej štúdii zistili, že najmenej jedna porcia čučoriedok alebo dve porcie jahôd každý týždeň môžu znížiť riziko kognitívneho poklesu u starších osôb.
Cesnak
Na minuloročnom zraze storočných ľudí v Pensylvánii pani Nancy Fisherová (107) vyhlásila, že za svoju dlhovekosť vďačí viere v boha a svojej vášni pre cesnak. A výskumy ukazujú, že pani Fisherová môže mať pravdu. Fytochemikálie v cesnaku môžu totiž zastaviť množenie karcinogénnych látok v tele a tiež znižovať riziko rakoviny čriev.
Olivový olej
Tekuté zlato, ako sa niekedy tomuto lahodnému a zdravému tuku hovorí, je veľmi dobré pre srdcové zdravie, čo znamená, že môže predĺžiť dĺžku vášho života. Niektoré štúdie tiež spájajú olivový olej s pozitívnymi účinkami na mozog a prevenciu rakoviny. Najzdravší je panenský olej lisovaný za studena, denne by ste mali skonzumovať aspoň dve čajové lyžičky.
Avokádo
Ako podľa najnovších správ z National Center of Health Statistics zabrániť srdcovým ochorením? Jedzte viac potravín, ktoré pomáhajú udržiavať vaše srdce zdravé, ako je napríklad avokádo a zlepšite si tak vyhliadky na dlhý život. Avokádo vám pomôže znížiť hodnoty zlého LDL cholesterolu a zároveň zvýšiť hodnoty HDL dobrého cholesterolu. Vďaka avokádu bude vaše telo tiež lepšie vstrebávať vitamíny zdravé pre srdce, ako sú betakarotén a lykopén.
Paradajky
Lykopén je veľmi dôležitou živinou v boji proti rakovine, ktorá patrí medzi hlavné príčiny úmrtí vôbec. A čo sa týka lykopénu, vedzte, že neexistuje lepší zdroj než zrelá červená paradajky. Tie sa snažte konzumovať v podobe paradajkovej omáčky alebo paradajkovej polievky, vďaka tepelnej úprave môže totiž vaše telo vstrebať viac karotenoidu lykopénu.
Fazuľa
V rozsiahlej štúdii starších ľudí v Austrálii, Japonsku, Švédsku a Grécku z roku 2004 vedci zistili, že za každých dvadsať gramov strukoviny skonzumované za deň mali účastníci o 7 až 8 percent zníženej úmrtí. Strava bohatá na fazuľu a strukoviny totiž zvyšuje hodnoty mastnej kyseliny butyrátu, ktorá podľa štúdie z Michigane State univerzity môže chrániť pred rakovinovým bujnením.
Zrná a semienka
Väčší príjem vlákniny môže podľa štúdie z roku 2011 publikovanej v Archives of Internal Medicine znížiť riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny o 22 percent. Experti vysvetľujú, že vláknina môže chrániť proti cukrovke, srdcovým ochorením, niektorým typom rakoviny aj obezite a môže znižovať cholesterol, krvný tlak a krvný cukor. To už je dosť dôvodov k výmene bieleho pečiva a cestovín za celozrnné varianty.
Čokoláda
Skvelé správy pre všetkých čokoholikov – čokoláda vám môže pridať až rok života. Harvardská štúdia viac ako 8000 ľudí ukázala, že tí, ktorí konzumovali mierne množstvo čokolády trikrát do mesiaca, žili takmer o rok dlhšie ako tí, čo čokoládu nejedli. V ďalšej štúdii z roku 2009, ktorá prebehla na Karolinskom Institute v Štokholme, pacienti, ktorí prežili infarkt, mali o 44 percent znížené riziko úmrtia počas nasledujúcich ôsmich rokov, ak jedli čokoládu až raz týždenne v porovnaní s tými, čo ju nejedli vôbec. Podľa vedcov stoja za všetkým antioxidanty flavanoly ukryté v kakaových bôboch. Najviac flavanolov obsahuje kvalitná horká čokoláda.
Jedzte menej mäsa
Predĺžiť život vám tiež môže vegetariánska strava. Podľa štúdie z roku 2009 z univerzity v Severnej Karolíne ľudia, ktorí jedia mäso (hlavne červené) každý deň, majú vyššie riziko úmrtia v priebehu desiatich rokov oproti tým, čo jedia mäsa menej. Väčšina úmrtí v štúdii bola spôsobená srdcovým ochorením alebo rakovinou, za ktorými stáli predovšetkým hamburgery, rezne, bravčové, ďalej potom spracované mäso ako slanina, salámy a párky.
Jedzte viac orechov
Nedávna štúdia z marca tohto roku na Harvarde takisto zistila, že konzumácia červeného mäsa je spojená s vyšším rizikom úmrtia na rakovinu a ochorenia srdca. Táto štúdia sa však zamerala aj na výhody nahradenia mäsa zdravším zdrojom bielkovín, ako sú orechy, ryby a strukoviny. Vedci zistili, že výmena porcie hovädzieho alebo bravčového za jednu porciu orechov by mohla znížiť riziko úmrtia v strednom veku o 19 percent.
zdroj: idnes.cz