Quinoa alebo Mrlík čílsky ako superpotravina budúcnosti

farmasi

Quinoa je starodávna potravina, pôvodom z Bolívie, s prívlastkom „superfood“, kvôli svojim zdravotným benefitom. Je ideálna pre každého, od vegánov, cez vegetariánov, až po ľudí s intoleranciou na lepok a citlivým žalúdkom. Pretože je ľahko stráviteľná a nezaťažuje tráviaci systém. Navyše, jednoducho si ju pripravíte, je univerzálna, takže ju môžete použiť na sladko aj na slano, a cenovo dostupná. Hotový zázrak!

Quinoa je semeno, pseudoobilnina, super potravina a kompletný zdroj bielkovín s najvyšším obsahom aminokyselín. Obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, čo je raritou. Tieto aminokyseliny sú dôležité pre telo, pretože si ich nedokáže samé produktovať a potrebuje ich prijímať prostredníctvom stravy, a to nie je jednoduché. Pšenici, ryži a väčšine ostatných obilninám chýba zväčšia jedna alebo viac esenciálnych aminokyselín, ale quinoa ich má všetky.

Navyše, obsahuje tiež enzýmy, vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny, vlákninu či antioxidanty. Je plná kvalitných bielkovín, draslíka, horčíka, železa, vitamínu B. Je tiež bohatá na mangán, tryptofán a fosfor. To všetko by malo byť súčasťou zdravej stravy. V porovnaní s inými obilninami je quinoa podstatne lepší zdroj vápnika a bielkovínPôsobí protizápalovo, má pozitívny vplyv na srdce a cievy.

Quinoa obsahuje takmer dvakrát toľko vlákniny ako ostatné druhy obilnín

Vláknina v potravinách je významná pri úľave od zápchy, pomáha predchádzať ochoreniam srdca a znižuje vysoký krvný tlak. Navyše znižuje i hladinu cholesterolu, riziko vzniku hemoroidov a pomáha pri chudnutí.

Quinoa je andská plodina, ktorá pochádza z oblasti jazera Titicaca v Peru a Bolívii. Názov plodiny pochádza z kečuánskeho slova “Kinwa”, ktoré bolo odvodené do španielčiny. Ide o takzvanú pseudoobilninu, teda rastlinu, ktorá nepatrí do rodiny obilnín, ale používa sa rovnakým spôsobom. Je príbuznou červenej repy, špenátu a láskavca. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok ako základné aminokyseliny, kalcium, fosfor, železo.

Quinoa je jedlá celá, vrátane listov a stonky, avšak najznámejšie a najobľúbenejšie sú práve semená. Listy rastliny chutia podobne ako špenát alebo listy repy. Už za čias Inkov existovalo niekoľko druhov. Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie patria biele, vzácnejší  je červený druh, ale môžeme nájsť aj semená quinoa zafarbené do oranžova, ružova, fialova, hneda, dokonca sú aj čiernej farby. Aj u nás v niektorých obchodoch so zdravou výživou môžeme nájsť viacero druhov quinoa. Najčastejšie sa stretneme s bielou (alebo zlatou), červenou a čiernou quinoa, niektorí výrobcovia robia aj zmesy týchto farieb.

Z pohľadu pestovateľov nie je medzi farebnými quinoa semienkami rozdiel. Obsahujú rovnaký podiel nutričných látok, líšia sa iba farbou. Z pohľadu konzumentov sú veľmi jemné rozdiely medzi farebnými quinoa. Biela quinoa je najjemnejšia a vyžaduje si najmenej času varenia (cca 10-15 minút), pričom červená a čierna quinoa potrebujú asi o 5 minút viac času a sú trošku “chrumkavejšie”. V zásade môžeme použiť quinoa podľa toho, aká farba sa nám hodí k jedlu.

Quinoa sa stala populárna hlavne ako potravina pre celiatikov, keďže neobsahuje lepok a je plnohodnotnou náhradou za iné obilniny, obsahujúce lepok. Samozrejme zanedbateľný nie je ani obsah minerálov, vitamínov a antioxidantov. Je ľahko stráviteľná, vhodná aj pre dojčatá a deti. Zo všetkých zŕn obsahuje najviac proteínov a zdravých tukov. Rôzne výskumy potvrdili, že konzumácia quinoa pomáha pri potláčaní zápalových ochorení a v boji s obezitou. Zabezpečuje vhodnú stravu pre diabetikov, keďže pomáha regulovať obsah cukru v krvi a znižovať cholesterol. Chráni tiež pred vznikom rakoviny hrubého čreva.

Túto rastlinu pestovali už predkolumbovské civilizácie a využívali ju ako nutričnú potravinu. Existujú historické nálezy quinoa v hrobkách Tarapacá, Calama a Arica v Chile, ako aj v rôznych regiónoch Peru, že tomu tak bolo už niekedy medzi 3000 až 5000 rokmi pred našim letopočtom. Pre civilizáciu Inkov tvorila základ stravy. Quinoa je nenáročná plodina, ktorá dokáže prežiť v akýchkoľvek klimatických podmienkach. Vďaka tomu ľuďom pomáhala prežiť aj v časoch najväčšieho nedostatku potravín. 

Tak ako chia semená pre Aztékov, quinoa pre Inkov tiež znamenala veľa, bola súčasťou náboženských a slávnostných rituálov a celej inkskej kultúry. A to bol dôvod, prečo rastlina quinoa v 16. storočí skoro zmizla z povrchu zemského. Španielsky dobyvateľ Francisco Pizarro zničil quinoa polia, aby oslabil inkské obrady a celú kultúru. Našťastie quinoa divo rastúca vo vyšších polohách prežila a vďaka tomu došlo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia k znovuobjaveniu matky zŕn.

Quinoa a jej druhy

Napočudovanie, existuje viac ako 120 rôznych variácií quinoy, niektoré zdroje uvádzajú dokonca viac ako 3000. My vám však predstavíme jej 3 najbežnejšie typy:

  1. Biela quinoa – jemnejšia a mäkšia štruktúra po uvarení, horkejšia chuť
  2. Červená quinoa – po uvarení si svoj tvar viac udrží, výdatnejšia chuť, gumovejšia štruktúra
  3. Čierna quinoa – po uvarení si svoj tvar viac udrží, chrumkavejšia a jemne sladká chuť

Biela quinoa napriek svojmu nízkemu obsahu tuku, obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín a karotenoidov. Zatiaľ čo, červená a čierna quinoa sú 2-krát bohatšie na vitamín E.

Quinoa – aké účinky má na naše zdravie?

1.      Prevencia rakoviny

Pre vysoký obsah vlákniny, celozrnné potraviny ako quinoa pôsobia preventívne proti vzniku viacerých typov rakoviny. Efektívne pomáha pri znížení LDL („zlého“) cholesterolu, posilňuje tráviaci systém a znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

2.      Horčík a zdravé srdce

Pravidelnou konzumáciou quinoy môžete tiež zlepšiť zdravie vášho srdca a vďaka vysokému obsahu horčíka zmierniť riziko vzniku mŕtvice.

3.      Quinoa a chudnutie

Quinoa je potravina s nízkym glykemickým indexom. Pre vysoký obsah vlákniny a bielkovín navodzuje príjemný pocit sýtosti. Nenúteným spôsobom tak jete menej, takže áno, skutočne pomáha pri chudnutí.

4.      Lepší metabolizmus

Niekoľko ďalších štúdií poukázalo na to, že quinoa výrazne znižuje hladinu cukru, inzulínu a triacylglycerolov v krvi.

5.      Bohatá na antioxidanty

Quinoa obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré sa najčastejšie spájajú s neutralizáciou a odstraňovaním voľných radikálov v tele. Účinne tak bojuje proti starnutiu a vzniku viacerých chorôb.

6.      Znižuje bolesť

Quinoa obsahuje vysoké množstvo vitamínu B-2 (riboflavín), ktorý zmierňuje bolesti hlavy a migrénu. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje suchosť pokožky, anémiu, citlivosť a začervenanie očí.

7.      Prevencia vzniku obličkových kameňov

Quinoa upravuje normálne hodnoty draslíka v tele a pôsobí tak preventívne proti vzniku obličkových kameňov.

V USA sa quinoa stala taká populárna, že Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo rok 2013 za Medzinárodný rok Quinoa ako uznanie pre andských obyvateľov, ktorí ju zachovávali ako potravu pre súčasné a budúce generácie.

Najväčším producentom quinoa je v súčasnosti štát Peru, ktorý vyváža do USA niekoľko desiatok tisíc ton semien ročne. Zber začína na konci marca, keď farmári zbierajú prvé rastliny, ktoré hrajú hlavnú úlohu v dvojdňovom Festivale úrody, kde sa zídu predstavitelia zo zhruba štyroch tisíc rodinných fariem. Už iba táto veľkolepá oslava je dôkazom jedinečnosti quinoa.

Od roku 2000 sa predaj quinoa zvýšil sedemkrát. Výnimočné nutričné vlastnosti dokonca viedli NASA k tomu, aby ju zaradili ako stravu pre kozmonautov. Vláda bolivijského prezidenta Eva Moralesa určila quinoa ako strategický potravinový zdroj a podporuje jej domácu spotrebu. Samotný prezident Morales povedal, že quinoa je ako ryža hôr.

V roku 1983 stálo 27 kilogramov quinoa (= 1 bushel – hmotnostná jednotka pre suché obilie) asi 3 doláre a bola známa ako indiánske jedlo. Dnes sa cena pohybuje okolo 100 dolárov za bushel (3 až 8 tisíc dolárov za tonu). Vplyv na rozmach mohla mať aj návšteva španielskeho kráľa Juana Carlosa v Bolívii v roku 1987, kedy zaradil quinoa do svojej diéty. Takto si získala pozornosť celého sveta.

Úroda sa bežne zbiera ručne, zriedkavo strojmi, kvôli rozdielom v dozrievaní jednotlivých odrôd a môže dosiahnuť 3 až 5 ton semien na hektár. Po zbere sa rastliny nechajú usušiť, až kým nedosiahnu vlhkosť pod 10%. Potom sa semená oddelia mlátením. Pred uskladnením sa ešte musia vysušiť, aby sa zabránilo klíčeniu.

Matka zŕn. Takto prezývajú plodinu quinoa, ktorá živila a posilňovala Inkov. Plodinu, ktorá je bohatým zdrojom živín. V posledných rokoch popularita tejto plodiny rastie. Konečne aj západný svet prišiel na to, čo v Peru a Bolívii vedeli už starí Inkovia, že quinoa je zdroj. Zdroj energie a živín.

Matka zŕn – The mother grain – to je názov dokumentárneho filmu z produkcie Bear Witness Pictures, ktorý rozpráva príbeh tohto starodávneho zdroja potravy. Dvojica filmárov Michael Wilcox a Stefan Jeremiah podnikla cestu do Bolívie, aby našli príbehy a objavili starodávne obilie v novom svetle. Filmári sa inšpirovali jednoduchou otázkou. Prečo bol celý rok 2013 venovaný takej nenápadnej plodine?

Dokument dáva odpovede na túto otázku. Týchto odpovedí je hneď niekoľko. Quinoa tvorila neoddeliteľnú súčasť inkskej kultúry. Pre Inkov to bola posvätná plodina a už stáročia tvorí súčasť stravy pôvodných obyvateľov Peru a Bolívie. V čom je quiona taká výnimočná? V prvom rade preto, že dokáže rásť v podmienkach, kde iné plodiny a rastliny nedokážu prežiť. Prečo sa quinoa stala takou populárnou? Štúdie dokázali, že obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Quinoa je zaujímavá aj z hľadiska ceny jej produkcie, ktorá je nižšia ako napríklad produkcia zemiakov alebo kukurice.

Pred niekoľkými rokmi by ste mohli quinoa v Peru kúpiť naozaj veľmi lacno. Vtedy ešte západný svet netušil, aké bohatstvo sa v nej ukrýva. Inkovia a ich potomkovia, dnešní obyvatelia Peru a Bolívie, to však vedeli už dávno. Dnes je situácia iná. Dnes už quinoa nekúpite tak lacno ani v Peru. Nie preto, že by jej nebolo dostatok alebo že by sa zvýšili náklady na produkciu. Jednoducho quinoa je dnes “v kurze”. Už to nie iba nejaká plodina, už je svetová. Tento fakt samozrejme podnikaví producenti využili a cena rýchlo stúpla smerom nahor. Na to asi najviac doplatili miestni a chudobní obyvatelia, pre ktorých quinoa roky predstavovala dostupný, lacný a nesmierne výživný zdroj potravy.

Quinoa je už pomerne známa plodina aj u nás. Nájdeme ju v každom zdravom obchodíku. Tak ako mnoho iných potravín, aj quinoa pochádza z južnej Ameriky. Pestuje sa prevažne v Peru a Bolívii, odkiaľ sa exportuje do celého sveta.

Quinoa je andská plodina, ktorá pochádza z oblasti jazera Titicaca v Peru a Bolívii. Názov plodiny pochádza z kečuánskeho slova “Kinwa”, ktoré bolo odvodené do španielčiny. Ide o takzvanú pseudoobilninu, teda rastlinu, ktorá nepatrí do rodiny obilnín, ale používa sa rovnakým spôsobom. Je príbuznou červenej repy, špenátu a láskavca. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok ako základné aminokyseliny, kalcium, fosfor, železo.

Quinoa je jedlá celá, vrátane listov a stonky, avšak najznámejšie a najobľúbenejšie sú práve semená. Listy rastliny chutia podobne ako špenát alebo listy repy. Už za čias Inkov existovalo niekoľko druhov. Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie patria biele, vzácnejší  je červený druh, ale môžeme nájsť aj semená quinoa zafarbené do oranžova, ružova, fialova, hneda, dokonca sú aj čiernej farby. Aj u nás v niektorých obchodoch so zdravou výživou môžeme nájsť viacero druhov quinoa. Najčastejšie sa stretneme s bielou (alebo zlatou), červenou a čiernou quinoa, niektorí výrobcovia robia aj zmesy týchto farieb.

Z pohľadu pestovateľov nie je medzi farebnými quinoa semienkami rozdiel. Obsahujú rovnaký podiel nutričných látok, líšia sa iba farbou. Z pohľadu konzumentov sú veľmi jemné rozdiely medzi farebnými quinoa. Biela quinoa je najjemnejšia a vyžaduje si najmenej času varenia (cca 10-15 minút), pričom červená a čierna quinoa potrebujú asi o 5 minút viac času a sú trošku “chrumkavejšie”. V zásade môžeme použiť quinoa podľa toho, aká farba sa nám hodí k jedlu.

Quinoa sa stala populárna hlavne ako potravina pre celiatikov, keďže neobsahuje lepok a je plnohodnotnou náhradou za iné obilniny, obsahujúce lepok. Samozrejme zanedbateľný nie je ani obsah minerálov, vitamínov a antioxidantov. Je ľahko stráviteľná, vhodná aj pre dojčatá a deti. Zo všetkých zŕn obsahuje najviac proteínov a zdravých tukov. Rôzne výskumy potvrdili, že konzumácia quinoa pomáha pri potláčaní zápalových ochorení a v boji s obezitou. Zabezpečuje vhodnú stravu pre diabetikov, keďže pomáha regulovať obsah cukru v krvi a znižovať cholesterol. Chráni tiež pred vznikom rakoviny hrubého čreva.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Túto rastlinu pestovali už predkolumbovské civilizácie a využívali ju ako nutričnú potravinu. Existujú historické nálezy quinoa v hrobkách Tarapacá, Calama a Arica v Chile, ako aj v rôznych regiónoch Peru, že tomu tak bolo už niekedy medzi 3000 až 5000 rokmi pred našim letopočtom. Pre civilizáciu Inkov tvorila základ stravy. Quinoa je nenáročná plodina, ktorá dokáže prežiť v akýchkoľvek klimatických podmienkach. Vďaka tomu ľuďom pomáhala prežiť aj v časoch najväčšieho nedostatku potravín. 

Tak ako chia semená pre Aztékov, quinoa pre Inkov tiež znamenala veľa, bola súčasťou náboženských a slávnostných rituálov a celej inkskej kultúry. A to bol dôvod, prečo rastlina quinoa v 16. storočí skoro zmizla z povrchu zemského. Španielsky dobyvateľ Francisco Pizarro zničil quinoa polia, aby oslabil inkské obrady a celú kultúru. Našťastie quinoa divo rastúca vo vyšších polohách prežila a vďaka tomu došlo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia k znovuobjaveniu matky zŕn.

Zubné protézy už nebudú potrebné. Tretie zuby by sa mali dať vypestovať.

facebook

Zázvor je 10 000-krát účinnejší ako chemoterapia, potvrdila to nová štúdia