Zubné protézy už nebudú potrebné. Tretie zuby by sa mali dať vypestovať.

farmasi

Profesor Jeremy J. Mao z Kolumbijskej univerzity v USA prišiel na spôsob, ako nechať narásť pacientovi nové zuby aj potom, keď mu tie druhé už vypadali. Ak by sa táto metóda uchytila v praxi, mohli by sme zabudnúť na zubné náhrady a na zubné protézy v pohároch.

Profesor Jeremy J. Mao tvrdí, že je možné si „vypestovať“ tretie zuby v akomkoľvek veku. Technológia je založená na pestovani nového zuba priamo v alveolu, čo je lôžko v čeľusti, ktoré drži koreň zuba. Jeremy J. Mao vyrobil z prírodných materiálov zub a vložil doň stimulátor rastu. Tento „zárodok zuba“ potom zaviedol pokusnému zvieraťu do prázdnej jamky. V priemere po deviatich týždňoch živočíchom vyrástli zuby, ktoré sa ideálne spojili s okolitým väzivom.

PRIRODZENE A LACNO

Podľa Maove metódy sa má do čeľuste pacienta implantovať forma z kompatibilných polymérov s množstvom kanálikov zaplnených látkami, ktoré budú stimulovať rast buniek. Tieto faktory potom umožnia vlastným kmeňovým bunkám pacienta produkovať tkanivo zuba a to v presne určenom tvare, čím vznikne plnohodnotný zub.

„Rozhodujúcim faktorom pri vývoji regenerácie zubov je nájsť cenovo efektívny prístup, ktorý bude vhodný aj pre pacientov, ktorí si zubné implantáty nemôžu dovoliť, alebo nie sú pre nich vhodné,“ hovorí doktor Jeremy J. Mao.

NÁHRADA ZA IMPLANTÁTY?

Dentálne implantáty sú považované za jednoduchý a účinný spôsob, ako nahradiť chýbajúci zub. Bohužiaľ však môžu spôsobovať určité problémy a komplikácie. Napríklad vaše telo ich môže odmietnuť alebo spôsobí infekciu, takže je potom nutné implantáty vybrať.

Nová metóda profesora Jeremy J. Maa sa každopádne javí ako najschodnejšie riešenie. Než bude ale riadne otestovaná, musíme si vystačiť s vlastnými zubami, alebo s tým, čo nám po nich zostane.

zdroj: flowee

22 diétnych potravín, ktoré v období pandémie najúčinnejšie posilnia vašu imunitu

facebook

Čo robiť, keď je partner úplne beznádejný v posteli

Omnia Telové mlieko

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.