Ako užívať sociálne médiá a nezošalieť?

farmasi

Päť rád americkej psychologičky

Negatívnym vplyvom sociálnych médií na psychiku sa možno vyhnúť, alebo ich aspoň zmierniť ich správnym užívaním, tvrdí psychologička z Georgetown University

Podľa prieskumu Americkej psychiatrickej asociácie viní viac než tretina dospelých Američanov sociálne médiá za psychické ťažkosti, ktoré prežívajú. Jedná sa o depresie, sociálnu izoláciu a osamelosť. Z prieskumu vyplýva, že iba 5% ľudí vníma pôsobenie sociálnych médií pozitívne, 45% vníma pozitívne aj negatívne dopady. Stále tak teda prevažuje časť populácie, na ktorú užívanie sociálnych médií dopadá ťaživo. Napriek tomu ich používajú.

Aby ste situáciu zlepšili, obmedzte neustále kontrolovanie svojich online profilov a vypnite oznámenia, ktorá vám od sociálnych médií chodia na vaše chytré telefóny.

Jeleňa Kecmanovicová, profesorka psychológie na Georgetown University, zverejnila päť tipov, ako sociálne médiá užívať, aby sa na psychike ľudí nepodpísali tak negatívne. Ako sa teda vyhnúť depresiám zo sociálnych médií, keď sa nechcete odpojiť úplne?

1. VYPNITE OZNÁMENIE

Nadužívanie sociálnych médií sťažuje nadväzovať bežné kontakty v normálnom živote. Aby ste situáciu zlepšili, obmedzte neustále kontrolovanie svojich online profilov a vypnite oznámenia, ktoré vám od sociálnych médií chodia na vaše chytré telefóny, ideálne môžete úplne vypnúť wifi alebo dáta a odstrihnúť sa od internetu. Zaistite, aby sociálne médiá už nenarušovala vaše pracovné i osobné vzťahy a obmedzte čas, ktorý na svojich profiloch trávite.

2. PLÁNUJTE PRAVIDELNÝ DETOX

Nejde len o jeden „deň offline“. Kecmanovicová odporúča naordinovať si sociálno-mediálny detox pravidelne a podporiť ho odinštalovaním aplikácií ako je Facebook, Instagram a ďalšie z telefónu úplne.

3. OPÝTAJTE SA: PREČO?

Premýšľajte nad tým, prečo sa musíte každé ráno nutne pripojiť na Instagram. Čím vás vlastne taká činnosť obohatí? Ide o niečo, čo skutočne urobiť musíte, pretože vás to niekam posunie, alebo je to len bezduchý zvyk, ktorý bezmyšlienkovite opakujete, pretože ho už máte takto zabehnutý?

Prečo by ste o niekom takom mali vedieť, v koľko ráno vstáva, čo nové si kúpil alebo kam ide na dovolenku?

Kecmanovicová tvrdí, že akonáhle si uvedomíte, že sociálne médiá vlastne naozaj nepotrebujete, uvoľníte sa a stratíte nutkavú potrebu neustále kontrolovať, „čo je nové“.

4. Zúžte OKRUH „PRIATEĽOV“

Podľa jednej nedávnej štúdie informácie o živote „priateľov“ ovplyvňujú psychiku sledujúceho negatívnejšie než iný obsah zdieľaný na Facebooku. Iste máte medzi svojimi kontakty veľa ľudí, s ktorými sa nevídate a ku ktorým nemáte inak vlastne vôbec blízko. Prečo by ste o niekom takom mali vedieť, kedy ráno vstáva, čo nové si kúpil alebo kam ide na dovolenku? Premažte kontakty a nechajte si tu len ozajstných kamarátov a známych. Uľaví sa vám.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

5. Stretávajte SA VIAC OSOBNE

Ak sociálnymi médiami čoraz častejšie nahrádzate osobné stretnutie s priateľmi a príbuznými, je podľa Kecmanovicové najvyšší čas začať konať. Jednoducho sa sesternice, ktorá práve porodila, spýtajte na to ako sa jej darí osobne. Správa cez messenger je síce fajn, ale sesternice ju toľko neocení. Už len preto, že takýchto dostala desiatky.

Stretávajte sa s ľuďmi namiesto toho, aby ste si s nimi písali. Nutnosť byť v kontakte cez sociálne médiá potom podľa Kecmanovicové postupne odznie sama od seba. A nahradí ju pocit spolupatričnosti, ktorý poskytne len stretnutie sa skutočným človekom z mäsa a kostí.

zdroj: flowee

15 aplikácií, ktoré nemajú v telefónoch vašich detí čo robiť

facebook

Padajú mi vlasy.. Čo mám robiť?