Voda s citrónom. Pomôže vám schudnúť? Áno, ale …

Chudnete a chceli by ste zhadzovanie kíl niečím postrčiť?  Skúste vodu s citrónom. Podporuje spaľovanie tukov, posilňuje imunitu, a navyše čistí pleť!

Vode s citrónom sa prisudzujú takmer magické účinky. Je to ale skutočne tak? A má popíjanie tohto nápoja aj negatívne stránky?

Čerstvou šťavou z citróna si ráno „nakopnete“ metabolizmus. A to znamená jediné: ľahšie chudnutie. „Ráno je najviac dôležité doplniť tekutiny. Má to vplyv na naštartovanie trávenie. Som zástancom prepojovanie jednotlivých výživových smerov, teda by som odporučil dať len niekoľko kvapiek citróna a k tomu pridať štipku kvalitného zázvoru a kurkumy, „radí Martin Škába, výživový špecialista a lektor vo firmách. Dehydrovaný organizmus nám môže spôsobiť veľa problémov: vedie k zápche, k stresu a únave.

Odborníci odporúčajú piť radšej vlažnú alebo teplú vodu. Telo z ľadovej vody môže dostať teplotný šok, pretože spotrebuje veľa energie na to, aby studenú vodu ohrialo. Naopak s teplou vodou môže hneď prijať všetky výhody, pretože nie je ničím zaťažené. Vlažnú vodu lepšie vstrebáte a oveľa lepšie zaženie smäd.

Citrónom proti toxínom

Vytlačená citrónová šťava poskytuje veľa vitamínov a antioxidantov. Tie sú známe pre svoje pôsobenie proti rakovine. Vitamín C posilňuje imunitu a znižuje tlak. Okrem vitamínu C, B a provitamínu A je citrón tiež zdrojom vápnika, draslíka, fosforu, horčíka, železa, zinku a pektínu. Všetky tieto dôležité vitamíny a minerály dohromady podporujú srdcovú činnosť, kyselina askorbová (vitamín C) okrem iného udržiava v dobrom stave všetky spojivové tkanivá, chrupavky a kosti.

Citrón je známy aj pre svoje protizápalové účinky. Je preto vhodný pri rekonvalescencii po úraze či choroby. Voda s citrónom pomáha aj s alergiami a astmou a ako prírodné antibiotikum chráni sliznice pred infekciou.

Pozor na zuby a pálenie záhy

Ale ako u všetkého, aj tu platí, že nič sa nemá preháňať. „Jedna potravina či nápoj nemôže kompenzovať celú vašu životosprávu, preto hoci je tento nápoj v určitom slova zmysle prínosný, sám o sebe vás nezachráni od choroby či neprinesie príval rannej energie. Tento nápoj dodá telu tekutiny, je osviežujúci, chutný, obsahuje antioxidačné látky vrátane niekoľkých minerálov – takže prečo nie? Odporúčam ho ale piť naozaj po ránu s následným čistením zubov, pretože môže narúšať zubnú sklovinu, „dopĺňa Hana Mojžíšová.

Ľudia majú niekedy obavy z prekyslenia žalúdka. Faktom ale je, že citrón, hoci chutí kyslo, je potravina, ktorá telu pomáha udržať zásadotvorné, teda zdravšie vnútorné prostredie. Samotná chuť nie je rozhodujúca: prekyslenie organizmu vám z citróna nehrozí.

Pozitívnych účinkov citróna na ľudské zdravie je mnoho. Môžeme ešte spomenúť napríklad ten, že pitie vody s citrónom je močopudné, čím pomáha vyplaviť nežiaduce látky z tela, a to vrátane baktérií a tukov. Samotné popíjanie citrónovej vody ale za vás kilogramy nezhodí. Samozrejme záleží aj na vyváženej strave a dostatku pohybu.

zdroj: prozeny.cz

Najobľúbenejšia superpotravina. Ako vám prospieva kakao?

facebook

Quinoa alebo Mrlík čílsky ako superpotravina budúcnosti

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.