Môžete vďaka masturbácii schudnúť?

Masturbácia je bežná sexuálna aktivita a zároveň prirodzený a bezpečný spôsob, ako preskúmať svoje telo, cítiť radosť a uvoľniť sexuálne napätie. Napriek mýtom neexistujú žiadne fyzicky škodlivé vedľajšie účinky tejto kratochvíle, ba naopak. Dá sa vďaka nej aj schudnúť? Počty sú jasné!

Sólo hrátky? Len do nich! Vedci na masturbácii sipú samé pochvalné ódy. Toto sa zistilo, že muži, ktorí ejakulujú viac ako 21-krát za mesiac, znižujú riziko rakoviny prostaty zhruba o 33 percent. Pravidelný sex (alebo onania) tiež prispieva k posilňovaniu svalov panvového dna, takže tí, komu jedno alebo druhé nie je cudzie, pozitívne ovplyvňujú inkontinenciu či erektilnú dysfunkciu. A aj taký imunitný systém si prichádza na svoje!

Vyskytuje sa vo všetkých prostrediach

Odborníci, ku ktorým patrí napríklad floridská expertka na hormóny Jennifer Landa, hlásajú, že sa pri orgazme zvyšujú hladiny hormónu kortizolu. Áno, toho hormónu, ktorý má obvykle zlú povesť ako sprievod stresu. V skutočnosti kortizol pomáha regulovať a udržovať imunitný systém v chode. Vec je teda jasná.

Masturbácia vytvára ideálne podmienky na obranyschopnosť! Nehľadiac na to, že uvoľňuje neurochemikálie, ako je dopamín či oxytocín, ktoré povzbudzujú náladu, zvyšujú spokojnosť a napomáhajú dobrému spánku. No dobre, zábava je jedna vec, ale napadlo vás niekedy, že by maratón s vibrátorom mal vplyv aj na telesné krivky? A koľko kalórií sa vlastne pri masturbácii spáli?

Zrýchlený krvný obeh a to ostatné

Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Plose One ženy pri penetračnom sexe spália v priemere 69 kalórií (asi tri kalórie za minútu) a muži 101 kalórií. Lenže pohlavný styk a onanie sú ako nebo a dudy. Pri milovaní sa počíta s tým, že do pohybov zapájate viac svalových skupín, meníte pozície, presúvate telo z jednej strany postele na druhú (alebo z postele na zem a zase späť), opierate sa o stenu, rôzne prepletáte nohy a robíte ďalšie „psie kusy“. Bohužiaľ, toto masturbácia neponúka, o čom sa pre magazín Woman’s Health zmienila gynekologička a odborníčka na sexuálne zdravie Jessica Shepherd z Dallasu.

„Realita je taká, že ak veci vezmete do svojich rúk, môžete ťažiť z mnohých výhod, ale chudnutie to nie je,“ konštatuje spomínaná expertka s tým, že ak sa sústredíte na orgazmus počas sólo hier, máte čo robiť, aby akákoľvek sexuálna pomôcka alebo prsty boli v správnom uhle a splnili tak svoj účel. Nič ďalšie sa obvykle aj tak nepodarí.

Činnosť, ktorú musíte dotiahnuť do konca

„Určite sa pri masturbácii nehýbete toľko ako pri sexe. A aj keby to tak náhodou bolo, kalórie by ste spálili až pri dlhšie trvajúcej tepovej frekvencii, čo je hlavný kameň úrazu. Onania nepozdvihne srdcovú akciu na takú úroveň, ktorá by sa dala považovať za kardio cvičenie vhodné na rysovanie telesných kriviek,“ objasňuje Jessica Shepherd. Najväčším jednorazovým kalorickým výdajom je tak samotné vyvrcholenie, ktoré vedci odhadujú na šesťdesiat až sto kalórií.

To ale neznamená, že neplatia vyššie uvedené benefity!

Tip na život bez analgetík

S hrátkami osamote sa pokojne môžete zbaviť aj silných bolehlavov, na čo poukázali vedci z nemeckej Univerzity Münster.

„Asi jedna tretina pacientov vďaka pravidelnej sexuálnej aktivite, vrátane masturbácie, pociťuje úľavu od záchvatov migrény,“ nechal sa počuť neurológ Stefan Evers zo spomínanej inštitúcie. Vedci si pritom nie sú istí, prečo to tak je, ale predpokladajú, že má na silné bolesti hlavy priaznivý vplyv produkcia prirodzených liekov proti bolesti – endorfínov.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Od masturbácie teda môžete očakávať všetko, ale na účely chudnutia zvoľte inú aktivitu. Odporúča sa aerobik, beh, cyklistika, plávanie, tenis, veslovanie, volejbal, jazda na bicykli, squash či tanec.

zdroj: prozeny.cz

Neuspokojuje vás masturbácia? Možno robíte niečo zle!

facebook

Tri výhody každodennej masturbácie pre zdravie a duševnú pohodu