Kam nanášať parfum, aby dlho vydržal?

Asi každá žena chce voňať čo najpríjemnejšie – a čo najdlhšie. Lenže po celom dni práce a zariaďovaní sa to zdá ako nadľudská úloha. Viete, že trvanlivosť parfumu či toaletnej vody sa dá predĺžiť? Záleží na ich aplikácii. Ako to robiť správne a čo je naopak úplne zle?

Tiež si striekate parfum na oblečenie? Problematické to je predovšetkým z dvoch dôvodov. Prvým sú mokré stopy a škvrny na odeve – môže ich spôsobiť obsiahnutý alkohol, olejové zložky aj farbivá, ktoré sa do radu parfumov pridávajú. U čoho naopak aplikácia na odevy nevadí, sú toaletné vody, pretože mávajú nižší obsah olejovej zložky. Druhým aspektom je, že z látky je voňavka cítiť inak ako z ľudskej kože. Ak vám to nevadí a parfum neničí oblečenie, nič vám v tom nebráni.

Tam, kde prúdi krv

Najlepšie je vôňu nanášať na miesta, ktoré sa dobre prekrvujú – počas dňa sa postupne zahreje a rozvonia. Osviežte si pár kvapiek na pokožku za ušami, na zápästí, do oblasti krčnej tepny, do výstrihu a v lete aj do lakťovej a podkolennej jamky.

Body o seba však netrite, inak znížite intenzitu vône. Je na vás, či využijete všetky menované miesta, alebo len niektoré. Zápästie by však nemuselo byť vhodné, ak pracujete s počítačovou myšou alebo na ňom nosíte hodinky.

Suchá pokožka vôni nefandí

Na to, ako dlho vôňa vydrží, má vplyv aj stav pokožky. Ak je suchá, aróma sa rýchlo vsiakne. Preto je najlepšie voňavku nanášať chvíľu po namazaní, potom čo krém dobre zapracujete. Najvhodnejšie je použiť rovnaké vône, aby sa aróma oboch produktov nerušila. Poprípade vydržte, až vône mlieka z pokožky vyprchá alebo si kúpte neparfumované.

Je iste príjemné, keď partner privonia k vašim vlasom a ucíti krásnu vôňu. Ale parfum do nich aplikujte skôr výnimočne – vašu hrivu by totiž mohol vysušovať. Ak sa nechcete vôni vo vlasoch vzdať, využite vlasové parfumy, prípadne vlasové hmly, ktoré majú nižšie percento alkoholu.

Dajte produktu čas sa rozvoňať

Medzi jednotlivými dávkami vône by malo uplynúť 4 až 6 hodín, parfum totiž potrebuje čas, aby sa rozvoňal, a na každú jeho zložku sa dostane v inú dobu. Najskôr sa rozvinú ľahšie vrchné tóny, ktoré odznejú po pár desiatkach minút. Ďalšie dve až tri hodiny sú cítiť aj stredné tóny, ťažšie spodné tóny tvoriace základ vydržia štyri hodiny aj dlhšie.

Intenzita a trvanlivosť záleží okrem typu vône tiež na druhu produktu. Je totiž rozdiel, či si zaobstaráte parfum, parfumovanú vodu, toaletnú vodu alebo kolínskou. A to nielen cenový.

  • Najmenej vonné esencie (3 až 5%) obsahuje kolínska voda, na obale sa môžete stretnúť s francúzskym pomenovaním Eau de Cologne (EdC).
  • Nasleduje toaletná voda (4 až 8%), francúzsky Eau de Parfum (EdT).
  • O niečo lepšie je na tom parfémovaná voda, ktorá má 8 až 15% esencie a je označovaná ako Eau de Parfum (EdP).
  • Aby sme mohli hovoriť o parfumu (Parfum, P) a výrobcovia si mohli dať toto označenie na obal, musí byť obsah vonných zložiek nad 15%.
Skúšajte, skúšajte, skúšajte

Vôňu je vždy vhodné si pred nákupom vyskúšať. To, že niečo dobre vonia na kamarátke, neznamená, že bude aj na vás. Testovacie papieriky, ktoré sú v drogériách a parfumériách k dispozícii, avšak nemusia byť najvhodnejšie – parfum na nich vonia trochu inak ako na koži. S ich pomocou ale môžete vylúčiť produkty, ktoré neprichádzajú do úvahy.

Môže sa stať, že po niekoľkých vôňach budú vaše čuchové bunky zahltené. U každého je to individuálne. Preto bývajú v parfumériách k dispozícii zrnká kávy, ktoré majú pomôcť pachy neutralizovať

Pozor na slnečné žiarenie

Potom je vhodné produkt vyskúšať na koži, ale vždy len jeden. Síce môžete striekať na rôzne miesta, ale vôňa sa budú vzájomne miešať. Pred testovaním by ste tiež nemali použiť vlastnú vôňu. Ak máte dostatok času, choďte sa po nanesení vzorky na pokožku na dve hodinky treba prejsť po obchodoch a nechajte vôňu rozvinúť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Dôležité je aj správne skladovanie. Základom je nevystavovať flakón slnečnému žiareniu ani príliš vysokým teplotám, ideálne je izbová. Obsah by sa mohol pokaziť a bol by cítiť úplne inak ako pôvodne.

Slnečné lúče neškodia len voňavke vo flakóne. Môžu spôsobiť veľmi nepríjemný zápal navoňanej pokožky

zdroj: prozeny.cz

Čo muža na žene zaujme viac ako perfektná postava?

facebook

Francúzsky paradox: môže za to naozaj víno?