Tri výhody každodennej masturbácie pre zdravie a duševnú pohodu

V spoločnosti sa o masturbácii dlhodobo mlčí. To má za následok, že niektorí ľudia pri nej bojujú s pocitom viny alebo hanby. Pritom podľa sexuálnej pedagogičky Cindy Luquinovej nie je na masturbácii nič zlé. Naopak, ide o sexuálnu aktivitu, ktorá má na ľudské zdravie mnoho pozitívnych vplyvov.

Zrejme všetci sa zhodneme na tom, že masturbácia patrí k celospoločenskému tabu. Niekde sa o masturbácii nehovorí kvôli náboženskej výchove, inde je vnímaná ako niečo „nevhodné“.

„Naozaj dlhú dobu som sa hanbila za masturbáciu, teda za vlastné potešenie. Čím som ale bola staršia, tým viac som si uvedomovala, že masturbácia má ohromný vplyv na moju spokojnosť, výkon v práci aj medziľudské vzťahy,“ hovorí sexuálna pedagogička Cindy Luquinová.

Ruka v ruke s masturbáciou prichádza aj vytúžený orgazmus, ktorý so sebou tiež prináša mnoho benefitov. Lekárka Kristen Marková a vzťahová koučka Shula Melamedová preto odporúčajú, aby sme masturbáciu začlenili do svojej každodennej rutiny. A to obzvlášť v prípade, že masturbácia je zakončená orgazmom.

Aj keď nebolo vykonané dostatočné množstvo výskumov, ktoré by analyzovali výhody každodenného orgazmu, podľa lekárky Markovej bezpochyby existujú aspoň tri výhody pravidelného orgazmu.

1. Zmiernenie stresu

Cítite, že máte starostí až nad hlavu? Nedokážete sa sústrediť v práci? Ste roztržitá? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali „áno“, potom pravdepodobne bojujete so stresom všedných dní. A práve v takej chvíli vám môže pomôcť masturbácia, respektíve orgazmus, vďaka ktorému sa v tele uvoľňujú hormóny menom oxytocín a dopamín.

„Práve tieto hormóny vcelku statočne bojujú so stresom,“ hovorí lekárka Marková a dodáva, že začlenenie masturbácie do vašej každodennej rutiny je prínosom, z ktorého môžete po zvyšok dňa čerpať.

Vzťahová koučka Shula Melamedová dodáva, že zabudnúť by sme nemali ani na endorfíny, ktoré sa taktiež uvoľňujú počas orgazmu. „Pre naše telo môžu byť endorfíny naozaj dobré, pretože znižujú bolesť,“ hovorí pre Well and Good.

2. Zvýšenie sexuálnej túžby

V sexe funguje jednoduchá rovnica: čím viac sexu máme, tým viac po ňom túžime. To potvrdzuje aj lekárka Cindy Luquinová, ktorá poukazuje na dáta zo svojho výskumu.

„U párov, ktoré si v našom výskume prvý deň dopriali sex, bolo preukázané, že nasledujúci deň opäť túžili po milovaní,“ hovorí lekárka. Všetko je dané skutočnosťou, že potešenie a orgazmy majú kumulatívny účinok.

„Naša skúsenosť s orgazmom, a predovšetkým to príjemné uvoľnenie, ktoré cítime, pravdepodobne vzbudzuje ďalšie pocity eufórie a ďalšiu túžbu po tomto pocite,“ dodáva Marková.

Pokiaľ teda patríte k ľuďom, ktorí neoplývajú sexuálnou túžbou, skúste sexuálne vzrušenie povzbudiť práve pravidelnou masturbáciou.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
3. Tréning všímavosti

V posledných rokoch sa hojne hovorí o pojme mindfulness, teda všímavosť. A práve každodenná masturbácia vedie k prehĺbeniu spomínanej všímavosti, pretože nám poskytuje príležitosť žiť „teraz a tu“, a zároveň byť v súlade s naším telom.

„Či už ste s partnerom, pomáhate si sexuálnou hračkou alebo používate ruku, skúste premýšľať o svojom orgazme ako o spôsobe komunikácie so svojim telom. Razom zistíte, že sa viac venujete svojim pocitom ako snahe o lepší výkon,“ radí vzťahová koučka Melamedová.

zdroj: novinky.cz

Čo robiť, keď je partner úplne beznádejný v posteli

facebook

Hovorte o sexe, lebo si zničíte vzťah!