Keď je túžby po zdravom tele príliš. Viete, čo je ortorexia?

A čo keď je to málo? Čo keď som niečo prehliadla? Presne tak so sebou deň čo deň rozpráva človek trpiaci ortorexiou, poruchou príjmu potravy založenou na posadnutosti zdravým stravovaním. A medzitým na internete hľadá novinky o detoxikačných kúrach a na potravinách detailne študuje všetky etikety s výživovými hodnotami a zložením. Prečo môže byť nebezpečná? A ako sa prejavuje?

Zdravý životný štýl je v kurze a do istej miery je to dobre. To, že viac dbáme na to, koľko mäsa je v mäsových výrobkoch, ktoré jeme, alebo že nás zaujíma, v akom prostredí žili sliepky, ktoré zniesli vajcia, čo si ráno vyprážame na raňajky, je super. Rovnako je fajn, že sa stále viac ľudí odkláňa od priemyselne spracovaných potravín a hľadá prirodzenejšie, zdravšie cesty, ako sa stravovať. Ale nič sa nesmie preháňať a v jedálničku to platí práve tak.

Ortorexia sa môže týkať každého z nás a ani o tom nemusíme vedieť. Ortorektik v praxi funguje tak, že kontroluje, odkiaľ presne potravina pochádza, ako bola pestovaná alebo spracovaná, či bol dodržaný správny čas zberu a či sa niekde nemohla niečím kontaminovať. Potraviny delí na povolené a nepovolené, odmieta zjesť čokoľvek, čo si sám nepripravil, a svoj jedálniček plánuje s predstihom aj niekoľko dní či týždňov. „Strach z jedla je tak veľký, že nakoniec väčšinou skončí len pri jednom druhu zeleniny, ktorú si sám pod svojím dohľadom vypestoval,“ opisuje Marie Novotná, s tým, že pri ortorexii vzniká rovnaká závislosť ako napríklad pri alkohole alebo fajčení.

Pre ľudí trpiacich ortorexiou sú zakázané reštaurácie, rovnako ako mikrovlnky. Potrebujú mať stopercentný prehľad o tom, čo jedia, a pokiaľ ho stratia, v extrémnych prípadoch to môže viesť až k samovražednému konaniu. Ortorektik málokedy myslí na niečo iné ako na svoj jedálniček. Podľa akých ďalších symptómov ho spoznať? A netýka sa napríklad aj vás? Položte si nasledujúce otázky, a pokiaľ na väčšinu z nich odpoviete áno, možno je čas niektoré veci prehodnotiť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Ako spoznať ortorexiu

* Je pre vás nutričná hodnota pokrmov dôležitejšia ako potešenie z vlastného jedla?

* Trávite viac ako tri hodiny denne premýšľaním o diéte?

* Plánujete si jedlo na niekoľko dní dopredu?

* Znížila sa kvalita vášho života so zvyšovaním kvality vášho stravovania?

* Vylúčili ste z jedálnička obľúbené pokrmy?

* Pôsobí vám diéta problémy pri stravovaní mimo domova alebo v styku s rodinou a priateľmi?

* Zvýšilo zdravšie stravovanie vašu sebaúctu?

* Cítite uspokojenie, keď sa stravujete zdravo?

* Stali ste sa postupom času prísnejšie sami k sebe?

* Máte pocit viny, ak diétu porušíte?

zdroj: zeny.cz

Prečo sa nám napriek všetkému úsiliu nedarí schudnúť

facebook

Prirodzená váha: prečo by chudnúť nemal každý