Každodenné maličkosti, vďaka ktorým posilníte partnerský vzťah

V každom vzťahu nastane chvíľa, kedy rutina začne prevládať nad spontánnosťou a vzrušením. Následne máte dve možnosti. Buď príliš spohodlníte a necháte vzťah zvädnúť, alebo vezmete situáciu do svojich rúk a začnete sa o vzťah náležite starať.

Na začiatku vzťahu sa snažíme, čo nám sily stačia. Pripravujeme pre partnera prekvapenie, varíme mu obľúbené jedlá, nečakane ho „prepadneme“ počas obedňajšej pauzy a pipláme sa s každou textovou správou. Postupom času ale zistíme, že spokojný vzťah môžeme mať aj bez najväčšieho úsilia. Bohužiaľ ide o mylné zistenie, ktoré následne môže viesť aj k rozpadu vzťahu.

„Vzťahy sú ako rastliny. Ak ich nezalievame a nevyživujeme, potom nevyhnutne zomrú,“ hovorí psychoterapeutka. Dlhodobé vzťahy jednoducho potrebujú pozornosť. Jedine tak budú prosperovať. Dobrou správou je, že partnerský vzťah môžete paradoxne posilniť každodennými maličkosťami, ktoré nevyžadujú nadmieru energie alebo času. A o akých maličkostiach je reč?

1. Aktívne počúvanie

Áno, s partnerom komunikujeme niekoľko hodín denne. Problém ale spočíva v tom, že poväčšine pri komunikácii robíme aj ďalšie veci. Možno umývame riad, možno sa hráme s deťmi alebo máme zapnutú televíziu, ktorú po očku sledujeme. Aj preto je dôležité, aby sme si každý deň vyhradili päť minút, ktoré zasvätíme tzv. aktívnemu počúvaniu.

Počas tejto chvíle sa sústreďte iba na svojho partnera a na to, čo vám hovorí o svojich myšlienkach a pocitoch. Zámerom je, aby sa váš partner cítil vypočutý a pochopený.

2. Naordinujte si rande

V dlhodobých vzťahoch je celkom bežné, že partneri zanedbávajú spoločný čas. Aj keď s partnerom žijete roky, je nanajvýš dôležité, aby ste vo vašom vzťahu zachovali esenciu „randenia“.

Skúste si každý týždeň naplánovať aspoň jedno večerné rande, ktoré vám pripomenie, že žijete po boku svojej životnej lásky. Pokiaľ je to len trošku možné, nerezignujte na pravidelné romantické schôdzky ani v momente, keď máte menšie deti. Babičky alebo tety vám určite pomôžu so strážením, vďaka ktorému budete mať aspoň dve hodiny sami pre seba.

3. Malé prekvapenia

Keď sa povie prekvapenie, väčšina ľudí si predstaví darček. Pravdou ale zostáva, že najlepšie prekvapenia sú tie, ktoré nič nestoja. Myslite na to a vymýšľajte pre partnera drobné radosti, ktoré počas všedných dní nečaká. Je jedno, či mu upečiete obľúbený dezert alebo dobrovoľne prepnete televíziu na futbalové stretnutie. Každým prekvapivým gestom totiž partnerovi ukážete, že vám na ňom záleží.

4. Dvojité rande

Kedy naposledy ste s iným párom vyrazili na rande? Pokiaľ dvojité rande príliš nevyhľadávate, skúste im dať ešte jednu šancu. Keď ľudia vidia, ako ich partneri interagujú s inými ľuďmi, zdá sa, že tým získavajú novú perspektívu. Zisťujú totiž, že aj ďalší ľudia si ich partnera obľúbili. V prípade, že nemáte okolo seba ďalšie páry, nezostáva nič iné ako si nových spoločných priateľov nájsť.

5. Spoločný koníček

Ruku na srdce, mnoho párov si pod pojmom „spoločný čas“ predstaví relax na pohovke a sledovanie Netflixu. Aj keď proti týmto aktivitám nemožno nič namietať, rozhodne nie je od veci, keď spoločný čas budete tráviť aj aktívnejším spôsobom.

Prieskum z roku 2020 napríklad ukázal, že 66 % párov, ktoré spoločne športujú, tvrdia, že im táto aktivita zlepšila vzťah. Pokiaľ nie ste športovci telom i dušou, potom môžete vyskúšať aj iné voľnočasové aktivity.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Hovorte o budúcnosti

Väčšina z nás premýšľa o budúcnosti, avšak málokto túto tému otvorí aj pred partnerom. Pritom je absolútne zásadné vedieť, či partner na vaše plány nazerá podobou optikou.

Či už premýšľate o bábätku, chcete sa sťahovať do väčšieho bytu alebo spriadate plány na letnú dovolenku, zakaždým do tejto konverzácie včas zahrňte aj partnera. Uvidíte, že týmto krokom predídete mnohým nepríjemnostiam či nedorozumeniam.

zdroj: novinky.cz

Varovné signály v novom vzťahu. Takto vyzerá zlý štart!

facebook

Dotyk je veľmi dôležitý, je to forma kontaktu a komunikácie