Aké signály poukazujú na zhoršujúci sa partnerský vzťah? Pozerajte sa, čo hovorí telo.

Rozchod. Pre okolie sa zdá možno nečakaný, ale žiadny vzťah nekončí náhle. To, že je niečo v neporiadku, už naznačujú rôzne signály dlho. Len sme si ich nevšimli. Čo prezrádza blížiaci sa koniec vzťahu?

Často sa stáva, že nám niekto oznámi koniec vzťahu a my sa snažíme v prekvapení z náhlej situácie prísť na to, čo spôsobilo takú rýchlu zmenu. Vzťahy sa však nerozpadajú zo dňa na deň, k ich rozkladu dochádza skôr postupne a dlho. Pomalým a tichým spôsobom, ktorý je však plný jasných „konečných“ signálov. Emočná prepojenosť slabne, rovnako tak pozitívna mienka o druhom partnerovi. Spoločné radosti ubúdajú  a vznikajú dva životy, ktoré sa neprelínajú. Aj telo už dávno vysiela signály, že tento človek už pre nás neznamená tak veľa. Partneri sa v konci vzťahu obviňujú, že jeden alebo druhý mu nedal signál, že sa niečo deje. Druhý sa však veľmi často bráni tým, že dával toľko signálov, len si ich nevšimol. Čo teda patrí medzi príznaky, ktoré poukazujú, že vzťah smeruje ku koncu?

Emocionálne odďaľovanie

Ako veľmi je vám váš partner emocionálne blízky? Ako blízko sa emočne cítite? Dôležitá otázka, ktorá vám napovie o stave vášho vzťahu veľa. Podľa sociálnej psychologičky zameriavajúcej sa na výskum partnerských vzťahov, nižšie pocity lásky a menej blízkosti naraz predpovedajú väčšiu pravdepodobnosť rozchodu. Sila emocionálnej blízkosti môže slúžiť ako ukazovateľ zdravia vzťahu. „Keď sa ľudia začnú citovo odpútavať, môže to byť znamením, že sa pripravujú na ukončenie vzťahu.“

Negatívny názor na partnera

Každý má o svojom partnerovi pozitívne a negatívne predstavy. Nikto nie je na sto percent bez chybičky a ľudia sú si týchto chýb na druhom vedomí, ale nekladú na nich dôraz. Tieto hlboko zakorenené názory na partnera a vzťah môžu výrazne odhaľovať budúcnosť vzťahu. Na otázku, kedy čakáte rýchlu a spontánnu odpoveď, aký je partner? Aký je oproti druhým? Je zábavný? Ak sa vám dostanú odpovede skôr negatívne, zoznam vecí, ktoré nevie, nezvláda alebo ktorými vás štve, ktoré sú vychrlené bez rozmyslu, o skorom konci vzťahu môžu povedať viac než si myslíte. Ak prevládajú negatívne partnerské dojmy, vzťah je oveľa ohrozenejší.

Menej ústretové reakcie na dobrú správu

Keď sa stane niečo vzrušujúce a skvelé a vy oznámite túto správu svojmu partnerovi, oslavuje ju s vami? Ako reagujete vy, keď vám partner hovorí dobré správy? Reakcie na dobré správy môžu podľa psychologičky poskytnúť určitý náhľad na budúcu stabilitu vzťahu. „Partneri, ktorí prejavujú menej konštruktívne reakcie na zverejnenie dobrých správ (napr. menej nadšenia, sú deštruktívnejší alebo pasívni), majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov rozídu, v porovnaní s tými, ktorí úprimne a energicky oslavujú.“

Zdieľať dobré správy s niekým, kto nereaguje, ako ste dúfali, je depresívny zážitok. Predstavte si, ako by taká vlažná reakcia na vaše úspechy mohla ovplyvniť vaše budúce správanie. Chceli by ste ich zdieľať aj v budúcnosti? Alebo by ste šli za niekým iným? Práve takéto správanie partnerov odďaľuje a ohrozuje ich vzťah.

Málo pozitívna neverbálka

Ak si myslíte, že to, „ako“ niečo hovoríte, môže odhaliť viac ako to, „čo“ hovoríte, o vašich vzťahoch sa môžete dozvedieť veľa. Analýza sily neverbálneho a verbálneho správania ukázala, že pozitívne neverbálne správanie (napr. úsmevy, nakláňanie sa, povzbudzovanie, bozky) predikuje neskôr vyššiu spokojnosť vo vzťahu. Do akej miery vám partner poskytuje neverbálnu podporu? Robíte vy to isté? Ak nie, môže to byť známka slabnúceho vzťahu.

Nedostatok sebaodhalenia

Ako často zdieľate svoje pocity so svojim partnerom? Zdieľa on s vami tie svoje? Výmena intímnych pocitov, proces zvaný emocionálne sebaodhalenie, môže podporiť zdravie vzťahu. Jedna osoba hovorí a druhá pozorne počúva, ponúka potvrdenie a dáva najavo, že ju to zaujíma. Reakcia poslucháča je rozhodujúca pre sebaodhalenie a budovanie zdravia vo vzťahu. Keď ľudia prestanú zdieľať svoje dôležité pocity s partnerom alebo ich namiesto toho zdieľajú s niekým iným, partner tak stráca šancu budovať vzťah. A keď sa takéto správanie začne stávať zvykom, mohlo by to naznačovať, že sa jeden z partnerov orientuje mimo vzťahu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Zhoršujúca sa ilúzia o partnerovi

Aký úžasný je váš partner? Vzťahy môžu čiastočne pretrvávať, pretože ľudia majú o svojich partneroch trochu nerealistické predstavy. Vidia ich ako lepších, než v skutočnosti sú, najmä pokiaľ ide o abstraktné rysy alebo charakteristiky, ktoré sú pre nich obzvlášť dôležité. Pozitívne ilúzie sú podľa vzťahových psychológov kľúčovými ukazovateľmi stability vzťahu a ich nedostatok môže byť známkou toho, že vzťah kriticky trpí. Partner prestáva byť tým najbáječnejším človekom, ktorého ste doteraz spoznali.

zdroj: mojezdravi.cz

Porozchodové myšlienky, ktoré by ste si mali zakázať

facebook

Porozchodový sex. Pre mužov výhra, pre ženy starosť