Ako dlho trvá, než sa človek vyrovná s rozchodom

Rozchody sú bežnou súčasťou ľudského života. Aj napriek tomu sa ale jedná o veľmi bolestné okamihy, ktoré sa mnohokrát môžu rovnať aj strate milovaného človeka. Následné obdobie smútku sa potom môže zdať nekonečné. Ako dlho však skutočne trvá, než sa človek s rozchodom vyrovná?

V známom seriáli Sex v meste predniesla jedna z hlavných postáv Charlotte ikonickú hlášku, podľa ktorej trvá vyrovnať sa s rozchodom približne polovicu doby, ktorú ste s partnerom strávili.

Výskumy sú ale optimistickejšie. Naznačujú totiž, že ľuďom trvá vyrovnať sa s rozchodom obvykle od 3 do 6 mesiacov. Realita je ale taká, že neexistuje univerzálny časový úsek, počas ktorého by sa ľudia zvládli vyrovnať so svojím rozchodom.

Prekonať vzťah môže trvať týždne aj roky

Výsledky štúdie z roku 2007 ukázali, že väčšina účastníkov sa cítila lepšie už tri mesiace od rozchodu. Obdobná štúdia z roku 2017 potom ukázala, že zlepšenie prišlo až po pol roku. U rozvodov sa potom tento časový údaj predĺžil na jeden a pol roka.

„Vyrovnanie sa s rozchodom môže trvať tri týždne, ale aj pol roka, alebo dokonca celý život. Závisí na tom, ako veľmi bol vzťah intenzívny, koľko úsilia ste do neho investovali a kto komu zlomil srdce,“ hovorí rodinná terapeutka Jane Greerová pre Women ‚Health. „Na druhú stranu, ak váš vzťah mal už od začiatku rezervy a neboli ste si vzájomne príliš blízki, môžete rozchod prekonať aj za týždeň,“ dodáva.

Čím viac ste milovali, tým dlhšie trpíte

Pravdou je, že nezáleží ani tak na tom, ako dlho ste s partnerom boli, ale skôr, ako veľmi ste ho milovali a čo viac, do akej miery ste k nemu boli pripútaní. V dlhodobých vzťahoch sa totiž partner stáva súčasťou vašej identity. Po rozchode preto môžete mať pocit, že ste stratili kus seba. To je niečo, cez čo sa neprenesiete cez noc. Na druhú stranu, ak ste zvyknutí sa prispôsobovať novým situáciám a zmenám, možno sa so svojou novou situáciou zmierite rýchlejšie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

V každom prípade je v tejto fáze dôležité zamerať sa na svoju osobu a posunúť sa v živote ďalej. Skúste zmeniť svoje prostredie, vyskúšajte nový koníček a hlavne, nezanedbávajte sa, ale naopak sa venujete svojej fyzickej a psychickej stránke naplno. Bude to stáť čas, ale len tak sa vaše srdce znovu uzdraví a bude môcť znovu milovať.

zdroj: novinky.cz

Vzájomná chémia medzi mužom a ženou: Podľa čoho spoznáte, že sa týka aj vás?

facebook

Tieto rozdiely medzi partnermi neustojí žiadna láska!