Ako si vo vzťahu udržať potrebnú iskru

Častým problémom dlhodobých vzťahov býva stereotyp. Veci vonkajšie, zapadnete do určitých koľají, často tiež získate pocit, že už nie je potrebné sa snažiť. Navyše skôr či neskôr zmizne ona „iskra“, ktorá dodávala začiatkom vzťahu náboj a nezameniteľné kúzlo. Kto si ale myslí, že je to normálny stav, pretože túto iskru dlhodobo nemožno udržať, ten by sa najskôr mýlil.

Pre nezasvätených je „iskra“ všetkým. Aspoň v romantickom slova zmysle. Je to flirtovanie nad jedlom, ktoré si užívate v pyžame v posteli. Smejete sa vtipom, ktoré ste počuli už tisíckrát. Alebo sa po dlhom dni v práci tešíte, keď prídete domov a budete sa dlho túliť jeden k druhému.

Lenže čo keď sa ona „iskra“ začne pomaly vytrácať? Treba v prvom rade pochopiť, že v dlhodobých vzťahoch ide o nevyhnutný jav. Rovnako tak ale netreba hneď strácať nádej. Podľa vzťahovej psychologičky Madeleine Mason Roantreeovej existuje mnoho spôsobov, ako ju znova zapáliť. Len si treba dať tú prácu a trochu preformulovať svoje očakávania ohľadom dlhodobého vzťahu.

Kvalitný, spoločne strávený čas

Veľa ľudí v dlhodobých vzťahoch sa podľa odborníčky postupne sústredí na získanie času pre svoju vlastnú nezávislosť, na vlastné koníčky alebo spoločenské stretnutia. Aj keď je to určite dôležité, je podľa nej ale rovnako potrebné urobiť si pravidelne čas aj jeden na druhého (aspoň 15 hodín týždenne).

„Tým, že spolu každý týždeň strávite potrebné množstvo kvalitne stráveneho času, posilníte a upevníte vzťah,“ tvrdí pre server Independent. Pod pojmom kvalitne strávený čas sa môže skrývať mnohé – spoločné prechádzky, posedenie pri dobrom jedle, v kine atď. Len je treba mať v tejto dobe pokiaľ možno čo najviac z dosahu mobilné telefóny.

„Samozrejme, že existujú aj páry, ktoré doslova neznesú tráviť spolu veľa času, ich vzťah tak môže byť skôr funkčný ako emocionálne prepojený. Pre nich by taká rada nebola vhodná. Pre všetkých ostatných, ktorí hľadajú stratenú iskru, ale áno,“ dodáva.

Pravidlo päť ku jednej

Menšie či väčšie hádky, roztržky či nedorozumenia sú súčasťou každého vzťahu a nie je potrebné sa za ne hanbiť. Len je dobré každú negatívnu interakciu vyvážiť piatimi pozitívnymi.

„Prijmite pozitívny postoj. Nezabúdajte partnerovi, partnerke hovoriť, ako vám na nich záleží, klaďte im komplimenty a dávajte spätnú kladnú väzbu kedykoľvek to len pôjde. Ukážte svoju vďačnosť za všetko, čo robia,“ nabáda Roantreeová, podľa ktorej je podobný prístup zásadný pre udržanie iskry, pretože posilní vzájomný rešpekt a obdiv.

„Premýšľajte o každom pozitívnom kroku ako o vklade do vzťahu, snažte sa takých vkladov urobiť čo najviac. Čím viac ich bude, o to ľahšie bude prekonávanie vzťahových problémov, ktoré nastanú v budúcnosti,“ dodáva.

Plánujte si zábavu

Nie všetko je dobré vopred organizovať, avšak v dlhodobých vzťahoch to naopak býva na prospech – čo platí aj o spoločnej zábave, ktorá je nevyhnutná.

A to nielen preto, že obaja budete mať určite skôr či neskôr veľa vlastných povinností, ktoré vám budú zaberať veľa času, ale aj preto, že je až príliš ľahké zabudnúť na to, že aj v bežnej domácej „nude“, ktorá prichádza s dlhodobými vzťahy, môžete aj tak tráviť zábavný čas s náprotivkom.

„Ako čas plynie, vzťah je viac a viac považovaný za samozrejmosť a narastá tendencia zabúdať starať sa o zábavu aj intimitu,“ popisuje odborníčka.

„Zvyknite si na spoločne strávený čas, ktorý vyplníte nevšednými a zábavnými činnosťami. Môžete to nakoniec rozšíriť aj na sexuálny život, aby ste vyšli z jeho predvídateľnosti a urobili ho opäť viac spontánnym,“ radí.

Formulujte svoje očakávania

Podľa Mason Roantreeovej je hlavnou oblasťou v psychológii vzťahov skúmanie toho, ako riadiť svoje očakávania ohľadom lásky. Problém je podľa nej v tom, že po rokoch sociálneho podmieňovania a rôznych podivných tvrdení je naše vnímanie romantiky trochu pokrivené a často nerealistické.

To nielenže môže ovplyvňovať milostný život ako taký, ale tiež má vplyv na to, že sa niekedy až príliš rýchlo vzdávame vzťahov, keď máme pocit, že sú tzv. medové týždne nenávratne preč.

„Musíte chcieť svoj náprotivok vylepšovať a investovať do vzťahu. Veľa párov sa napríklad dohaduje o tom, kto čo kedy urobil, kto je s niečím na rade. Podobné argumenty sa vyvíjajú od myšlienky, že vo vzťahoch musí byť vždy všetko 50:50. To je však nereálne, navyše to ľudí núti automaticky premýšľať o ziskoch a stratách. Partner sa tak čoskoro stane niekým, s kým musíte súperiť, namiesto toho, aby bol pre vás zdrojom rodinného tepla, relaxácie a potešenia,“ vysvetľuje odborníčka.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Nehromaďte negatívne maličkosti

Nie sú to len veľké hádky, ktoré narúšajú vzťah. Veľakrát sú výraznejšie maličkosti, ktoré sa hromadia a výsledne vzťah rozkladajú, tvrdí Roantreeová.

„Ide o nepríjemné drobnosti, ako je nevynášanie odpadkov alebo prázdne roličky od toaletného papiera, o ktorých sa veľmi nehovorí. Avšak práve tie na seba kumulujú ďalšie nepríjemné veci, ako neustále dramatické vzdychanie, trúsenie nemilých poznámok alebo guľenie očami,“ tvrdí a dodáva, že práve tieto na prvý pohľad bezvýznamné veci v skutočnosti poukazujú na väčšie nezhody alebo konflikty vo vzťahu. Postupom času totiž narastajú a šíria sa až do stavu, keď napáchajú veľkú škodu.

zdroj: novinky.cz

Ako urobiť prvý krok, keď nastane kríza vo vzťahu?

facebook

Závislosť na partnerovi? Psychológ radí, ako sa z nej vymaniť